Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00
Zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży

Zaburzenia zachowania – objawy, leczenie, psychoterapia

Zaburzenia zachowania u dzieci pojawiają się już w wieku przedszkolnym. To jeden z najczęstszych powodów, dla którego dzieci są przyprowadzane na konsultacje z lekarzem specjalistą – psychologiem lub psychiatrą. Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko ma trudności koncentracji uwagi, jest impulsywne i nadpobudliwe – problemem mogą być zaburzenia zachowania. Sprawdź, jak możemy pomóc Twojemu dziecku w odzyskaniu równowagi emocjonalnej w Serdecznym Centrum Psychoterapii.

 

Czym są zaburzenia zachowania?

Zaburzenia w zachowaniu to występujący i powtarzający się nieadekwatny wzorzec zachowania. Niczym rzadkim są zaburzenia zachowania u dzieci w wieku przedszkolnym, ewentualnie we wczesnych latach nauki szkolnej. Dziecko z takimi zaburzeniami może zachowywać się niewłaściwie dla danej sytuacji, być impulsywne, nadpobudliwe, buntownicze czy agresywne. Zdarza się, że ma ono problem z nawiązywaniem bliższych relacji i jest przez to stygmatyzowane przez rówieśników.

 

Zaburzenie zachowania u dzieci – objawy

Problemy z zaburzonym zachowaniem częściej występują u chłopców niż dziewczynek. Ze względu na różnice w objawach dzieli się je na:

  • zaburzenia zachowania (m.in. nadpobudliwość ruchowa, trudności w koncentracji, roztargnienie, impulsywność, nadruchliwość);
  • zachowania aspołeczne (m.in. nadmierna agresja, przemoc fizyczna, wandalizm, kłamanie, zaniedbywanie obowiązków, wagarowanie, ucieczki);
  • zaburzenia opozycyjno-buntownicze (m.in. częsta irytacja, zmiany nastroju, popadanie w konflikty z dorosłymi, niechęć do współpracy, odrzucanie autorytetów, kwestionowanie reguł).

 

Leczenie zaburzenia zachowania i emocji

Leczenie zaburzenia w zachowaniu to przede wszystkim pomoc psychoterapeutyczna. Sam plan leczenia zaburzeń zachowania dla każdego dziecka jest opracowywany indywidualnie. Specjalista bierze pod uwagę m.in. wiek małego pacjenta, jego stan zdrowia, a także rodzaj i zaawansowanie zaburzeń.

W Serdecznym Centrum Psychoterapii wykorzystujemy najskuteczniejsze techniki. Przyjmuje u nas najlepszy psychiatra dziecięcy w Nowym Sączu. Swoim pacjentom oferujemy terapie indywidualne i terapie grupowe. Połączenie obydwu form zajęć przynosi najlepsze rezultaty w poprawie zachowania dziecka. Dodatkowo przy ADHD stosuje się leczenie farmakologiczne.

Zobacz, kto świadczy tę usługę:

Iwona Ciesielska - Serdeczne Centrum Psychoterapii

Iwona Ciesielka

Psycholog, psychoterapeutka

Pracuję z młodzieżą i dorosłymi, oferuję pomoc psychologiczną i psychoterapię w oparciu o specjalistyczną wiedzę i wieloletnie doświadczenie

Dowiedz się więcej
blank

Agata Jurczak

Pedagog, Specjalistka psychoterapii uzależnień

Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą uzależnioną od substancji psychoaktywnych i od zachowań, z dziećmi z rodzin alkoholowych, nastolatkami doświadczającymi kryzysów rozwojowych i emocjonalnych. Pracuję także z dorosłymi uzależnionymi od alkoholu, narkotyków, hazardu, seksu.

Dowiedz się więcej
blank

Marta Studzińska

Psycholog, Specjalistka psychoterapii uzależnień

Jako specjalista pracuję w obszarach: profilaktyki i terapii uzależnień chemicznych i behawioralnych, trudności emocjonalnych i interpersonalnych, zaburzeń lękowych i depresyjnych, przeciążenia stresem, rozwoju osobistego

Dowiedz się więcej
Piotr Pietrusza - Serdeczne Centrum Psychoterapii

Piotr Pietrusza

Psycholog, psychoterapeuta, trener umiejętności społecznych

Pomagam w kryzysach życiowych, zaburzeniach lękowych i depresyjnych, trudnościach w kontroli agresji

Dowiedz się więcej
Joanna Tokarz - Serdeczne Centrum Psychoterapii

Joanna Tokarz

Psycholog, Psychoterapeutka, Specjalistka psychoterapii uzależnień

Specjalizuję się w pomaganiu osobom cierpiącym z powodu różnych kryzysów życiowych (typu problemy relacyjne, małżeńskie, rodzicielskie) zaburzeń depresyjnych, nerwicowych, zaburzeń osobowości, oraz osób uzależnionych i ich rodzin (współuzależnienie, DDA).

Dowiedz się więcej
Terapeutka

Agata Mazur-Matczyńska

Psycholog

Zajmuje się pomocą psychologiczną, diagnozą dzieci i młodzieży, terapią, mediacją. Pracuję z osobami dorosłymi i młodzieżą.

Dowiedz się więcej
Terapeutka

Beata Nidecka

Psycholog, pedagog, oligofrenopedagog, nauczyciel akademicki

Pomagam w obszarach problemów wychowawczych, szkolnych, zachowania autoagresywne (samookaleczenia), depresji, akceptacji siebie, wsparcie dzieci i młodzież, partnerów gdzie w rodzinie występuje uzależnienie od alkoholu.

Dowiedz się więcej
blank

Beata Bulzak

Psycholog, pedagog, psycholog transportu

Udzielam odpowiednich wskazówek, metod wychowawczych, aby relacja rodzic – dziecko oparta była na szacunku, zrozumieniu, a komunikacja w rodzinie przebiegała prawidłowo.

Dowiedz się więcej
blank

Elżbieta Kulak

Psycholog, psychoonkolog

Pomagam w odkrywaniu siebie oraz własnej drogi, zrozumieniu emocji, odnalezieniu się w nowej sytuacji życiowej oraz w żałobie

Dowiedz się więcej

Zapisz się na wizytę

RODO

Polityka prywatności