786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Objawy alkoholizmu – kiedy to już problem?

Picie alkoholu jest silnie zakorzenionym w naszej kulturze i społecznie akceptowanym zachowaniem. Trudno jest rozpoznać, kiedy picie staje się już problemem? Istnieją jednak pewne sygnały ostrzegawcze, które pomagają wykryć potencjalne nadużywanie (zagrożenie). Niektóre objawy alkoholizmu są rozpoznawalne od razu, inne natomiast mogą być trudniejsze do zidentyfikowania. W rozpoznaniu pomocne będą wiedza i doświadczenie specjalisty.

Czy częste imprezowanie to objawy alkoholizmu?

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm jest poważną, postępującą i nieleczony, śmiertelną chorobą. Uzależnienie od alkoholu opisuje się jako silną, często niekontrolowaną chęć wypicia alkoholu. Osoby uzależnione spędzają dużo czasu, koncentrując się na alkoholu. Mają poczucie, wręcz przekonanie, że bez niego nie potrafią normalnie funkcjonować, poradzić sobie z codziennymi sprawami. W konsekwencji stawiają picie ponad wszystkie inne obowiązki i wartości, w tym pracę i rodzinę. Po przerwaniu picia doświadczają tzw. zespołu abstynencyjnego (objawów odstawienia), który może być nieprzyjemny zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zdarza się, że nawet niebezpieczny. Może pojawić się drżenie mięśni, nadmierna potliwość, nudności czy przyspieszona praca serca, a także wstyd, poczucie winy, wyrzuty sumienia itd.

Jak powstaje uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu rozwija się, gdy ilości wypijanego alkoholu zaczyna powodować zmiany chemiczne w mózgu. Sprawiają one, że zwiększa się przyjemność odczuwana podczas spożywania alkoholu. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której ochota na picie pojawia się coraz częściej, nawet jeśli w konsekwencji wywołuje wiele szkód, zarówno dla osoby uzależnionej jak i jej bliskich, cierpiących często z powodu współuzależnienia.

Z czasem tolerancja zmienia się. Rośnie lub obniża się, co oznacza, że, by osiągnąć ten sam poziom upojenia, konieczne jest przyjęcie większej lub mniejszej ilości alkoholu. Osoba uzależniona od alkoholu pije już nie tylko w celu upojenia, ale i by zapobiec objawom odstawienia, a nawet w jej poczuciu „by przeżyć”. Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu rozwijają się stopniowo – w czasie. Można prześledzić i skonfrontować wszystkie fazy alkoholizmu z terapeutą uzależnień podczas konsultacji psychologicznych.

Najczęstsze objawy alkoholizmu

Nieleczone nadużywanie alkoholu może szybko wymknąć się spod kontroli i zaburzyć funkcjonowanie we wszystkich sferach życia. Rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych uzależnienia i uzyskanie odpowiedniego leczenia może znacząco wpłynąć na proces zdrowienia.

Choć nie ma reguły jednoznacznie określającej, czy ktoś się uzależni czy nie, to jest szereg zachowań, objawów, które osoby pijące powinny traktować, jako sygnały ostrzegawcze. Są one często powtarzalne i współwystępują ze sobą. Do jednego objawu może z czasem dołączyć kolejny, co w konsekwencji zamieniać się będzie w efekt tzw. kuli śniegowej, która, rozpędzając się i rosnąc na sile, wywołuje dodatkowe problemy na drodze osoby nadużywającej alkoholu.

Niektóre objawy alkoholizmu to:

  • doświadczanie chwilowych „zaćmień” lub krótkotrwałej utraty pamięci,
  • drażliwość i/lub ekstremalne wahania nastroju,
  • konieczność wypicia większej lub mniejszej ilości alkoholu, by osiągnąć ten sam efekt upojenia,
  • wymyślanie/poszukiwanie wymówek do picia, takich jak relaks czy sposób na stres,
  • wybieranie picia kosztem innych obowiązków,
  • izolowanie i dystansowanie się od przyjaciół i członków rodziny,
  • picie w samotności lub w tajemnicy,
  • „kac”,
  • zmiana wyglądu i grupy znajomych,
  • utrata zainteresowań aktywności, które wcześniej sprawiały przyjemność,
  • lęki, depresja i inne problemy psychiczne.

Takie same są objawy alkoholizmu u młodzieży. Bez względu na to, jak niewielki wydawać się może problem z piciem, objawów nadużywania alkoholu nie należy ignorować. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba zmaga się z problemem alkoholowym, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Zadzwoń do nas już teraz, aby otrzymać wskazówki, wsparcie i znaleźć wyjście z trudnej dla Was wszystkich sytuacji. Poznaj nasz ośrodek leczenia uzależnień w Nowym Sączu.

Co robić, jeśli uważam, że bliska mi osoba nadużywa alkoholu?

Kiedy zauważasz, że bliska Ci osoba wykazuje oznaki uzależnienia od alkoholu, a rodzina, którą tworzycie, doświadcza skutków jego picia, to zmagasz się zapewne z wieloma nieprzyjemnymi emocjami – od zaniepokojenia, sfrustrowania, zmęczenia po poczucie bezsilności. To zupełnie naturalne. Większość uzależnionych osób początkowo wypiera problem – zaprzecza, odmawia pomocy i współpracy w procesie zdrowienia. Jest to wynik działania mechanizmów uzależnienia.

Co zatem możesz zrobić? Porozmawiaj szczerze z ukochaną osobą o jej piciu i spróbuj przekonać ją do wizyty u specjalisty. Alkoholikowi  bardzo trudno jest przyznać, że ma problem, ale bycie wspierającym, otwartym i nieoceniającym może sprawić, że poczuje się bezpiecznie i podejmie decyzje o zmianie lub terapii uzależnień.

Rozmowa z psychoterapeutą uzależnień

Jeśli towarzyszysz osobie uzależnionej podczas wizyty w poradni, postaraj się uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących choroby i jej długofalowych skutków oraz drogi do utrzymania abstynencji. Zapytaj, także, co możesz zrobić dla siebie, bo dla Was wszystkich trudna i stresująca sytuacja. Dobrym pomysłem zatem, będzie uczestniczenie w terapii dla współuzależnionych, którą również oferujemy w Serdecznym Centrum Psychoterapii albo pozyskanie informacji na temat terapii grupowej.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności