Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Brideoreksja – zjawisko obsesyjnego odchudzania się przed ślubem

Wyjście za mąż jest marzeniem wielu kobiet, które już od czasów bycia małą dziewczynką, planują w myślach ten wyjątkowy dzień. Marzą o idealnym weselu, idealnej sukience, ale też same w dniu ślubu pragną wyglądać jak najlepiej. W naszym społeczeństwie pożądana i gloryfikowana jest szczupła sylwetka, a więc fakt, że przyszłe panny młode przechodzą na dietę odchudzającą, nie jest niczym szokującym. Niestety u niektórych przeradza się to w niebezpieczną obsesję, która może zagrażać zdrowiu i życiu. Czym jest brideoreksja i jakie są objawy? Zapraszamy!

Czym jest brideoreksja?
Czym jest brideoreksja?

Spis treści:

  1. Czym jest brideoreksja?
  2. Jakie są przyczyny i objawy brideoreksji?
  3. Kto jest narażony na to zaburzenie?
  4. Jak zapobiegać i jak leczyć zaburzenie o nazwie brideoreksja?

1. Czym jest brideoreksja?

Najprościej mówiąc to, czym jest brideoreksja, to zaburzenie odżywiania, które najczęściej dotyka kobiety szykujące się do ślubu. Osoby cierpiące na brideoreksję przykuwają nadmierną uwagę do swojej masy ciała, pragnąc ją zmniejszyć przed ważnym wydarzeniem tak, by zaprezentować się, jak najlepiej. W pogoni za idealnym wizerunkiem często stosują niezdrowe metody odchudzania — takie jak ekstremalne diety, intensywne treningi lub nawet ograniczenie jedzenia do minimum.

To zaburzenie nie tylko negatywnie oddziałuje na fizyczne zdrowie, prowadząc między innymi do niedożywienia, osłabienia organizmu, czy zaburzeń hormonalnych, ale także wywiera niekorzystny wpływ na stan psychiczny. Osoby dotknięte brideoreksją często doświadczają chronicznego stresu, lęku oraz depresji związanych z obawami o swój wygląd.

W przekonaniu, że muszą spełnić nierealistyczne standardy piękna, które narzuca im społeczeństwo, narażają swoje zdrowie i życie byle tylko spełnić marzenia o szczupłej sylwetce. Niestety, pozytywne komentarze ze strony otoczenia na temat utraty kilogramów, tylko zachęcają do dalszych restrykcji żywieniowych.

2. Jakie są przyczyny i objawy brideoreksji?

Gdy data ślubu jest już wyznaczona, wiele kobiet decyduje się rozpocząć przygotowania do tego wyjątkowego dnia i marząc o perfekcyjnym wyglądzie, rozpoczynają diety odchudzające. Niestety dla niektórych staje się to obsesją, zagrażającą dobremu samopoczuciu. Warto się więc zastanowić, jakie są przyczyny i objawy brideoreksji.

Często źródłem takiego zachowania jest presja społeczna oraz obcowanie ze współczesnymi standardami piękna, zgodnie z którymi atrakcyjna jest szczupła sylwetka. Kobiety szukają inspiracji w mediach społecznościowych, gdzie ich oczom ukazują się piękne obrazki i chude panny młode, co sprawia, że same chcą tak wyglądać — niestety zapominają, że wiele z tych zdjęć przechodzi proces retuszu. Także rywalizacja z koleżankami, o to, która na ślubnym kobiercu będzie wyglądać najlepiej, może skłaniać do ryzykownych diet. Czasem to planowanie ślubu jako pełne wyzwań wydarzenie jest wyzwalaczem, gdyż nadmierny stres z tym związany może prowadzić do szukania ukojenia w kontrolowaniu własnej wagi. Wśród przyczyn brideoreksji możemy umieścić również predyspozycję do zaburzeń odżywiania lub obecność takich problemów w przeszłości.

Jakie są przyczyny i objawy brideoreksji?
Jakie są przyczyny i objawy brideoreksji?

Jak rozpoznać, że to już problem? Poznajmy objawy brideoreksji:

  • obsesyjna kontrola wagi;
  • ekstremalne diety, głodówki;
  • negatywna ocena swojej sylwetki;
  • przekonanie, że trzeba być chudą, aby ślub się udał;
  • wykańczające treningi;
  • częste ważenie się i dokonywanie pomiarów masy ciała;
  • zażywanie środków przeczyszczających, moczopędnych lub innych substancji mających wspomóc odchudzanie;
  • częste mówienie o dietach, odchudzaniu;
  • poczucie winy za jedzenie, czasem wręcz karanie siebie głodem czy ćwiczeniami;
  • wywoływanie wymiotów po posiłkach;
  • zaburzenia hormonalne jak np. problemy z miesiączką;
  • pogorszenie kondycji skóry, włosów, paznokci.

3. Kto jest narażony na to zaburzenie?

Brideoreksja to groźne zjawisko, związane z dążeniem do zmniejszenia masy ciała, które pojawia się w toku przygotowań do ślubu. Jednak kto jest narażony na to zaburzenie?

Na wstępie warto dodać, że obsesyjna troska o wagę z reguły dotyczy kobiet. Najczęściej są one podatne na presję społeczną, czy otrzymują przekaz od bliskich osób, że panna młoda powinna być szczupła. Mogą się także obawiać krytyki lub komentarzy gości na temat ich sylwetki w tym ważnym dniu. Takie kobiety często charakteryzują się także nadmiernym perfekcjonizmem, nie uznają półśrodków i są w stanie dążyć do ideału za wszelką cenę. Również panie, dla których wygląd jest szczególnie ważny, mogą zwracać bardzo dużą uwagę na tę kwestię z okazji nadchodzącego ślubu. Ważne są również tendencje do zaburzeń psychicznych i odżywiania — jeśli kobieta miała w przeszłości takie problemy, to w okresie intensywnego stresu, mogą one się ujawnić.

Pamiętajmy, że brideoreksja nie wybiera jednej konkretnej grupy społecznej, czy wiekowej. Dotyka różnorodne osoby, a świadomość tych czynników ryzyka może pomóc w identyfikacji zaburzenia oraz udzielaniu wsparcia, by sobie z nim poradzić. Zdrowie psychiczne powinno być zawsze priorytetem, niezależnie od tego, czy zbliża się dzień ślubu, czy nie.

Jak zapobiegać i jak leczyć zaburzenie o nazwie brideoreksja?
Jak zapobiegać brideoreksji?

4. Jak zapobiegać i jak leczyć zaburzenie o nazwie brideoreksja?

Brideoreksja niestety nie jest powszechnie znanym zaburzeniem odżywiania, jednak jest problemem dla wielu przyszłych panien młodych. Więc jak zapobiegać i jak leczyć zaburzenie o nazwie brideoreksja? Najważniejsza będzie psychoedukacja, która pomoże zwiększyć społeczną świadomość na ten temat, a także pokaże, że ideał piękna nie musi wiązać się wyłącznie z chudością. W przypadku, gdy dostrzeże się objawy, brideoreksji należy koniecznie poszukać wsparcia. Warto porozmawiać z bliskimi osobami o swojej trudności, co pozwoli rozładować napięcie emocjonalne, a także skonsultować się ze specjalistą, jak psychoterapeuta, czy psychodietetyk — dzięki temu można zweryfikować swoje przekonania, wypracować zdrowe nawyki żywieniowe oraz znaleźć sposób na powrót do równowagi. Nie można zapominać, aby nie dać się porwać presji oczekiwań i znajdować czas na relaks w tym wyjątkowo intensywnym czasie przygotowań tak, aby zminimalizować stres i postarać się czerpać radość z tego okresu.

Bibliografia

  • Malinowski, J. A., Katarzyna M. Wasilewska-Ostrowska, K. M.  (2020). Niewłaściwe odżywianie się jako problem społeczno-pedagogiczny – opinie studentów. Pedagogika społeczna nr 2(76).
  • Seniów, A. ( 2018). O konstrukcjach typu anoreksja, anorektyk, anorektyczka we współczesnej polszczyźnie. Pobrano z: https://bibliotekanauki.pl/articles/1591172 [dostęp 18.03.2024 r.]

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności