Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00
Współuzależnienie - konsultacje, terapia

Współuzależnienie – objawy i leczenie

Jeżeli tutaj jesteś, najwyraźniej zdajesz sobie sprawę, że możesz być osobą współuzależnioną. Współuzależnienie, chociaż często jest mylone z samym uzależnieniem i wspólnym piciem z partnerem czy partnerką, w rzeczywistości jest zjawiskiem przystosowania się do życia z osobą uzależnioną od alkoholu lub/i środków psychoaktywnych.

Jeżeli podporządkowujesz swoje życie osobie uzależnionej od alkoholu, jesteś we właściwym miejscu. Poradnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia to miejsce, gdzie wiemy jak pomóc Ci uporać się z tym problemem.

 

Czym jest współuzależnienie?

Współuzależnienie, to całkowite podporządkowanie swojego życia drugiej osobie, która ma problem i nadużywa alkoholu. Jednak współuzależnienie nie musi dotyczyć tylko alkoholu, może dotyczyć również narkotyków czy hazardu.

Współuzależnienie emocjonalne to przede wszystkim duże cierpienie i odkładanie na drugi plan siebie, swoich potrzeb, pasji i marzeń. Osoba współuzależniona żyje życiem nałogowca i uważa, że tak ma być, że taki jej los i zadanie. Często też nie dostrzega problemu osoby uzależnionej, tłumacząc jej zachowanie czy obwiniając się za nie. Traci poczucie własnej wartości. Zwykle przynosi to skutek odwrotny od oczekiwanego. Osoba uzależniona tylko pogrąża się w nałogu, a zachowania patologiczne nabierają na sile.

 

Współuzależnienie – objawy

Współuzależnienie w związku nie jest niczym rzadkim. Niestety, objawy współuzależnienia są często trudno dostrzegalne. Przede wszystkim osoby będące w takich związkach ignorują i wypierają problem, zaprzeczają mu. Podporządkowują swoje życie toksycznej relacji.

Mogą też pojawić się problemy z tłumieniem emocji, ciągły niepokój, niepewność, nadwrażliwość i zachowania kompulsywne. Zdarza się, że osoba współuzależniona popada w depresję, ma problem z przewlekłym stresem lub sama nadużywa substancji psychoaktywnych.

 

Czym jest terapia współuzależnienia?

Jeżeli rozpoznajesz u siebie cechy współuzależnienia, terapia jest tym, co może Ci pomóc. Terapia uzależnienia i współuzależnienia, w której udział bierze osoba uzależniona i współuzależniona, daje nawet 80 proc. szans na pokonanie nałogu. Spadają one o połowę, kiedy w terapii uczestniczy tylko jedna strona.

Terapia współuzależnienia może mieć formę zajęć indywidualnych lub grupowych.
W Serdecznym Centrum Psychoterapii oferujemy obie z tych form pracy. Sesje indywidualne pomogą Ci rozpoznać i zmienić nałogowe formy przystosowania do drugiego człowieka a sesje grupowe, uświadomią, że jest wiele osób, które doświadcza podobnych trudności. Zyskasz także wiarę, że możesz zmienić swoje życie i pomóc zarówno sobie jak i bliskiej uzależnionej osoby.

Jeżeli jesteś osobą współuzależnioną, nie zwlekaj i jak najszybciej skorzystaj z naszego wsparcia. Terapia współuzależnienia pozwoli Ci nabrać siły i nadziei na lepsze jutro. Pomóż w ten sposób sobie i Twoim bliskim.

Zobacz, kto świadczy tę usługę:

Joanna Tokarz - Serdeczne Centrum Psychoterapii

Joanna Tokarz

Psycholog, Psychoterapeutka, Specjalistka psychoterapii uzależnień

Specjalizuję się w pomaganiu osobom cierpiącym z powodu różnych kryzysów życiowych (typu problemy relacyjne, małżeńskie, rodzicielskie) zaburzeń depresyjnych, nerwicowych, zaburzeń osobowości, oraz osób uzależnionych i ich rodzin (współuzależnienie, DDA).

Dowiedz się więcej
blank

Anna Kacprzycka- Gaworucha

Pedagog specjalny, psychoterapeuta

Prowadzę psychoterapię głównie w nurcie psychodynamicznym i systemowym. Dobieram sposób pracy do indywidualnych potrzeb osób zgłaszających się na terapię.

Dowiedz się więcej

Zapisz się na psychoterapię

RODO

Polityka prywatności