Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Psychoza alkoholowa i halucynacje po alkoholu – przyczyny i objawy

Picie alkoholu nie jest niczym dziwnym w naszej kulturze, jednak podczas gdy większość osób spożywa w celach rekreacyjnych, to są również takie, które zmagają się z uzależnieniem od tej substancji. Częste sięganie po tę używkę jest niestety zgubne, zaburza normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i wywołuje szereg niekorzystnych konsekwencji, zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i cielesnego.

Halucynacje alkoholowe wzrokowe, węchowe i słuchowe – co to halucynacje alkoholowe

Spis treści:

  1. Co to jest psychoza alkoholowa?
  2. Jakie są objawy psychozy alkoholowej?
  3. Halucynacje alkoholowe wzrokowe, węchowe i słuchowe – co to halucynacje alkoholowe?
  4. Psychozy alkoholowe – problemy pielęgnacyjne
  5. Czy psychoza alkoholowa jest uleczalna?
  6. Psychoza alkoholowa – jak leczyć? Leczenie psychozy alkoholowej

1. Co to jest psychoza alkoholowa?

Psychoza alkoholowa (znana również jako schizofrenia alkoholowa) i halucynacje po alkoholu są wynikiem toksycznego wpływu substancji na organizm osoby, która przez długi czas jej nadużywa. Zjawisko charakteryzuje się występowaniem zaburzeń psychotycznych związanych ze zniekształconym doświadczaniem rzeczywistości. Niepokojące halucynacje mogą wystąpić po wypiciu alkoholu, lecz także po zakończeniu jego spożywania lub odstawieniu na dłuższy czas.

2. Jakie są objawy psychozy alkoholowej?

Objawy psychozy alkoholowej są trudne do przeoczenia, a osoba, która jej doświadcza, znajduje się w odmiennym stanie świadomości i towarzyszą jej symptomy jak:

  • urojenia, czyli przekonania niemające odniesienia do rzeczywistości oraz problem z rozróżnieniem realnego świata od wyobrażeń czy fantazji (np. dostrzeganie spisków);
  • halucynacje alkoholowe wzrokowe, węchowe, słuchowe i dotykowe;
  • zaburzenie orientacji, problem z określeniem czasu i miejsca, w którym się znajduje, czy nawet własnego imienia i nazwiska;
  • znaczący spadek koncentracji uwagi oraz kłopoty z pamięcią;
  • widoczne obniżenie nastroju lub nawet objawy depresyjne;
  • zaburzenia snu;
  • niepokój, lęk;
  • agresja;
  • drżenie mięśni, potliwość, uczucie gorąca.
Co to jest psychoza alkoholowa

3. Halucynacje alkoholowe wzrokowe, węchowe i słuchowe – co to halucynacje alkoholowe?

Halucynacje alkoholowe wzrokowe, węchowe i słuchowe inaczej określane są jako omamy alkoholowe. Pojawiają się wskutek zaburzenia funkcji poznawczych, co upośledza sposób, w jaki osoba doświadcza rzeczywistości, tak więc jej doznania zmysłowe są nieprawidłowe. Często podczas takiej psychozy widzi sytuacje lub ludzi, których nie ma w rzeczywistości, albo słyszy niewystępujące rozmowy i głosy. Może także czuć określone zapachy, których nikt wokół niej nie wyczuwa. W skrajnych przypadkach rozwija się także przewlekła psychoza alkoholowa, w której stan omamów i urojeń utrzymywać się będzie przez dłuższy czas.

4. Psychozy alkoholowe – problemy pielęgnacyjne

Psychozy alkoholowe są dla większości obserwatorów nietypowym zjawiskiem, w związku z czym pojawiają się liczne problemy pielęgnacyjne, również dla personelu medycznego, gdy zostanie wezwany. Znalezienie się w towarzystwie osoby, która doświadcza psychozy alkoholowej, z reguły wiąże się z dużym szokiem, jest to bowiem nowa sytuacja, stanowiąca potencjalne zagrożenie dla czyjegoś życia, tak więc trudno instynktownie określić, jakie kroki są właściwe. Co więcej, ktoś w stanie halucynacji alkoholowych może nie chcieć przyjąć pomocy, czy wręcz być agresywny. Jego stan świadomości jest zaburzony, więc ma problemy z orientacją czasowo-przestrzenną, czy też z określeniem własnej tożsamości. Zdarza się również pobudzenie psychoruchowe i wysoki poziom lęku, a osoba może zwyczajnie zacząć bezmyślnie uciekać przed siebie, co jest dla niej potencjalnie niebezpieczne. Dużym problemem jest też fakt, że pacjent, który doznał psychozy alkoholowej, nie chce zrezygnować z picia, tak więc naraża się na nawrót takiego stanu oraz kolejne uszczerbki na zdrowiu.

5. Czy psychoza alkoholowa jest uleczalna?

Psychoza alkoholowa jest uleczalna, ponieważ jest objawem długotrwałego nadużywania alkoholu lub przerwania ciągu picia. Odpowiednia interwencja medyczna może pomóc wyjść osobie z tego stanu i odzyskać prawidłową orientację w rzeczywistości. Jednak alkoholik zwykle nie jest w stanie zrezygnować z przyjmowania substancji, mimo świadomości negatywnych konsekwencji, jakie wywołuje. Tak więc psychoza może powrócić, jeśli organizm w dalszym ciągu będzie zatruwany toksynami alkoholowymi.

Jakie są objawy psychozy alkoholowej

6. Psychoza alkoholowa – jak leczyć? Leczenie psychozy alkoholowej.

Podstawowym celem, na którym koncentruje się leczenie psychozy alkoholowej, jest wyeliminowanie źródła problemu, czyli uzależnienia od alkoholu. Osoba powinna otrzymać niezbędne wsparcie medyczne, aby możliwie jak najbardziej zregenerować wyniszczenia w organizmie i zapobiec dalszym powikłaniom. Konieczny jest również detoks, czyli proces odstawiania alkoholu, który najlepiej przeprowadzić pod okiem specjalistów, gdyż alkoholik pod wpływem zespołu odstawiennego i złego samopoczucia zwykle prędzej, czy później sięgnie po substancję, aby poczuć się lepiej. Gdy toksyny alkoholowe zostaną usunięte z organizmu, należy rozpocząć leczenie psychoterapeutyczne – w zamkniętym ośrodku, w postaci indywidualnych spotkań (terapia uzależnień) lub na terapii grupowej.

Bibliografia

  • Dziewiecki, M. (2001). Nowoczesna profilaktyka uzależnień. Wydawnictwo Jedność.
  • Rybka, M., Jankowska, L., Przybylska, J. (2019). Opieka pielęgniarska nad pacjentem z zespołem zależności alkoholowej. Wydawnictwo Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku.
  • Tesson M., Degenhardt L., Wayne H. (2005). Uzależnienia. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
  • Opieka pielęgniarska nad pacjentem w przebiegu majaczenia alkoholowego na podstawie opisu przypadku. Ciekalski Robert   2012.

Podobne artykuły

RODO

Polityka prywatności