Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00
Zaburzenia odżywiania terapia

Zaburzenia odżywiania – bulimia i anoreksja

Zaburzenia odżywiania to problem natury psychicznej. Nie jest to ani moda, ani fanaberia. Jeżeli czujesz, że masz takie problemy lub ma je ktoś z Twoich bliskich, nasz Ośrodek Leczenia Zaburzeń Odżywiania jest miejscem, gdzie znajdziesz potrzebną pomoc. Pamiętaj, że zaburzenia odżywiania mogą skutkować wieloma problemami zdrowotnymi. Jeżeli nie zareagujesz wystarczająco szybko i skutecznie, mogą wymagać leczenia szpitalnego.

Sprawdź, jakie są rodzaje i przyczyny zaburzeń odżywiania, a także jak poradzić sobie z tym problemem. Najlepsze efekty zapewnia psychoterapia zaburzeń odżywiania.

 

Zaburzenia odżywiania – rodzaje

Wyróżniamy wiele różnych rodzajów zaburzeń jedzenia. Do najpopularniejszych problemów z odżywianiem należą m.in.:

  • anoreksja (jadłowstręt psychiczny),
  • bulimia (żarłoczność psychiczna),
  • napady objadania.

Inne zaburzenia dotyczą problemów z przeżuwaniem, czy ograniczaniem przyjmowania pokarmów. Zaburzeniem jest też zespół nocnego jedzenia oraz tzw. zespół pica (zjadanie rzeczy, które nie nadają się do spożycia).

 

Zaburzenia odżywiania u dzieci, młodzieży i osób dorosłych

Bardzo powszechne są zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży, ale chorują także osoby dorosłe (zwykle zaraz po wejściu w dorosłość). Widoczne różnice dotyczą także płci. Zdecydowanie częściej chorują kobiety. Na 10 pacjentów z zaburzeniem odżywania, nawet 9 z nich to kobiety.

Większość osób z zaburzeniami odżywiania ukrywa swoje problemy – są one przez długi okres czasu niezauważalne dla otoczenia i bliskich. Wyjątkiem jest anoreksja, w której alarmującym sygnałem jest niska masa ciała. Anorektyczki nie mają też miesiączki.

Pewne symptomy mogą wskazywać także na bulimię czy ataki objadania. Wielokrotnie jest to kupowanie i gromadzenie zbyt dużej ilości jedzenia, niekontrolowane napady głodu, a po nich wyrzuty sumienia i próba usunięcia pokarmu ze swojego organizmu np. poprzez wymioty.

 

Jak wygląda terapia zaburzeń odżywiania?

Jako specjalistyczny ośrodek zaburzeń odżywiania do leczenia anoreksji, bulimii i innych problemów podchodzimy w sposób kompleksowy. Staramy się uświadomić swoim pacjentom, że nie wystarczy wrócić do zdrowych nawyków żywieniowych. Leczenia wymaga nie tylko wyniszczone ciało, ale również dusza. Dlatego podstawą jest psychoterapia zaburzeń odżywiania. Psychoterapeuta rozpozna, jak poważny masz problem i podejmie kroki, by przywrócić równowagę w Twoim życiu.

Zdarza się także, że leczenie zaburzeń odżywiania wymaga farmakoterapii, wtedy wymagana będzie konsultacja lekarska. Leki wykorzystuje się zwłaszcza u pacjentów z dodatkowymi zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami nastroju (np. depresją).

Jeżeli problem dotyczy najmłodszych, nasza poradnia zaburzeń odżywiania dla dzieci prowadzi jednocześnie konsultacje dla ich rodziców. Musisz zrozumieć, że problem Twojego dziecka jest poważny. Dlatego, jeżeli to dzieci mają zaburzenia odżywiania, psycholog szuka natury problemu, często może nim być zbyt duża presja, trudność w dostosowaniu się do obowiązków szkolnych czy brak pewności siebie. Stąd w takiej sytuacji zalecamy terapię rodzinną.

Zaburzenia odżywania to choroba psychiczna, która wymaga szybkiej interwencji. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej. Pamiętaj, że zaburzenia jedzenia mogą wyrządzić w organizmie szkody i doprowadzić do wielu nieodwracalnych problemów zdrowotnych (m.in. niepłodności, arytmii czy osłabienia kości).

Zapisz się na wizytę

RODO

Polityka prywatności