W znacznej większości uzależnienie od gier komputerowych dotyka dzieci i młodzież, jednak z tym problemem zmaga się też duża grupa ludzi dorosłych. Same gry komputerowe mają niezwykłą i ładną oprawę graficzną oraz wciągającą fabułę. Często uczą strategicznego myślenia oraz dostarczają emocji podobnych do tych przeżywanych w realnym świecie. Stąd od hobby do uzależnienia jest bardzo cienka granica. Jeżeli jesteś osobą uzależnioną od gier lub z takim uzależnieniem zmaga się ktoś z Twoich bliskich – służymy pomocą. Jako ośrodek leczenia uzależnień od gier komputerowych oferujemy kompleksową pomoc osobom uzależnionym – nieletnim i dorosłym.
Większe ryzyko uzależnienia od gier komputerowych dotyczy dzieci i młodzieży. Gry są w pewnym sensie medium i głosem tego pokolenia. Jednak nie tylko najmłodsi są narażeni na uzależnienie. W świat gier wsiąkają coraz częściej osoby dorosłe, często ustatkowane i mające swoje rodziny.
Szczególnie, że uzależnieniu sprzyja wiele czynników. Gry komputerowe poprawiają nastrój i pozwalają odciąć się od problemów dnia codziennego. Rozwijają też refleks, poprawiają koncentrację, a nawet sprzyjają nauce języków obcych. Dla wielu osób, szczególnie zamkniętych w sobie i z brakiem pewności, gry pozwalają uciec w świat uznawany za bezpieczny, ewentualnie poczuć przynależność do pewnej grupy (społeczności graczy). Jednak ucieczka w świat wirtualny powoduje zatracenie w tej wymyślonej rzeczywistości, świat prawdziwych marzeń i wyobrażeń przestaje istnieć na rzecz komputerowej wizji świata.
Jest wiele objawów wskazujących na uzależnienie od gier. Najbardziej niepokojące z nich, które mogą sugerować poważny problem uzależnienia, to m.in.:
Należy pamiętać, że nie wszystkie objawy uzależnienia od gier komputerowych występują jednocześnie. Alarmujące jest już kilka z wyżej wymienionych, jeżeli częstość ich występowania się nasila.
Uzależnienie od gier komputerowych u dorosłych i dzieci to choroba, którą należy sobie uświadomić; jest to zazwyczaj pierwszy krok do zmiany. Jak przy innych uzależnieniach, chory często nie dopuszcza do siebie myśli, że ma problem (faza wyparcia). Tymczasem uzależnienie postępuje bardzo szybko.
Najskuteczniejszą formą leczenia jest terapia uzależnień od gier komputerowych (w nurcie poznawczo – behawioralnym). Serdeczne Centrum Psychoterapii jest ośrodkiem leczenia uzależnień od gier komputerowych i Internetu. Pomagamy osobom uzależnionym na nowo odkryć i czerpać radość z codziennego życia bez konieczności spędzania długich godzin przed komputerem. Podczas pracy z psychoterapeutą uzależniony przekonuje się, że może spędzać przyjemnie wolny czas w inny sposób.
Co ważniejsze, osoba uzależniona od gier uzmysławia sobie, skąd wziął się problem i co zrobić by nie dopuścić do powtórzenia sytuacji w przyszłości.
Oprócz indywidualnej terapii uzależnień od gier komputerowych, w Serdecznym Centrum Psychoterapii zalecamy zajęcia w gronie rodziny (szczególnie w przypadku uzależnienia dzieci). Terapia rodzinna pomaga zrozumieć osobę uzależnioną i odbudować zdrowe relacje.
Jako specjalista pracuję w obszarach: profilaktyki i terapii uzależnień chemicznych i behawioralnych, trudności emocjonalnych i interpersonalnych, zaburzeń lękowych i depresyjnych, przeciążenia stresem, rozwoju osobistego
Specjalizuję się w pracy z osobami uzależnionymi, współuzależnionymi oraz DDA
Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą uzależnioną od substancji psychoaktywnych i od zachowań, z dziećmi z rodzin alkoholowych, nastolatkami doświadczającymi kryzysów rozwojowych i emocjonalnych. Pracuję także z dorosłymi uzależnionymi od alkoholu, narkotyków, hazardu, seksu.
Specjalizuję się w pomaganiu osobom cierpiącym z powodu różnych kryzysów życiowych (typu problemy relacyjne, małżeńskie, rodzicielskie) zaburzeń depresyjnych, nerwicowych, zaburzeń osobowości, oraz osób uzależnionych i ich rodzin (współuzależnienie, DDA).
Pracuję z młodzieżą i dorosłymi, oferuję pomoc psychologiczną i psychoterapię w oparciu o specjalistyczną wiedzę i wieloletnie doświadczenie