Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Fazy alkoholizmu

Fazy alkoholizmu, czy rozpoznajesz je u osoby uzależnionej?

Choroba alkoholowa nie pojawia się nagle, a krytyczne objawy poprzedzane są sygnałami ostrzegawczymi. Choroba ma również różne nasilenia w poszczególnych okresach. Uzależniony może zaprzestać picia nawet na bardzo długi okres, by znowu do niego wrócić.

▪ Fazy alkoholizmu – faza prealkoholowa – wstępna

Może trwać nawet kilka lat i nie wywoływać podejrzeń otoczenia. W tym czasie osoba uzależniona podświadomie szuka okazji do picia. Okres ten przechodzi w etap, gdy uzależniony za pomocą picia reguluje stany emocjonalne, stres i pustkę. Przez to następuje zwiększona tolerancja na wypite ilości alkoholu.

▪ Fazy alkoholizmu – faza ostrzegawcza

Pojawiają się tak zwane luki w pamięci, potocznie zwane urwaniem filmu, w którym uzależniony nie pamięta zdarzeń w stanie upojenia alkoholowego. Z czasem luki w pamięci powtarzają się coraz częściej, nawet jeśli jest, to niewielka ilość wypitego alkoholu. W tej fazie zdarza się samotne picie, picie w tajemnicy, zwiększony apetyt na picie, inicjowanie imprez alkoholowych, a także zmiana postawy na odważniejszą, towarzyską w trakcie libacji alkoholowych. Występują wyrzuty sumienia, z powodu zbyt częstego pica, jednak bez dopuszczania do świadomości, że jest problem alkoholowy. Uwagi otoczenia na temat alkoholizmu powodują u osoby pijącej rozdrażnienie.

▪ Fazy alkoholizmu – faza krytyczna

Na tym etapie uzależniony traci kontrolę nad piciem, mimo obietnic zaprzestania, nie może powstrzymać się od sięgnięcia po alkohol. Krótkie stany abstynencji kończą się powrotem do spożywania alkoholu. W ten sposób alkoholik stara się udowodnić, że nie ma problemu i cały czas usprawiedliwia oraz racjonalizuje sięganie po kieliszek. Pojawiają się pierwsze symptomy uzależnienia – głód alkoholowy, spadek samooceny, wyrzuty sumienia, poczucie pustki i bezsilności.

▪ Fazy alkoholizmu – faza przewlekła – chroniczna

Objawy alkoholizmu zaostrzają się, alkoholik pije stale, sięgając po alkohol już rano. Nie ma wyrzutów sumienia i traci całkowitą kontrolę. Obniża się tolerancja na alkohol, potrzebuje coraz większej ilości, by się upić. Pogarsza się stan psychofizyczny, chorować zaczyna wątroba i system nerwowy, upośledza się poziom intelektualny. Widać również zespół abstynencki – drżenie rąk, bóle ciała, głowy, osłabienie, wymioty, zaburzenia snu, głód alkoholowy, lęki, psychoza alkoholowa. Uzależniony stacza się, ma problemy z pracą, mu brakować pieniędzy, pić gorszą jakość alkoholu, bywa częstym gościem izb wytrzeźwień, zaniedbuje się. Długotrwałe picie może doprowadzić do śmierci z powodu alkoholu, wypadku lub samobójstwa. Dlatego, jeżeli podejrzewasz u siebie lub u bliskiej osoby chorobę alkoholową, to zapraszamy do zapoznania się z artykułem wyjaśniającym czym jest uzależnienie od alkoholu oraz propozycjami terapii uzależnień w Serdecznym Centrum Psychoterapii. Oferujemy również spotkania dla większej liczby osób – zobacz: terapia grupowa.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie są objawy alkoholizmu, przeczytaj również ten artykuł:

https://serdecznecentrum.pl/objawy-alkoholizmu-kiedy-to-juz-problem/

Podobne artykuły

2 Odpowiedzi

RODO

Polityka prywatności