786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Obsesyjna miłość – kiedy miłość staje się obsesją?

Miłość, jako jedno z najpiękniejszych uczuć, powinna przynosić wiele radości, niestety zdarza się, że czasem jest powodem do zmartwień i wywołuje cierpienie. Kiedy przekracza granice zdrowego zauroczenia i przekształca się w obsesję, staje się toksyczna i nie ma nic wspólnego ze zdrowym związkiem.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest obsesyjna miłość, jakie są jej objawy, skąd się bierze oraz jak sobie z nią poradzić. Zapraszamy!

Obsesyjna miłość – kiedy miłość staje się obsesją?

Spis treści:

1. Czym jest obsesyjna miłość? Jakie są objawy świadczące o obsesji?

2. Obsesyjna miłość – przyczyny niezdrowych uczuć

3. Obsesyjna miłość, a prawdziwa – jak rozróżnić?

4. Gdzie szukać pomocy – leczenie w przypadku obsesyjnej miłości

1. Czym jest obsesyjna miłość? Jakie są objawy świadczące o obsesji?

Obsesyjna miłość jest stanem, w którym uczucie dominuje nad zdrowym rozsądkiem. Osoba dotknięta obsesją często traci kontrolę nad swoimi emocjami, myślami oraz zachowaniem związanymi z ich obiektem. W rezultacie jej życie zaczyna kręcić się wyłącznie wokół tej jednej relacji, a inne sprawy tracą na znaczeniu.

Jakie są objawy świadczące o obsesji?

  • Nadmierne myślenie o ukochanej osobie — większość myśli dotyczy wybranka/i. Pojawia się problem ze skoncentrowaniem się na czymkolwiek innym.
  • Wycofanie z życia społecznego — chęć ciągłego spędzania czasu w towarzystwie partnera/ki sprawia, że osoba traci kontakt z innymi znajomymi. Zaniedbuje również zainteresowania i pasje, które dotychczas sprawiały jej radość.
  • Chorobliwa zazdrość — wywołująca potrzebę kontroli każdego kroku. Związana z silnym lękiem, gdy nie ma się kontaktu z kimś.
  • Silny lęk przed porzuceniem — osoba zrobi wszystko byle nie zostać samemu. Często także potrzebuje potwierdzenia uczuć partnera/ki.
  • Próby odizolowania — dążenie do zmniejszenia kontaktu obiektu miłości z innymi.
  • Unikanie otwartej komunikacji — wynikające z obawy przed poruszeniem problematycznych spraw.
  • Potrzeba ciągłego kontaktu i obecności — niepokój i czarne scenariusze w sytuacji, gdy drugiej połówki nie ma.
Czym jest obsesyjna miłość? Jakie są objawy świadczące o obsesji?

2. Obsesyjna miłość – przyczyny niezdrowych uczuć.

Obsesyjna miłość może mieć swoje korzenie w różnych doświadczeniach życiowych. Przyczyny niezdrowych uczuć często mają swoje źródło w niskim poczucie własnej wartości oraz braku samoakceptacji — osoba szuka potwierdzenia swojej wartości poprzez zaangażowanie się w relację, a doświadczanie miłości pozwala poczuć jej się ważną. Także doznane traumy i nieprzepracowane doświadczenia z przeszłości mogą stanowić przyczynę i w tym przypadku uczucie staje się odskocznią od przykrych emocji i myśli związanych z cierpieniem. Obsesyjne uczucie bywa spowodowane też lękiem przed odrzuceniem, który skutkuje nadmierną kontrolą i zazdrością w związku. Osoby kochające obsesyjnie miewają również wyidealizowane wyobrażenie miłości i partnera — nie dostrzegają wad, są bezrefleksyjnie zafascynowani swoją drugą połówką, nie biorąc pod uwagę, że relacja wymaga pracy i czasem może pojawić się w niej chwilowy kryzys.

3. Obsesyjna miłość, a prawdziwa – jak rozróżnić?

Czasem niezwykle trudno jest rozróżnić obsesyjną miłość od prawdziwej. Jednak tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jest postawa danej osoby, ponieważ w pierwszym przypadku będzie ona wyrażała stanowisko „muszę z Tobą być” oraz „potrzebuję Cię, żeby żyć”. Z kolei zdrowe uczucie opiera się bardziej na chęci dzielenia czasu z wybrankiem/ą przy jednoczesnym poczuciu, że będzie się w stanie fizycznie przeżyć bez niego/jej.

Kolejnym aspektem, któremu trzeba się przyjrzeć, jest swego rodzaju harmonia — czy dwie osoby kochają w równym stopniu? Czy w taki sam sposób znoszą rozłąkę? Czy okazują sobie szacunek i nie manipulują? W prawdziwej miłości emocje nie dominują nad zdrowym osądem, a partnerzy potrafią zarówno rozmawiać o uczuciach, jak i o trudnościach. W trudnych chwilach udzielają sobie wsparcia, jednak nie występuje emocjonalne uzależnienie od obecności obiektu uczuć.

Bycie w zdrowej relacji powinno dawać przestrzeń dla siebie oraz do realizowania innych zadań np. zawodowych, a partner okazywać wsparcie w rozwoju, bez nadmiernej kontroli każdego kroku. Druga osoba nie może zakazywać spędzania czasu z rodziną lub innymi bliskimi ani robić scen zazdrości z błahych powodów.

Obsesyjna miłość, a prawdziwa – jak rozróżnić?

4. Gdzie szukać pomocy – leczenie w przypadku obsesyjnej miłości.

Obsesyjna miłość jest problemem zarówno dla osoby, która ją przejawia, jak i dla obiektu tych uczuć.

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, że taka sytuacja ma miejsce, a następnie podjąć działania w celu osiągnięcia zdrowej zmiany. Dużą pomocą w radzeniu sobie z trudnościami jest kontakt z bliskimi osobami jak rodzina czy przyjaciele, którzy wysłuchają i okażą empatię, a rozmowa z nimi może dać inne spojrzenie na relację czy wskazać pomijane dotąd jej aspekty.

Skutecznym rozwiązaniem jest psychoterapia indywidualna, na której można odkryć przyczyny obsesyjnej miłości oraz podjąć pracę nad zmianą niesprzyjających przekonań i zachowania.

Jeśli partnerzy chcieliby utrzymać związek, to poleca się terapię par, na której wspólnie wyznaczą problematyczne obszary, przedstawią swój punkt widzenia i z pomocą terapeuty, ustalą niezbędne zmiany i sposób ich wprowadzenia w życie. To także szansa do lepszego zrozumienia swoich emocji, nauki otwartej komunikacji oraz radzenia sobie z przeciwnościami.

Bibliografia

  • Herzyk, E. (2011). Nałogowa miłość. Wydawnictwo: Świat Książki.
  • Konstantinos Tsirigotis, K., Gruszczyński, W., Lewik-Tsirigotis, M. (2012). Składniki miłości a typy miłości. Seksuologia Polska 2011, 9, 2, 64–68.
  • Wojciszke, B. (2003). Psychologia miłości. Intymność. Namiętność. Zaangażowanie. GWP GDAŃSKIE WYDAWNICTWO PSYCHOLOGICZNE.

Podobne artykuły

RODO

Polityka prywatności