Trwa nabór na wakacyjne warsztaty rozwojowe dla dzieci w wieku 7-17 lat.
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00
Trudności adaptacyjne - lęk adaptacyjny

Trudności adaptacyjne – terapia dla dzieci z zaburzeniami adaptacyjnymi

Stres jest w naszym życiu wszechobecny. Niestety, nie omija on również dzieci.
W odpowiedzi na stresujące wydarzenia życiowe występują tzw. trudności adaptacyjne. Terminem tym określamy trudności w życiu społecznym i szkolnym dziecka podyktowane koniecznością przystosowania się do stresującego wydarzenia. W Serdecznym Centrum Psychoterapii dobrze wiemy, jak pomóc dzieciom z takimi zaburzeniami. Terapia z naszymi psychoterapeutami jest najlepszą formą leczenia trudności adaptacyjnych dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, jak możemy pomóc Twojemu dziecku.

 

Czym są trudności adaptacyjne dzieci w szkole?

Problemy adaptacyjne zaliczamy do zaburzeń natury psychologicznej. Trudności te nie omijają również dzieci. Przede wszystkim dziecko z zaburzeniami adaptacyjnymi nie może normalnie funkcjonować w grupie, przez co ma problemy z nauką i koncentracją, czy problemy szkolne.

Trudności adaptacyjne w szkole mają przede wszystkim dzieci bez umiejętności szybkiego nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i wpasowywania się w nowe otoczenie. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które wcześniej nie uczęszczały do przedszkola i dopiero w szkole spotykają się z grupą rówieśniczą. Szczególnie, że są zmuszone są do przystosowania się do nowych zasad i wymaga się od nich współpracy z rówieśnikami, (do czego wcześniej nie były przyzwyczajone). Często problemy same ustępują po kilku dniach, a sytuacja się normuje. Zdarza się jednak, że dziecko ma większe trudności adaptacyjne. Wówczas zalecana jest konsultacja psychologiczna.

 

Z czego wynikają problemy adaptacyjne?

Jest wiele czynników zewnętrznych, które utrudniają dziecku wpasowanie się w nowe środowisko. Wymienić wśród nich należy m.in.:

  • zbyt duża liczba osób,
  • nadmierny hałas,
  • wymagający nauczyciel,
  • prześladowanie i odrzucenie przez inne dzieci,
  • zbyt wiele nowych reguł i zasad do przestrzegania,
  • różnica wieku między uczniami.

 

Trudności adaptacyjne dzieci – niepokojące objawy

Jeżeli lęk adaptacyjny ustępuje tak szybko, jak się pojawił, nie ma powodu do niepokoju. Jednak problemy adaptacyjne mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Niepokojące jest, kiedy dziecko:

  • ma duże trudności w kontaktach z rówieśnikami,
  • nie radzi sobie z adaptacją do zasad społecznych,
  • ma objawy psychosomatyczne (np. brak apetytu, bezsenność, wymioty, bóle brzucha, zaparcia),
  • źle radzi sobie na tle rówieśników.

 

Trudności adaptacyjne dzieci w szkole – konsultacja psychologiczna

Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko ma problem z zaadoptowaniem się do nowej sytuacji, zgłoś się do Serdecznego Centrum Psychoterapii. Skontaktuj się z doświadczonym psychologiem dziecięcym i przedstaw mu problem. Specjalista pozna dziecko i ustali przyczyny zaburzeń, po czym zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.

W zależności od przyczyn i stopnia zaburzeń adaptacyjnych wystarczające mogą być zalecenia dla rodziców i placówki dydaktycznej. Jeżeli dziecko wymaga dodatkowej pomocy, lekarz bądź psycholog może zaproponować zajęcia z integracji sensorycznej, terapię manualną lub zajęcia adaptacyjne (indywidualne lub grupowe). Zgłoś się do Serdecznego Centrum Psychoterapii i uzyskaj profesjonalną pomoc.

Zobacz, kto świadczy tę usługę:

Terapeutka

Urszula Grzegorczyk

Pedagog, psychoterapeutka

Zajmuję się psychoterapią, pomocą psychologiczną, psychoedukacją, fitoterapią i doradztwem żywieniowym, prowadzę warsztaty i grupy wsparcia dla rodziców,

Dowiedz się więcej
Iwona Ciesielska - Serdeczne Centrum Psychoterapii

Iwona Ciesielka

Psycholog, psychoterapeutka

Pracuję z młodzieżą i dorosłymi, oferuję pomoc psychologiczną i psychoterapię w oparciu o specjalistyczną wiedzę i wieloletnie doświadczenie

Dowiedz się więcej
blank

Marta Studzińska

Psycholog, Specjalistka psychoterapii uzależnień

Jako specjalista pracuję w obszarach: profilaktyki i terapii uzależnień chemicznych i behawioralnych, trudności emocjonalnych i interpersonalnych, zaburzeń lękowych i depresyjnych, przeciążenia stresem, rozwoju osobistego

Dowiedz się więcej
Ewa Kulig - Serdeczne Centrum Psychoterapii

Ewa Kulig

Pedagog, psychoterapeutka

Oferuję psychoterapię w nurcie psychodynamicznym, wsparcie wychowawcze i emocjonalne dla rodziców 

Dowiedz się więcej
blank

Elżbieta Kulak

Psycholog, psychoonkolog

Pomagam w odkrywaniu siebie oraz własnej drogi, zrozumieniu emocji, odnalezieniu się w nowej sytuacji życiowej oraz w żałobie

Dowiedz się więcej
Edyta Zychowicz - Serdeczne Centrum Psychoterapii

Edyta Zychowicz-Nika

Psycholog, psychoterapeuta w procesie certyfikacji

Oferuję indywidualne podejście do każdego Człowieka, dyskrecję, szacunek dla różnych doświadczeń i przeżyć, towarzyszenie w procesie zmiany.

Dowiedz się więcej
blank

Katarzyna Leśniewska

Psycholog

Pomagam w obszarach: zaburzeń lękowych z napadami paniki, zespołu stresu pourazowego, ostrych zaburzeń stresowych, wsparcia w kryzysie, trudności emocjonalnych.

Dowiedz się więcej
Terapeutka

Beata Nidecka

Psycholog, pedagog, oligofrenopedagog, nauczyciel akademicki

Pomagam w obszarach problemów wychowawczych, szkolnych, zachowania autoagresywne (samookaleczenia), depresji, akceptacji siebie, wsparcie dzieci i młodzież, partnerów gdzie w rodzinie występuje uzależnienie od alkoholu.

Dowiedz się więcej
Piotr Pietrusza - Serdeczne Centrum Psychoterapii

Piotr Pietrusza

Psycholog, psychoterapeuta, trener umiejętności społecznych

Pomagam w kryzysach życiowych, zaburzeniach lękowych i depresyjnych, trudnościach w kontroli agresji

Dowiedz się więcej
blank

Katarzyna Kosińska-Klakla

Psycholog dziecięcy

Pomagam w obszarach: trudności wychowawczych, zrozumienia i regulacji emocji, odszukiwaniu potrzeb stojących za zachowaniem dzieci i młodzieży, wsparcia w budowaniu bliskiej relacji z dzieckiem, odkrywania zasobów zarówno dziecka, jak i rodzica

Dowiedz się więcej
Joanna Tokarz - Serdeczne Centrum Psychoterapii

Joanna Tokarz

Psycholog, Psychoterapeutka, Specjalistka psychoterapii uzależnień

Specjalizuję się w pomaganiu osobom cierpiącym z powodu różnych kryzysów życiowych (typu problemy relacyjne, małżeńskie, rodzicielskie) zaburzeń depresyjnych, nerwicowych, zaburzeń osobowości, oraz osób uzależnionych i ich rodzin (współuzależnienie, DDA).

Dowiedz się więcej
blank

Anna Kacprzycka- Gaworucha

Pedagog specjalny, psychoterapeuta

Prowadzę psychoterapię głównie w nurcie psychodynamicznym i systemowym. Dobieram sposób pracy do indywidualnych potrzeb osób zgłaszających się na terapię.

Dowiedz się więcej
blank

Beata Bulzak

Psycholog, pedagog, psycholog transportu

Udzielam odpowiednich wskazówek, metod wychowawczych, aby relacja rodzic – dziecko oparta była na szacunku, zrozumieniu, a komunikacja w rodzinie przebiegała prawidłowo.

Dowiedz się więcej
blank

Agata Jurczak

Pedagog, Specjalistka psychoterapii uzależnień

Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą uzależnioną od substancji psychoaktywnych i od zachowań, z dziećmi z rodzin alkoholowych, nastolatkami doświadczającymi kryzysów rozwojowych i emocjonalnych. Pracuję także z dorosłymi uzależnionymi od alkoholu, narkotyków, hazardu, seksu.

Dowiedz się więcej
Terapeutka

Agata Mazur-Matczyńska

Psycholog

Zajmuje się pomocą psychologiczną, diagnozą dzieci i młodzieży, terapią, mediacją. Pracuję z osobami dorosłymi i młodzieżą.

Dowiedz się więcej

Zapisz swoje dziecko na psychoterapię

RODO

Polityka prywatności