Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00
Syndrom DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików

Syndrom DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) – objawy i terapia

Syndrom DDA może dotyczyć nawet kilku milionów Polek i Polaków.

Alkoholizm to choroba rodzinna, która dotyka wszystkich jej członków. Jeżeli tu jesteś, syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików najprawdopodobniej dotyczy również Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich. Poznaj objawy i cechy DDA, dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.

Wiedz, że zrobimy wszystko by nie pozostawić Cię w odosobnieniu z problemem.

 

Czym jest syndrom DDA?

Syndrom DDA to utrwalone schematy funkcjonowania pozostawiające ślad w dorosłym życiu u osób wychowujących się w rodzinie alkoholowej.  Osoby dorosłe, których rodzice w dzieciństwie nadużywali alkoholu, zmagają się z wieloma problemami (nawet po wyrwaniu z patologicznego środowiska). Problemy, których doświadczają nie kończą się niestety wraz z wejściem przez nich w dorosłość.

Dzieci osoby nadużywającej/uzależnionej bardzo często są wychowywane zgodnie z regułą “3x NIE” (nie czuj, nie ufaj, nie mów). I to właśni ta reguła towarzyszy im w dorosłym życiu.  

Dzieci alkoholika bardzo często nie przyznają się do doświadczanych problemów, budują świat iluzji i zaprzeczeń. Jednocześnie coraz bardziej zamykając się przed innymi i światem. Brakuje im wzorców w obszarze miłości i bezpieczeństwa. Doświadczają strachu, poczucia winy i wstydu, co przekłada się na ich niską samoocenę. To wszystko bardzo utrudnia im codzienne funkcjonowanie i budowanie zdrowych relacji.

 

Dorosłe Dzieci Alkoholików – objawy syndromu DDA

Jest wiele objawów, które mogą wskazywać na syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików. Wiele zależy od tego, w jaką rolę dziecko alkoholików wcieliło się w dzieciństwie (dziecko-bohater, dziecko-kozioł ofiarny, dziecko-maskotka, niewidzialne dziecko).

Jeżeli:

  • Nadal cierpisz, mimo, że nie mieszkasz już z uzależnionym rodzicem,
  • Twoje życie przepełnione jest strachem, niepokojem i napięciem,
  • Masz niskie poczucie własnej wartości,
  • Jesteś zbyt krytyczny względem siebie,
  • Masz problem z budowaniem relacji i więzi,
  • Nie potrafisz wyrażać swoich myśli, uczuć i potrzeb,
  • Bierzesz na siebie zbyt dużą odpowiedzialność.

Skorzystaj z pomocy specjalisty. Terapia to początek lepszego i spokojniejszego życia.

 

Terapeuta DDA – leczenie pod okiem psychoterapeuty

Jeżeli podejrzewasz, że dotknął Cię syndrom DDA, a może ten problem ma ktoś z Twoich bliskich, zgłoś się do Serdecznego Centrum Psychoterapii na konsultacje psychologiczne. Nie pozwól, aby przykre wspomnienia z dzieciństwa miały wpływ na całe Twoje dorosłe życie.

Terapia DDA pomoże Ci zrozumieć, że dzieciństwo nie było Twoją winą – zasługujesz na szczęście. Terapeuta pokieruje Cię jak poradzić sobie ze stanami depresyjnymi i zaburzeniami lękowymi, których możesz doświadczać.

W Serdecznym Centrum Psychoterapii, jako osoba z syndromem DDA możesz skorzystać z terapii indywidualnej jak i terapii grupowej, co pozwoli Ci nauczyć się nawiązywać nowe, zdrowe relacje.

Pozwól, że razem zawalczymy o Twoją przyszłość. Niech przeszłość nie przekreśli szczęścia, na jakie zasługujesz w dorosłym życiu. Serdecznie Zapraszamy.

Zobacz, kto świadczy tę usługę:

blank

Anna Kacprzycka- Gaworucha

Pedagog specjalny, psychoterapeuta

Prowadzę psychoterapię głównie w nurcie psychodynamicznym i systemowym. Dobieram sposób pracy do indywidualnych potrzeb osób zgłaszających się na terapię.

Dowiedz się więcej
Iwona Ciesielska - Serdeczne Centrum Psychoterapii

Iwona Ciesielka

Psycholog, psychoterapeutka

Pracuję z młodzieżą i dorosłymi, oferuję pomoc psychologiczną i psychoterapię w oparciu o specjalistyczną wiedzę i wieloletnie doświadczenie

Dowiedz się więcej
Ewa Kulig - Serdeczne Centrum Psychoterapii

Ewa Kulig

Pedagog, psychoterapeutka

Oferuję psychoterapię w nurcie psychodynamicznym, wsparcie wychowawcze i emocjonalne dla rodziców 

Dowiedz się więcej
Joanna Tokarz - Serdeczne Centrum Psychoterapii

Joanna Tokarz

Psycholog, Psychoterapeutka, Specjalistka psychoterapii uzależnień

Specjalizuję się w pomaganiu osobom cierpiącym z powodu różnych kryzysów życiowych (typu problemy relacyjne, małżeńskie, rodzicielskie) zaburzeń depresyjnych, nerwicowych, zaburzeń osobowości, oraz osób uzależnionych i ich rodzin (współuzależnienie, DDA).

Dowiedz się więcej
blank

Agata Jurczak

Pedagog, Specjalistka psychoterapii uzależnień

Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą uzależnioną od substancji psychoaktywnych i od zachowań, z dziećmi z rodzin alkoholowych, nastolatkami doświadczającymi kryzysów rozwojowych i emocjonalnych. Pracuję także z dorosłymi uzależnionymi od alkoholu, narkotyków, hazardu, seksu.

Dowiedz się więcej

Zapisz się na psychoterapię

RODO

Polityka prywatności