Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Fobia społeczna, socjofobia – przyczyny, objawy i leczenie

Czy sama myśl o wyjściu na zewnątrz i przebywaniu wśród ludzi wzbudza w Tobie tak silny lęk, że szukasz pretekstów oraz sposobów, by tego nie robić? Postrzegasz kontakt z innymi jako trudne wyzwanie i najbezpieczniej czujesz się w domowym zaciszu? Koniecznie przeczytaj nasz wpis, w którym omawiamy, co to fobia społeczna!

Czym jest fobia społeczna? Jak definiować lęk przed ludźmi?

Spis treści:

1. Czym jest fobia społeczna? Jak definiować lęk przed ludźmi?

2. Fobia społeczna – objawy

3. Socjofobia – czy strach przed ludźmi utrudnia życie? Jakie skutki niesie nieleczona fobia społeczna?

4. Najskuteczniejszy lek na fobię społeczną – jak leczymy socjofobię (niepokój społeczny)?

1. Czym jest fobia społeczna? Jak definiować lęk przed ludźmi?

Zastanawiając się, czym jest fobia społeczna, warto na samym początku wspomnieć, że to rodzaj zaburzenia lękowego, zwanego także socjofobią. Można ją zdefiniować jako lęk przed ludźmi objawiający się tym, że osoba doświadcza intensywnych, nieprzyjemnych symptomów cielesnych i psychicznych wynikających z samej możliwości, lub faktycznego kontaktu z innymi. Bardzo często fobia społeczna rozwija się w dzieciństwie lub okresie dojrzewania, a na jej powstanie mają wpływ czynniki środowiskowe, genetyczne, indywidualne cechy osobowości i temperamentu. Także przeżycie traumatycznego zdarzenia może być przyczyną socjofobii.

Socjofobia – czy strach przed ludźmi utrudnia życie? Jakie skutki niesie nieleczona fobia społeczna?

2. Fobia społeczna – objawy

Najbardziej wyraźnym objawem, przez który ujawnia się fobia społeczna, jest wycofanie społeczne, silna niechęć kontaktu z ludźmi oraz usilne starania, by do niego nie dopuścić. W sytuacji, gdy wyjście do ludzi jest nieuniknione, u osoby pojawia się:

  • bardzo silny lęk, ataki paniki;
  • natłok myśli, często chaotycznych;
  • poczucie bycia nieustannie obserwowanym/ą;
  • paraliż i niezdolność do działania;
  • strach przed negatywną oceną i krytyką przez innych;
  • chęć pozostania niezauważonym/ą.

Jednak objawy psychiczne to nie wszystko, gdyż dołączają do nich także symptomy ze strony ciała, jak np.:

  • drżenie kończyn;
  • przyśpieszone bicie serca;
  • potliwość;
  • jąkanie się;
  • suchość w ustach;
  • mdłości;
  • uderzenia gorąca.

3. Socjofobia – czy strach przed ludźmi utrudnia życie? Jakie skutki niesie nieleczona fobia społeczna?

Osoby, które zmagają się z socjofobią, dotkliwie odczuwają skutki, jakie niesie nieleczona fobia społeczna. Przede wszystkim unikanie sytuacji kontaktu z innymi może wiązać się samotnością i poczuciem izolacji społecznej, nie otrzymują wsparcia podczas trudnych chwil, a także nie czerpią radości z przyjemnych spotkań towarzyskich, czego konsekwencją bardzo często jest depresja. Szczególnie bolesne mogą być trudności w relacjach romantycznych, ponieważ poznanie i otworzenie się przed kimś nowym jest dużą blokadą. Należy dodać, że strach przed ludźmi utrudnia życie zawodowe, gdyż ogranicza zdolność do efektywnego wykonywania swoich obowiązków, może wiązać się z tym bezrobocie oraz problemy finansowe. Także rozwój osobisty związany z poszerzaniem horyzontów, nauką lub doskonaleniem umiejętności często jest niemożliwy u kogoś z socjofobią, co przekłada się na niskie poczucie własnej wartości oraz niekorzystną samoocenę. Wśród skutków, jakie niesie nieleczona fobia społeczna, można także umieścić pogorszone zdrowie – po pierwsze, długotrwały stres przyczynia się do niego, ale także w sytuacji, gdy pojawi się choroba, osoba może unikać wizyty u lekarza, gdyż wiąże się ze zbyt mocnym lękiem.

Najskuteczniejszy lek na fobię społeczną – jak leczymy socjofobię (niepokój społeczny)?

4. Najskuteczniejszy lek na fobię społeczną – jak leczymy socjofobię (niepokój społeczny)?

Niepokój społeczny jest stanem, który niestety najczęściej sam nie przemija, a osoby próbujące leczyć fobię społeczną samemu, z reguły nie potrafią poradzić sobie z tą trudnością. Najskuteczniejszy lek na fobię społeczną to uczestnictwo w psychoterapii indywidualnej, a z czasem także warto rozważyć grupy wsparcia, na których osoby o podobnych emocjach mogą wymienić się doświadczeniami. W trakcie terapii można poznać źródło lęku, a także nauczyć sobie z nim radzić w zdrowy sposób. Dużym ułatwieniem jest psychoterapia online, która nie wymusza konieczności opuszczenia domu. Leczymy socjofobię (niepokój społeczny) także poprzez farmakoterapię, czyli przyjmowanie odpowiednio dobranych przez lekarza psychiatrę leków, łagodzących przykre objawy lęku i depresji.

Bibliografia

  • Konopka, B. Fobia społeczna, hikikomori, kokonizm ‒ o potrzebie odosobnienia w społeczeństwie informacyjnym. Pobrano z:  https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/mkks/article/view/6610 [dostęp 02.10.23r.]
  • Potoczek, A. (2005). Fobia społeczna – zarys koncepcji zaburzenia. Psychiatria Polska 2005, tom XXXIX, numer 4, strony 629-639.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności