Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00
Nerwica natręctw - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica natręctw – objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne – obsesyjno-kompulsyjne (ang. obsessive–compulsive disorder, OCD). Do tego rodzaju zaburzeń zaliczamy m.in. wykonywanie niekontrolowanych gestów, obsesje na punkcie jakichś czynności czy niepokojące myśli. Jeżeli wydaje Ci się, że cierpisz na opisane powyżej trudności/ zaburzenia lub choroba natręctw dotknęła kogoś z Twoich bliskich, jesteś w odpowiednim miejscu.

Sprawdź, jakie objawy cechują nerwice natręctw i jak wygląda ich leczenie – a następnie skontaktuj się z naszym specjalistą. Leczymy natręctwa zarówno u dzieci jak i osób dorosłych.

 

Nerwica natręctw – przyczyny

Nerwica natręctw zaliczana jest do zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. W pierwszej fazie osoba cierpiąca na nerwicę natręctw zmaga się z obsesją („natrętną myślą”). W jej umyśle pojawiają się uporczywe myśli, które są źródłem stresu i narastającego lęku. W kolejnym etapie miejsce mają zachowania kompulsyjne („przymusowe czynności”) – często irracjonalne, ale pozwalające ukoić doświadczany lęk.

Mimo iż naukowcy dokładnie nie wiedzą, skąd biorą się natręctwa myślowe, wśród przyczyn tych zaburzeń psychicznych wymienia się lęk i strach wywołany przez różne sytuacje (np. traumy z przeszłości, śmierć bliskich osób, wypadek czy napaść). Zdecydowanie bardziej na tą dolegliwość narażone są osoby z niedoborem serotoniny, szczególnie, jeżeli mają niską samoocenę i żyją w ciągłym biegu. Nerwicom sprzyjać mogą czynniki genetyczne i problemy natury psychicznej z obszaru wygórowanych ambicji czy perfekcjonizmu.

 

Nerwica natręctw – objawy

Jeżeli spojrzymy na objawy nerwicy natręctw, jej charakterystycznym symptomem jest notoryczne powtarzanie tych samych czynności. Do najczęstszych objawów należą m.in.:

  • częste mycie rąk,
  • obsesyjne utrzymywanie perfekcyjnego porządku,
  • konieczność powtarzania pewnych czynności,
  • obsesja na punkcie perfekcjonizmu,
  • życie w nieustannym strachu,
  • objawy wskazujące na depresję,
  • tiki nerwowe.

Jeżeli chory nie wykona odpowiednich czynności i rytuałów, ma obniżony nastrój, narasta w nim lęk, jest zdenerwowany, a nawet agresywny. To wszystko mocno utrudnia mu normalne funkcjonowanie i relacje z bliskimi.

 

Nerwica natręctw – leczenie

Choroba natręctw może występować samodzielnie, mogą też towarzyszyć jej zaburzenia nastroju współwystępujące w tym depresja. Jeśli chcesz powrócić do normalności i równowagi umysłowej leczenie psychiatryczne i psychoterapeutyczne w tym zakresie będzie niezbędne.

W leczeniu nerwicy natręctw ważne są regularne sesje terapeutyczne z psychoterapeutą,
podczas których nauczysz się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Zajęcia w obszarze psychoterapii mogą odbywać się w formie indywidualnej i/lub grupowej. Dodatkowo Twoim leczeniem nerwicy natręctw zajmie się lekarz psychiatra – przepisując środki farmakologiczne (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), których zadaniem jest uspokajanie i wyciszenie (biologiczne). Najskuteczniejszą formą leczenia nerwicy natręctw jest, więc działanie kompleksowe.

Jeżeli z nerwicą zmagają się dzieci/nastolatkowie (doświadczając np. strachu przed szkołą, egzaminami, kontaktem z rówieśnikami), leczenie zazwyczaj przybiera formę terapii behawioralno-poznawczej. Celem leczenia jest przełamanie i przezwyciężenie doświadczanych lęków.

Pamiętaj, że nerwica jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które mocno utrudnia  normalne funkcjonowanie. Zgłoś się do specjalisty, celem przezwyciężenia irracjonalnego lęku –  wróć do normalności.

Zachęcamy również do zapoznania się z propozycją naszych specjalistów pomagających w przypadku zaburzeń lękowych, lub zaburzeń osobowości czy zaburzeń odżywiania. Oferujemy profesjonalny i szeroki zakres pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej.

Serdecznie dla Ciebie.

Zapisz się na wizytę

RODO

Polityka prywatności