786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Terapia małżeńska – Nowy Sącz, Kraków

Terapia małżeńska – na czym polega pomoc parom w kryzysie?

Małżeństwo jest połączeniem ludzi, którzy bardzo często różnią się między sobą niektórymi poglądami, codziennymi przyzwyczajeniami, czy charakterem. Mowa bowiem o dwóch osobach, które mają odmienne doświadczenia, schematy oraz indywidualne trudności, a sztuką jest mieć umiejętność pogodzenia różnic tak, aby w związku panowała równowaga. Niestety czasami nasze próby pogodzenia się z drugą połówką kończą się niepowodzeniem, wówczas pojawia się myśl o terapii małżeńskiej. Na czym polega pomoc parom w kryzysie? Wyjaśniamy w dalszej części wpisu!

Spis treści:

  1. Terapie małżeńskie – kiedy szukać pomocy, a kiedy terapia małżeńska nie ma sensu.
  2. Jak wygląda terapia małżeńska? Jakie pytania zadaje psycholog na terapii małżeńskiej?
  3. Czy terapia małżeńska pomaga?
  4. Na czym polega terapia małżeńska po zdradzie?
  5. Ile kosztuje terapia małżeńska? Cena porady dla par w kryzysie w Serdecznym Centrum Psychoterapii.

1. Terapie małżeńskie – kiedy szukać pomocy, a kiedy terapia małżeńska nie ma sensu?

Każdy związek wymaga pracy, jeśli jednak samodzielnie nie jesteście w stanie poradzić sobie z Waszymi problemami, to jest ten moment, kiedy należy szukać pomocy. Terapie małżeńskie są skuteczne dla par, które nie czują się dobrze w obecnej relacji i chciałyby odbudować więź emocjonalną oraz cielesną. Dobrze jest również rozważyć profesjonalne wsparcie, jeśli w związku przyjemne momenty są rzadkością, a wspólny czas wywołuje jedynie przykre emocje jak np. lęk, złość, frustracja.

Praca nad małżeństwem w gabinecie specjalisty potrafi zdziałać cuda, pomaga nie tylko relacji, ale też każdemu uczestnikowi z osobna. Rezultaty są jednak możliwe tylko, gdy obie strony autentycznie pragną tej poprawy. Jeśli jeden z partnerów nie ma chęci pracy, to wówczas terapia małżeńska nie ma sensu. Spotkania odbywające się pod wpływem przymusu, szantażu lub innej formy wywierania presji mogą nie być skuteczne, a jedynie skutkować pogłębieniem wzajemnej niechęci. W chwili, gdy Twój partner nie wyraża chęci, aby skonsultować się z terapeutą, warto samodzielnie udać się na terapię indywidualną, aby przepracować własne emocje i trudności.

Jak wygląda terapia małżeńska

2. Jak wygląda terapia małżeńska? Jakie pytania zadaje psycholog na terapii małżeńskiej?

Terapia małżeńska to spotkania partnerów z psychoterapeutą. Mogą się one odbywać w formie stacjonarnej lub, coraz częściej wybieranej – online.  Sesja zwykle trwa około 50 minut, a  spotkania dają uczestnikom przestrzeń, w której spokojnie mogą przedyskutować problematyczne kwestie, odkryć powody konfliktów oraz ustalić nowe zasady, pasujące każdej ze stron. Rolą terapeuty par jest kierowanie procesem i komunikacją tak, aby para czuła się bezpiecznie i w atmosferze wzajemnego szacunku, mogła przepracować trudności.

W chwili, gdy rozważasz kontakt ze specjalistą, możesz się obawiać, jakie pytania zdaje psycholog na terapii małżeńskiej? Czy będzie Cię oceniał? Czy stanie po drugiej stronie konfliktu? Pragniemy uspokoić, że każdy profesjonalista dąży do tego, aby jedynie podążać za dynamiką  Waszego kontaktu i w stosowny sposób naprowadzać na drogę do odkrycia satysfakcjonujących rozwiązań. Co za tym idzie, nie jest oceniający i przyjmuje obiektywną postawę. Pytania, które może zadać terapeuta, początkowo służą temu, aby lepiej Was poznać oraz ustalić problematyczne obszary. Kwestie poruszane na kolejnych spotkaniach zależne są od konkretnego przypadku, lecz zwykle pytania mają formę pomocniczą i nikt nie zmusza do udzielania odpowiedzi.

3. Czy terapia małżeńska pomaga?

Wiele małżeństw, które mierzą się z kryzysem zastanawia się, czy terapia małżeńska pomaga. Należy jednak wspomnieć, że taka forma pomocy cechuje się wysokim poziomem skuteczności w rozwiązywaniu problemów jak np.:

  • zazdrość;
  • problemy ze sferą intymną, niesatysfakcjonujące życie seksualne;
  • zaburzona komunikacja, konflikty;
  • rozpad więzi emocjonalnej;
  • niezdolność do poradzenia sobie z trudnymi i bolesnymi sytuacjami (np. śmierć dziecka, choroba jednego z partnerów);
  • uzależnienie i współuzależnienie;
  • brak zaufania i poczucia bezpieczeństwa;
  • nieumiejętność ustalania kompromisów;
  • problemy z wyrażaniem uczuć;
  • trudność z ustalaniem granic.

4. Na czym polega terapia małżeńska po zdradzie?

Zdrada wiąże się z utratą zaufania do partnera oraz zachwianiem poczucia bezpieczeństwa, a kontakt z osobą, która złamała przysięgę małżeńską, zwyczajnie sprawia ból. Pojawiają się konflikty, oskarżenia, nieufność i ogólna, nieprzyjemna atmosfera w domu. Nie ma więc co się dziwić, że wiele związków nie jest w stanie samodzielnie tego przepracować, podczas gdy spokojną rozmowę utrudniają silne emocje.

Przede wszystkim terapia małżeńska po zdradzie pozwala poradzić sobie ze wzburzeniem i na spokojnie porozmawiać o całym zdarzeniu. Terapeuta pomaga partnerom ustalić obszary, które wymagają polepszenia oraz wyznaczyć wspólne cele. Każdy przypadek jest inny, więc i droga do realizacji zmian będzie różna – jednak jedno jest pewne: terapia małżeńska pomaga nabrać szerszej perspektywy na problemy i na tej podstawie ustalić przyszłość relacji.

Terapia małżeńska po zdradzie

5. Ile kosztuje terapia małżeńska? Cena porady dla par w kryzysie w Serdecznym Centrum Psychoterapii.

Koszt wizyt w gabinecie specjalisty to kolejny obszar, który zastanawia wiele par przechodzących kryzys. Jednak trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ile kosztuje terapia małżeńska, gdyż obecnie ceny wahają się w przedziale 200-300 zł. Dużo będzie zależało od miejscowości, ponieważ zwykle w większych miastach będzie trzeba przygotować większe sumy. Znaczenie ma również forma pomocy – stacjonarna czy online.

Jeśli mierzysz się z trudnościami w związku, to możesz liczyć na naszą pomoc. Cena porady dla par w kryzysie trwającej 50 minut w Serdecznym Centrum Psychoterapii wynosi 250 zł. Zapraszamy!

Bibliografia

  • Frąckowiak-Sochańska, M. (2011). Terapia par jako narzędzie przeciwdziałania dysfunkcji rodziny. Dysfunkcje Rodziny. Roczniki Socjologii Rodziny XXI, Poznań: Wydawnictwo UAM
  • Słowik, M. (2019). Integralna pomoc w porozumiewaniu się małżonków w kryzysie – wyzwanie dla poradnictwa rodzinnego. Słupsk: Akademia Pomorska w Słupsku, Kwartalnik Naukowy, 2(38), s. 270-281
  • Wolska, M. (1999). Terapia małżeńska jako jeden ze sposobów radzenia sobie w sytuacji kryzysu małżeńskiego. w: Kosek-Nita B., Raś D.: Resocjalizacja, diagnoza, wychowanie. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Katowice 1999; s. 76-96

Podobne artykuły

RODO

Polityka prywatności