Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

FOMO – co to znaczy i jak sobie radzić z tym lękiem – objawy i pomoc

Wiele osób nie wyobraża sobie obecnie życia bez smartfona i dostępu do Internetu. Codziennie, wiele razy w ciągu dnia sprawdzamy aktualizacje na platformach społecznościowych i nikogo takie zachowanie raczej nie dziwi. Ważne jest zatem, aby zdać sobie sprawę, kiedy jest to już problemem oraz jaki wpływ FOMO ma na nasze życie, aby w efekcie nauczyć się rozsądnego korzystania z nowoczesnych technologii, nie zaniedbując relacji, własnych potrzeb oraz wartości.

FOMO – definicja

Spis treści:

1. FOMO – co to jest? Syndrom fomo co to znaczy?

2.  Jakie są objawy FOMO? Fomo test

3. Fear of missing out (lęk przed utratą okazji) – kiedy to już objaw choroby?

4. FOMO – jak sobie radzić z lękiem przed przegapieniem okazji?

1. FOMO – co to jest? Syndrom fomo co to znaczy?

FOMO, czyli „Fear of Missing Out”, to coraz powszechniejsze zjawisko w erze współczesnej technologii i mediów społecznościowych. Syndrom FOMO oznacza lęk przed pominięciem ciekawych i emocjonujących wydarzeń, które mają miejsce w życiu innych, a osoby dotknięte tym niepokojem często odczuwają presję, by być na bieżąco z najnowszymi trendami, wydarzeniami czy doświadczeniami swoich znajomych i celebrytów. Skutkiem tego może być ciągłe śledzenie mediów społecznościowych, impulsywne podejmowanie decyzji czy nieustanne porównywanie się z innymi. FOMO może wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie, prowadząc do poczucia izolacji, lęku czy braku spełnienia.

FOMO – jak sobie radzić z lękiem przed przegapieniem okazji?

2.Jakie są objawy FOMO? Fomo test

Objawy FOMO nie pozwalają na harmonijne i spokojne życie. Jak rozpoznać, że ten problem występuje? Proponujemy poniżej Fomo test – możesz podejrzewać tę trudność, jeśli dostrzegasz u siebie:

  • poczucie przymusu, aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami;
  • ciągłe zerkanie w telefon;
  • utrudnioną koncentrację na innych zadaniach;
  • niepokój i lęk, gdy nie wiesz się, co się dzieje na świecie i u znajomych;
  • korzystanie z urządzeń elektronicznych w nieadekwatnych lub niebezpiecznych sytuacjach (np.: podczas prowadzenia samochodu);
  • niską satysfakcją z życia;
  • brak zadowolenia z siebie;
  • porównywanie siebie do innych;
  • konieczność sprawdzania przychodzących powiadomień;
  • strach, że coś Cię omija;
  • zaniedbywanie obowiązków i relacji;
  • rozpoczynanie i kończenie dnia z telefonem;
  • zabieranie telefonu ze sobą wszędzie.

3. Fear of missing out (lęk przed utratą okazji) – kiedy to już objaw choroby?

Większość osób raz na jakiś czas zerknie w telefon, jednak osoba z FOMO nie potrafi żyć bez nieustannego sprawdzania aktualności i robi to cały czas, od u obudzenia, przez chwile poza domem, aż po moment przed zaśnięciem. Nawet jeśli uczestniczy w spotkaniu towarzyskim lub innym wydarzeniu, to myślami jest nieobecna, a jej wzrok przez większość czasu skupia się na ekranie smartfona. Nie przeżywa realnego świata, ponieważ towarzyszy jej paniczny lęk, że coś ją omija online. Sprawdzanie powiadomień jest szczególnie częste w sytuacji, gdy osoba czuje się niepewnie w danym towarzystwie. Kiedy nie ma dostępu do Internetu, zaczyna panikować, ma natrętne myśli, czuje niepokój i zagubienie oraz za wszelką ceną szuka możliwości, aby znów być w sieci. Traci ona również kontrolę nad ilością czasu, który spędza na scrollowaniu mediów społecznościowych.

Fear of missing out (lęk przed utratą okazji) – kiedy to już objaw choroby?

4. FOMO – jak sobie radzić z lękiem przed przegapieniem okazji?

U podłoża FOMO leżą nieprzepracowane, często nieuświadomione problemy. Wynika ono także z niskiego poczucia własnej wartości, braku umiejętności nawiązania relacji z innymi, wstydliwości oraz zaburzeń lękowych. Sprawdzanie powiadomień jest uzależnieniem, zatem wymaga profesjonalnego leczenia. Osoba dotknięta FOMO powinna niezwłocznie rozpocząć psychoterapię, aby móc rozpoznać źródło trudności, a następnie pracować nad nauką zdrowych sposobów radzenia sobie, wzmacnianiem samooceny, czy podniesieniem kompetencji społecznych.

Powrót do normalnego funkcjonowania tu i teraz jest możliwy, jednak trzeba pamiętać, że terapia jest procesem, który wymaga zaangażowania i autentycznej chęci do zmiany.

Bibliografia

  • Tomczyk, Ł. (2018).  Fomo (Fear od missing out) – wyzwanie diagnostyczne i edukacyjne. Lubelski Rocznik Pedagogiczny. T. XXXVII, z. 3 – 2018.
  • Witkowska, M. (2019). FOMO i nadużywanie nowych technologii. Poradnik dla rodziców. NASK Państwowy Instytut Badawczy, Wydanie I.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności