Trwa nabór na Serdeczne warsztaty zimowe dla dzieci w wieku 7-17 lat.
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Jak rozmawiać z nerwowym mężem

Niektóre kobiety porównują życie z nerwowym mężem do mieszkania w okolicy wulkanu. Jest to ciągłe przebywanie w stanie alarmowym, czekając na wybuch, nadejście erupcji, która powoduje rozprzestrzenienie się lawy. Nawet mały wybuch może zaburzyć dynamikę w domu i zrujnować  całej rodzinie dobrze zapowiadający się dzień. Łatwość z jaką taka osoba zostaje wyprowadzona z równowagi może doprowadzić do mentalnej ruiny nawet najsilniejszą psychicznie żonę. Rodzi się w związku z tym pytanie: „Jak rozmawiać z nerwowym mężem”?

Życie z nerwowym mężem

Wybuchowy partner

Każdy z nas doświadcza skrajnych, często negatywnych lub trudnych i nieprzyjemnych emocji, także złości i gniewu. Zbyt intensywne i często pojawiające się nerwowe reakcje mogą osłabić cały układ nerwowy. W konsekwencji stałe napięcie nerwowe prowadzi do utraty kontroli nad swoim zachowaniem, prowadząc do agresji i przemocy. To z kolei pogarsza relacje z bliskimi i zniechęca ich do siebie.

A więc jak rozmawiać z nerwowym mężem?

Poniżej zaprezentujemy kilka wskazówek, które z pewnością pomogą Ci skutecznie porozumieć się z nerwowym mężem i wprowadzić element spokoju. Pamiętaj, by zawsze starać się podchodzić do konfliktów ze stonowaniem i otwartą głową. Bardzo łatwo spowodować wymknięcie się sytuacji spod kontroli. Wówczas obie strony zaczynają reagować na siebie agresywnie i tym trudniejsze jest osiągnięcie oczekiwanego konsensusu. Cierpią na tym także dzieci, które mogą brać na siebie odpowiedzialność za zachowania i niepowodzenia rodziców.

Minimalizuj własną emocjonalność

Kiedy próbujesz kontrolować rozgniewanego partnera, może on stać się defensywny i niechętny do współpracy. Nierozsądnie jest złościć się w odpowiedzi na jego gniew. Dużo lepszą strategią jest pozwolenie mężowi na zdenerwowanie, samej zachowując spokój. Tak, by ten zdał sobie sprawę ze swojej przesadnej reakcji i spróbował się uspokoić. Im bardziej opanowana jesteś, tym szybciej gniew męża może ustąpić. Ostatecznym celem minimalizacji intensywności emocjonalnej jest przekierowanie wrogości w kierunku zwiększonej współpracy.

Bądź asertywna i traktuj męża z szacunkiem

Działanie asertywne to proces zajmowania pozycji, w której jesteś w stanie wyrazić swoje potrzeby i pragnienia stanowczo, ale łagodnie i z szacunkiem, jednocześnie biorąc pod uwagę uczucia i potrzeby partnera. Kiedy z takim nastawieniem podchodzisz do rozmowy, w oczach męża jesteś pewna siebie, uczciwa i otwarta. Jednocześnie, będąc asertywną, umożliwiasz drugiej osobie przejęcie części odpowiedzialności.

Wyrażaj się w konstruktywny sposób

Ludzie często zachowują się w sposób nerwowy czy agresywny, ponieważ wydaje im się, że nie są zauważani, słyszani, doceniani lub traktowani poważnie. W związku z tym mogą czuć rozczarowanie i frustrację. Aby uniknąć zdenerwowania partnera, warto aktywnie go słuchać, będąc przy tym autentyczną i upewniając się, że ten czuje się zrozumiany. Bez osądzania, z zachowaniem spokoju i współczucia. Walidacja, czyli komunikowanie akceptacji i zrozumienia drugiej osobie, jest kluczowym elementem udanego porozumienia w relacji. Nie oznacza to jednak zgadzania się ze wszystkim, co mówi partner. Jest to raczej rozpoznanie i rozważenie perspektywy partnera.

Okaż partnerowi współczucie

Pod nerwowością i rozdrażnieniem zazwyczaj kryją się głębsze i bardziej wrażliwe emocje, takie jak strach, smutek lub ból, które mogą być mniej dostępne dla Twojego partnera. Przez krótki czas emocje te mogą służyć jako tarcza ochronna i sprawiać, że poczuje się jako ten sprawujący kontrolę. Jednak na dłuższą metę rani go to od wewnątrz . Dlatego ważne jest, aby raczej współczuć i okazać zrozumienie partnerowi oraz zrezygnować z obwiniania i oskarżeń. To jednak wymaga od partnerki nie odbierania tego z pozycji ofiary, osoby skrzywdzonej, bo wówczas można jeszcze głębiej zranić siebie.

Cierpliwość może służyć jako antidotum na nerwowego męża. Polega na byciu rozważnym w momencie, gdy pojawia się gniew. Chodzi o przeczekanie – niemówienie, nie robienie niczego, co może wywołać reakcję automatyczną i nieprzemyślaną. Cierpliwość i współczucie oraz zrozumienie przeżyć drugiej osoby to fundamenty pozytywnej energii i współpracy między ludźmi.

Myśl strategicznie

Nie marnuj zasobów i energii na kłótnie o rację. Ludzie mają różne przekonania, opinie, preferencje i oczekiwania. Związki mogą być rodzajem pola bitwy, na którym stosowanie powściągliwości jest mądrą strategią.

Jeśli chcesz, możesz znaleźć mnóstwo powodów do sporu ze swoim partnerem. Jednak z korzyścią dla Ciebie byłoby bycie selektywną i odpuszczenie tego, co ma najmniejsze znaczenie. Pamiętaj, że walka o każdą różnicę w zdaniu nie jest ani rozsądna, ani praktyczna. Możesz wygrać kłótnię, ale ostatecznie Twój związek zostanie osłabiony.

Rozmawiaj o problemach, kiedy mąż jest spokojny

Kobieta wiedząca jak rozmawiać z nerwowym mężem.

Kiedy Twój partner jest zdenerwowany, a jego stan emocjonalny rozchwiany, jego umiejętności  poznawcze mogą być osłabione. Nie ma sensu w takiej sytuacji zajmować się problemem. Poczekaj, aż emocje opadną, by nawiązać bardziej racjonalną dyskusję.

Kiedy oboje jesteście spokojni i opanowani, zajmijcie się kwestią, która doprowadziła do gniewnego zachowania partnera. W tej chwili mogą być bardziej otwarci na słuchanie i zrozumienie. Nie zapomnij też zastosować tej zasady wobec siebie. Kiedy czujesz narastającą złość i gniew, poświęć czas na uspokojenie się.

Dawaj przykład partnerowi, nie zmieniaj go

Nie próbuj zmieniać partnera. Nie możesz. Możesz za to wpłynąć na niego, pokazując mu korzyści płynące z panowania nad swoimi emocjami. Stwórz pozytywne środowisko, które sprzyjać będzie współpracy, a nie kontroli.

Czasem może się okazać, że konieczna jest terapia rodzinna lub małżeńska. Więcej na temat terapii rodzinnej przeczytasz w artykule Dlaczego terapia rodzinna jest tak ważna.

Cierpliwość popłaca

Wiedząc jak rozmawiać z nerwowym mężem z nerwowym możesz wnieść swój związek na inny poziom. Pamiętaj jednak, że stosowanie tych wszystkich wskazówek wymaga niesamowitej cierpliwości i wytrwałości. Wiedz jednak, że determinacja popłaca. Możesz się zdziwić, widząc, jak z czasem energia między Tobą a Twoim partnerem się zmienia, a Twoja relacja rozkwita. Jeśli jednak wciąż jest Ci ciężko i potrzebujesz wsparcia, zadzwoń do Serdecznego Centrum Psychoterapii. Zaprosimy i Ciebie i Twojego męża (jeśli będzie chciał) na konsultacje psychologiczne oraz indywidualne procesy pracy nad relacją. Możecie korzystać z rozmów ze specjalistą w sposób tradycyjny lub w gabinecie online podczas wideo rozmowy.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności