786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Co to są dopalacze – definicja, wygląd, uzależnienie

Dopalacze to wyjątkowo niebezpieczne substancje, które pochłonęły już wiele ofiar. Niestety najczęściej sięgają po nie osoby młode, które nie myślą o możliwych konsekwencjach związanych z ich zażywaniem. Zapraszamy do dalszej części wpisu, w którym szczegółowo omawiamy ten temat –  świadomość problemu pozwala w porę zareagować.

Dopalacze - co to?

Spis treści:

  1. Dopalacze – wygląd, rodzaje, skład – jak rozpoznać?
  2. Dopalacze – skutki, czyli wpływ dopalaczy na organizm człowieka
  3. Zatrucie dopalaczami, co dzieje się po dopalaczach?
  4. Uzależnienia od dopalaczy – czy dopalacze to narkotyki?
  5. Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy – fazy uzależnienia od dopalaczy.
  6. Jak wyjść z uzależnienia od dopalaczy, czyli jak pozbyć się dopalaczy z organizmu i jak leczyć uzależnienie od dopalaczy?

1. Dopalacze – wygląd, rodzaje, skład – jak rozpoznać?

Dopalacze to potoczne określenie dla substancji psychoaktywnych dających stan odurzenia, euforii, pobudzenia i poprawy nastroju. Często ich skład nie zawiera zakazanych związków, jednak nie są one przeznaczone do spożycia przez człowieka. Dopalacze mogą być zarówno pochodzenia roślinnego, jak i syntetycznego, wyróżniamy więc różne rodzaje tych specyfików. Mają one także zróżnicowany wygląd, po którym można je rozpoznać np. tabletki, proszki, susz, kadzidełka.

2. Dopalacze – skutki, czyli wpływ dopalaczy na organizm człowieka.

Omawiane substancje psychoaktywne są bardzo groźne, a wpływ dopalaczy na organizm człowieka wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla ciała, jak i psychiki. Zażywanie powoduje zmianę stanu świadomości oraz samopoczucia, w zależności od rodzaju specyfiku oraz indywidualnych cech osoby zażywającej, mogą wystąpić inne skutki  – od lekkiego polepszenia humoru lub euforii aż po halucynacje, lub delirium.

3. Zatrucie dopalaczami, co dzieje się po dopalaczach?

Zażywanie tego typu specyfików zaburza normalne funkcjonowanie i niestety bardzo często u osób stosujących występuje zatrucie dopalaczami, a efekty uboczne stanowią ryzyko dla życia i zdrowia, zwłaszcza gdy doszło do przedawkowania.

Dopalacze - skutki

Co się dzieje po dopalaczach? Jakie mają skutki uboczne?

Dopalacze na każdego mogą inaczej oddziaływać, dużo zależy od ich składu oraz stanu zdrowia osoby zażywającej. Wśród negatywnych konsekwencji możemy wymienić:

  • nudności;
  • duszność i utrudnione oddychanie;
  • nadpobudliwość;
  • agresja;
  • potliwość;
  • niepokój i lęk;
  • zmiana rytmu pracy serca;
  • bóle w ciele np. głowy;
  • zaburzenia koncentracji;
  • bezsenność;
  • przyśpieszone tętno;
  • omamy słuchowe i wzrokowe;
  • śpiączka;
  • niewydolność organów wewnętrznych np. nerek;
  • problemy z poruszaniem się, zaburzenia równowagi i motoryki;
  • niewyraźna mowa;
  • drżenie mięśni.

4. Uzależnienia od dopalaczy – czy dopalacze to narkotyki?

Dopalacze wywołują odmienny stan świadomości podobnie jak „tradycyjne” narkotyki. Różnica jest jednak taka, że skład dopalaczy nie jest w pełni znany, gdyż producenci bardzo często go zmieniają, w chwili, gdy określona substancja zostaje wpisana na listę zakazanych. Jest to dodatkowe ryzyko, ponieważ w razie konieczności, lekarze nie wiedzą, jak dokładnie zareagować i z czym mają do czynienia – tym samym maleją szanse na uratowanie życia osoby, która najpewniej pod wpływem uzależnienia od dopalaczy przedawkowała.

5. Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy – fazy uzależnienia od dopalaczy.

Niestety czasami trudno jest rozpoznać uzależnienie od dopalaczy, ponieważ osoby zażywające bardzo dobrze ukrywają nałóg – jednak do czasu. Uzależnienie psychiczne, które często poprzedza fizjologiczne objawy odstawienia, związane jest z nieustannym myśleniem o substancji oraz odczuwaniem lęku na myśl, że jej nie ma. Osoba znajduje wymówki, aby przyjmować dopalacze, tym samym usprawiedliwiając przed sobą sięganie po nie. Tłumaczy sobie: „miałem/am zły dzień” lub „jeśli nie wezmę, to nie będę mieć siły”. Stopniowo coraz bardziej zaniedbuje inne obszary życia i relacje, a jej świat zaczyna się kręcić wokół nałogu. Trudność z trzymaniem tego w tajemnicy narasta, gdy pojawiają się fizjologiczne objawy.

Problem z reguły zaczyna się niewinnie, od zwykłej ciekawości: „tylko spróbuję i przestanę”. Jednak kolejne fazy uzależnienia od dopalaczy tylko utrudniają trzeźwość. Początkowo zażywanie związane jest z eksperymentowaniem, nierzadko też presją znajomych, co może przekształcić się w zażywanie okazjonalne, czyli pod wpływem określonych okoliczności lub w celu poprawy humoru. Z czasem jednak osoba zaczyna brać regularnie, ponieważ jest już uzależniona psychicznie. Niestety wraz ze wzrostem tolerancji, dotychczas przyjmowana dawka staje się za mała, aby wywołać pożądany efekt, więc trzeba przyjmować więcej i częściej. W tym momencie organizm jest już uzależniony, pojawia się zespół abstynencyjny. Chcąc uniknąć przykrych symptomów, konieczne jest ciągłe dostarczanie dopalaczy, niestety tracąc przy tym zdrowie.

uzależnienie od dopalaczy

6. Jak wyjść z uzależnienia od dopalaczy, czyli jak pozbyć się dopalaczy z organizmu i jak leczyć uzależnienie od dopalaczy?

Większość osób, która zmaga się z nałogiem, nie jest w stanie samodzielnie wyjść z uzależnienia od dopalaczy mimo świadomości negatywnych konsekwencji. Specjalistyczne leczenie powinno rozpocząć się od detoksu, czyli pacjent musi pozbyć się dopalaczy z organizmu, aby uciszyć fizjologiczny głód substancji. Należy leczyć uzależnienie od dopalaczy wielotorowo i zadbać zarówno o poprawę zdrowia cielesnego, jak i psychicznego. Niestety wyeliminowanie zespołu abstynencyjnego nie usuwa natrętnych myśli o zażywaniu, więc należy także rozpocząć psychoterapię. Kontakt z terapeutą uzależnień pomaga zapanować nad przymusem brania, a osoba uczy się radzić sobie z emocjami w bardziej konstruktywny sposób. Jednocześnie leczenie uzależnienia od dopalaczy warto uzupełnić o udział w grupie wsparcia, terapii grupowej z osobami o takich samych problemach.

Bibliografia

  • Habrat, B. (2010). Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania związane z używaniem substancji psychoaktywnych. Systemy diagnostyczne, klasyfikacje, terminologia. Psychiatria, 7(2), s. 75-81
  • Niewiadomska I., Stanisławczyk P. (2004). Narkotyki. Lublin: KUL
  • Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uzależnienia. Pobrano z: https://zpe.gov.pl/a/uzaleznienia/Do63k2pYq [dostęp: 09.01.23 r.]

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności