786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00
Zaburzenia lękowe terapia

Zaburzenia lękowe – objawy, przyczyny, terapia

Lęk to bardzo często występujący objaw psychopatologiczny. O ile strach jest uświadomiony i stanowi odpowiedź na realne niebezpieczeństwo, o tyle lęk ma charakter irracjonalny.
Jeżeli doświadczasz zaburzeń lękowych lub zmaga się z nimi ktoś z Twoich bliskich, jesteś w odpowiednim miejscu.

Sprawdź, czym objawiają się zaburzenia depresyjno-lękowe, skąd się biorą i jak w walce z nimi pomaga terapia zaburzeń lękowych pod okiem wybitnych specjalistów z Serdecznego Centrum Psychoterapii.

 

Rodzaje zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe mogą przybierać bardzo różną postać. Wyróżnia się m.in.:

  • Fobie – obawa przed osobami, zwierzętami, obiektami, sytuacjami itp. (np. akrofobia – lęk przed wysokością, arachnofobia – przed pająkami, klaustrofobia – przed zamkniętymi pomieszczeniami, społeczna – przed sytuacjami społecznymi);
  • Zespół lęku panicznego (napadowego) – nagłe ataki paniki bez konkretnego czynnika, który za nie odpowiada;
  • Zespół lęku uogólnionego (GAD) – ogólny lęk przewlekły trwający przynajmniej miesiąc;
  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) – powracające natrętne myśli lub przymusowe czynności (nerwica natręctw);
  • Zespół stresu pourazowego (PTSD) – konsekwencja traumatycznego wydarzenia z przeszłości (np. wypadek, wojna, ofiara przemocy).

 

Zaburzenia lękowe – przyczyny

Irracjonalny lęk może mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj czynnikiem wywołującym lęk jest sytuacja z dzieciństwa czy okresu dojrzewania. Za lęk odpowiadać mogą zdarzenia z życia prywatnego i zawodowego. Organizm może reagować na poważne zmiany w Twoim życiu. Genetyka też odrywa tutaj szczególną rolę – szczególnie przy lęku napadowym i uogólnionym.

 

Zaburzenia lękowe – objawy

Symptomy zaburzeń lękowych są różne w zależności od rodzaju problemu. Oprócz tego organizm każdego z nas reaguje inaczej. Pośród najczęściej występujących objawów zaburzeń lękowych wymienia się m.in.:

  • Fobia (szybszy puls, zimne poty, uczucie omdlewania, wtórny lęk przed śmiercią, unikanie zwierząt, miejsc, przedmiotów i sytuacji wywołujących lęk);
  • Lęk napadowy (duszności, zawroty głowy, niepokój, wtórny strach przed śmiercią, obawa o zachorowanie na chorobę psychiczną, strach przed utratą kontroli, przyspieszony puls, ból w klatce, niepokój);
  • Lęk uogólniony (zdenerwowanie, zwiększona potliwość, szybkie bicie serca, zawroty głowy, napięcie mięśniowe, drżenie, bezradność, obawa o zdrowie swoje i bliskich, negatywne myśli).

 

Terapia poznawcza zaburzeń lękowych

Jeżeli zmagasz się z zaburzeniami lękowymi lub taki problem ma ktoś z Twoich bliskich, jesteś w odpowiednim miejscu. W Serdecznym Centrum Psychoterapii leczymy zaburzenia lękowe u dzieci/młodzieży i osób dorosłych.

Najskuteczniejszą metodą leczenia w przypadku tych zaburzeń jest terapia poznawcza.
Umów się na wizytę w gabinecie jednego z naszych specjalistów na konsultacje psychologiczne, a następnie po ustaleniu sposobu leczenia skorzystaj z pomocy psychoterapeuty.  Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) przyniesie oczekiwane przez Ciebie efekty.

Pamiętaj, że w leczeniu zaburzeń lękowych ważne jest wsparcie najbliższych. Jeżeli to ktoś z Twojej rodziny lub przyjaciół cierpi na zaburzenia lękowe, zaproponuj mu wizytę w naszej klinice, staraj się także być dla niego wsparciem w codziennych sytuacjach.

Zapisz się na psychoterapię

RODO

Polityka prywatności