COVID-19 doprowadził do gwałtownego wzrostu problemów ze zdrowiem psychicznym. Wiele osób doświadczyło dramatycznej izolacji społecznej, a także bezrobocia. Wskutek tego zwiększyła się ilość osób z zaburzeniami nastroju i chorych na depresję, cierpiących z powodu lęków bądź będących w głębokich kryzysach. Pandemia osłabła, ale wciąż trwa. Co możesz zrobić na dziś, by zminimalizować ryzyko depresji i innych chorób wynikających z ograniczeń?
Zdrowotne skutki pandemii – nie tylko depresja
Zrozumiałe jest, że możesz odczuwać niepokój i obawy związane z koronawirusem, który wpływa na zdrowie fizyczne, psychiczne, pogarszając nasze samopoczucie i funkcjonowanie. Możesz zmagać się z konsekwencjami izolacji, odosobnienia, konieczności wprowadzenia nowych nawyków związanych z częstym myciem rąk i dezynfekcją. Możesz czuć stres na myśl o pracy i finansach.
Dla osób, których zdrowie psychiczne nie było w najlepszej formie przed pandemią, ten czas może być szczególnie trudny. Niemniej tak długotrwała niepewność i przedłużający się strach spowodowany wirusem w mniejszym lub większym stopniu dotknęły każdego.
Biorąc pod uwagę dodatkowe wyzwania związane z globalną pandemią, w życiu każdego z nas nie było ważniejszego momentu na mówienie głośno o dobrostanie psychicznym i szukanie wsparcia u specjalistów. Miej świadomość, że – niezależnie od tego, z czym się borykasz – są psychoterapeuci, którzy pomogą Ci ponownie stanąć na nogi.
Depresja w pandemii: zadbaj o swoje zdrowie psychiczne
Akceptacja lęku
Przede wszystkim – żeby pozbyć się negatywnych skutków pandemii – pozwól sobie na odczuwanie lęku. Lęk to zjawisko powszechne i nie należy się go obawiać. W gruncie rzeczy lęk jest mechanizmem, który ostrzega nas przed zagrożeniami i pomaga podejmować kroki w celu ochrony swojego życia i zdrowia. Warto więc nauczyć się z nim żyć.
Jeśli zamykanie szkół i niepokojące nagłówki w gazetach czy wiadomości w telewizji sprawiają, że jesteś niespokojny – to jest w porządku. Właściwie tak powinieneś się czuć,. Pandemia jest czymś nowym i próbujemy wspólnie dostosować się do nowych warunków. Również obawa, co dalej, czy będzie kolejna fala, powoduje nasze lęki. Nadal masz do nich prawo.
Zastanów się nad tym, czy potrzebujesz pomocy psychologicznej i poszukaj jej w najbliższym otoczeniu lub w nowoczesnej formie gabinetu online.
Relacje z bliskimi
Izolacja, jakiej doświadczyliśmy w trakcie lockdownów, z pewnością mogła wpłynąć w znacznym stopniu na pogorszenie naszych relacji z bliskimi. Lęk i niepewność sprawiają, że ludzie stają się coraz bardziej nerwowi i sfrustrowani. Nie wszyscy posiadają zasoby, by radzić sobie z tymi emocjami i rozładowywać napięcie w odpowiedni sposób.
Warto pamiętać o podtrzymywaniu relacji rodzinnych i przyjacielskich. Teraz, kiedy powoli coraz więcej restauracji, kin i teatrów otwiera się (przynajmniej na jakiś czas), zbierz najbliższe Ci osoby i spędź z nimi miło czas.
Media społecznościowe i komunikatory, które pozwalają na kontakt online, okazały się zbawienne w trakcie pandemii, ale, jeśli to tylko możliwe, wyjdź do ludzi. Bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem daje nam poczucie wspólnoty, przynależności i bezpieczeństwo. Podczas spotkań „schodzimy na ziemię” i doświadczamy uczucia, że jest wszystko jest z nami ok.
Dbanie o siebie
Skupienie się na sobie i znalezienie sposobów na wykorzystanie dostępnego czasu, to świetna metoda na zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Mając więcej czasu w domu, łatwiej wyrobić nowe, zdrowe nawyki i wkomponować je w codzienną rutynę. Higiena życia jest bardzo ważna. Pod tym pojęciem kryje się szeroki wachlarz czynności od przyjmowania odpowiednich suplementów, po aktywność fizyczną i dbanie o swoją urodę. Zdecyduj, co sprawia Ci największą przyjemność i stopniowo wprowadzaj te rozwiązania w swoje życie.
Unikanie nadmiaru informacji
Media skupiają się w swoim przekazie na temacie pandemii, to ich obowiązek. Jednak zbyt duża ilość informacji docierająca do naszego mózgu może powodować przeciążenie informacyjne i związane z tym stany lękowe. Poświęć więcej uwagi spokojnemu filmowi, książce lub spacerowi w parku. Szukaj harmonii. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule Jak nauczyć się odpoczywać.
Aktywność
Nic tak nie poprawia dobrostanu psychicznego jak aktywność fizyczna. Uwalniające się trakcie wysiłku endorfiny, to prawdziwe lekarstwo na stres i niepokój wywołany pandemią. Nie tylko poprawiają samopoczucie i wpływają pozytywnie na zadowolenie z siebie, ale są też potężnym ładunkiem energetycznym. Nie wspominając o tym, jak dobrze sport wpływa na metabolizm, jakość skóry, włosów itd.
Pamiętaj tylko, by się nie zmuszać. To ma być przyjemność, dlatego zastanów się, w czym czujesz się najlepiej. Być może będzie Ci służyła poranna joga? A może rolki czy jazda na rowerze? Siatkówka w parku? Jeśli jest to możliwe, uprawiaj sport regularnie. Organizm zwróci Ci to z nawiązką dostarczając świetnego humoru.
Plan finansowy
Jeśli pandemia nadwyrężyła twoje wydatki, zmniejszyła twoje dochody lub pozostawiła z niepewnością co do perspektyw zatrudnienia, ta niestabilność może odbić się na twoim zdrowiu psychicznym.
Zaplanuj swoje finanse, upewniając się, że otrzymujesz wszelkie zasiłki, do których masz prawo. Ubiegaj się o pomoc w przypadku jakichkolwiek problemów związanych z zadłużeniem. Spójrz na swoje wydatki i przeanalizuj, które z nich możesz ograniczyć, pracując zdalnie. Pamiętaj, że możesz zaoszczędzić pieniądze, nie wydając na takie rzeczy jak transport (wybierz rower lub szybki spacer) czy gotowe jedzenie.
Wsłuchaj się w swoje ciało
Wsłuchaj się w swoje ciało, bo ono jest najlepszym komunikatorem potrzeb. Ono wie, co robić, by zadbać o Twoje zdrowie psychiczne. Jeśli masz ku temu warunki – po prostu zwolnij. Tak zwany „slow life” przyczynia się do poprawy samopoczucia, dobrostanu i zminimalizowania doświadczania m.in. depresji, w pandemii jak i nie tylko w tym okresie. Jeśli czujesz jednak, że nie radzisz sobie ze skutkami pandemii, przyjdź do nas na konsultacje psychologiczne, sprawdzimy, jak możemy Ci pomóc.