Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Alkoreksja, drunkoreksja – zaburzenie odżywiania połączone z alkoholizmem

Zaburzenia odżywiania to poważny problem wielu osób, który wywołuje wiele cierpienia i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Co jednak, jeśli jednocześnie występuje uzależnienie od alkoholu, a osoba cierpi na zaburzenie odżywiania połączone z alkoholizmem? Porozmawiajmy o tym!

Czym jest alkoreksja (drunkoreksja)?
Czym jest alkoreksja (drunkoreksja)?

Spis treści:

  1. Czym jest alkoreksja (drunkoreksja)?
  2. Alkoreksja – przyczyny i objawy
  3. Dlaczego zaburzenie o nazwie drunkoreksja (alkoreksja) jest niebezpieczne?
  4. Jak leczyć alkoreksję (drunkoreksję)?

1. Czym jest alkoreksja (drunkoreksja)?

Problemy w obszarze nawyków żywieniowych, jak i alkoholu dotykają wielu osób – lecz czym jest alkoreksja (drunkoreksja)? To sytuacja, gdy u kogoś współwystępują w jednym momencie te dwie trudności – czyli zaburzenie odżywiania połączone z alkoholizmem. W konsekwencji doświadcza jednocześnie przykrych objawów i konsekwencji związanych z nieprawidłowym żywieniem, jak i uzależnieniem od substancji. Jest to więc wyjątkowo niebezpieczne zjawisko.

2. Alkoreksja – przyczyny i objawy

Drunkoreksja nie jest powszechnie znanym zjawiskiem, jednak dla tych, którzy się z nim mierzą, stanowi poważny problem. Alkoreksja ma swoje przyczyny w trudnościach, z jakimi mierzy się osoba – z jednej strony zależy jej na smukłej sylwetce, z drugiej jednak nie potrafi odmówić sobie odurzenia alkoholowego. Może tak się dziać ze względu na traumatyczne doświadczenia, poczucie wewnętrznej pustki, czy predyspozycje do zaburzeń odżywiania oraz uzależnień. Często czynnikiem ryzyka jest także płeć, ponieważ okazuje się, że to kobiety częściej spotyka drunkoreksja. Nie bez znaczenia jest również niskie poczucie własnej wartości, życie pod dużą presją oraz obecność podobnych chorób w rodzinie.

Alkoreksja daje specyficzne objawy, które łączą w sobie jednocześnie symptomy anoreksji, jak i alkoholizmu. Należy zwrócić uwagę na:

  • obsesyjne myśli o jedzeniu oraz alkoholu;
  • ograniczanie jedzenia, aby nie przekroczyć swojego zapotrzebowania kalorycznego, uwzględniając wypijany alkohol;
  • liczenie kilokalorii;
  • częste ważenie się, dokonywanie pomiarów ciała;
  • lęk związany z jedzeniem;
  • niezdolność, by zaprzestać tych zachowań, mimo świadomości ich szkodliwości;
  • dążenie do zminimalizowania skutków jedzenia (np. intensywne treningi, głodówki, stosowanie środków przeczyszczających);
  • izolacja społeczna z obawy przed ujawnieniem problemu lub presji wspólnego spożycia posiłku;
  • poczucie wstydu związane ze swoimi nawykami;
  • rytuały np. spożywanie wyłącznie o określonych godzinach;
  • zaabsorbowanie swoim wyglądem i sylwetką.
Alkoreksja – przyczyny i objawy
Alkoreksja – przyczyny i objawy

3. Dlaczego zaburzenie o nazwie drunkoreksja (alkoreksja) jest niebezpieczne?

Anoreksja alkoholowa to choroba, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, jednak dlaczego zaburzenie o nazwie drunkoreksja (alkoreksja) jest niebezpieczne? Ponieważ jednocześnie łączy w sobie trudności związane z zaburzeniami odżywiania oraz uzależnieniem od alkoholu, czego konsekwencje mogą być bardzo szkodliwe. U osoby, która cierpi z powodu tej choroby, dochodzi do widocznego pogorszenia zdrowia na skutek ograniczania jedzenia oraz nadużywania alkoholu, przykładowo mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, serca, czy nerek. Kondycja skóry, włosów, paznokci, jak i ogólny wygląd ulegają pogorszeniu, a także rozregulowana zostaje gospodarka hormonalna, więc wiele procesów jest zaburzonych (jak np. cykl menstruacyjny). Również samopoczucie psychiczne spada – często konsekwencją alkoreksji jest depresja, zaburzenia lękowe, czy zaburzenia snu.

Dlaczego zaburzenie o nazwie drunkoreksja (alkoreksja) jest niebezpieczne?
Dlaczego zaburzenie o nazwie drunkoreksja (alkoreksja) jest niebezpieczne?

4. Jak leczyć alkoreksję (drunkoreksję)?

W przypadku rozpoznania objawów choroby należy niezwłocznie podjąć kroki, by sobie z nią poradzić i zapobiec skutkom jej dalszego rozwoju. Z racji takiej, że jest to złożone zjawisko, w którym współwystępują dwie jednostki chorobowe, należy działać kompleksowo – czyli poradzić sobie jednocześnie z uzależnieniem od alkoholu, a także przepracować problematyczną relację z jedzeniem. Więc jak leczyć alkoreksję (drunkoreksję)? Warto udać się do psychoterapeuty oraz dietetyka lub psychodietetyka, by oddziaływać wielotorowo, co zwiększy skuteczność oddziaływań, pomagając zmienić szkodliwe wzory zachowania oraz niezdrowe przekonania.

Bibliografia

  • Jaworski, M. (2014). Drunkoreksja — zaburzenie odżywiania połączone z alkoholizmem wśród młodych dorosłych. Via Medica.
  • Szynal, K., Górski, M., Grajek, M., Ciechowska, K., Polaniak, R. (2022). Drunkorexia – knowledge review. Psychiatr Pol 2022;56(5):1131-1141.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności