Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Zespół Otella – przyczyny, objawy i sposoby leczenia syndromu

Zespół Otella, znany również jako obłęd alkoholowy lub obłęd zazdrości, to zjawisko, które ma potężny wpływ na życie ludzi zmagających się z nadmiernym spożywaniem alkoholu oraz ich bliskich. Niekontrolowane, intensywne napady złości i podejrzeń o zdradę wyrządzają wiele krzywd osobie pozostającej w związku z alkoholikiem. Co to jest zespół Otella i jakie daje objawy? Jakie są przyczyny syndromu Otella? Jak leczyć syndrom Otella? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie, zapraszamy do lektury!

Definicja syndromu Otella – co to jest zespół Otella?
Definicja syndromu Otella – co to jest zespół Otella?

Spis treści:

1. Definicja syndromu Otella – co to jest zespół Otella?

2. Zespół Otella – objawy

3. Jakie są przyczyny syndromu Otella? Kto jest narażony na zespół Otella?

4. Pomoc w przypadku zespołu Otella – jak leczyć syndrom Otella?

1. Definicja syndromu Otella – co to jest zespół Otella?

Definicja syndromu Otella wskazuje, że polega on na regularnym i uporczywym podejrzewaniu partnera o brak wierności, a co za tym idzie, obsesyjnie szuka się dowodów zdrady oraz próbuje się przejąć nadmierną kontrolą nad życiem drugiej połówki. Żeby lepiej zrozumieć, co to jest zespół Otella, warto wspomnieć, że termin ten pochodzi od imienia bohatera dramatu Szekspira.

Otello mimo braku dowodów, był ogarnięty paranoją, że jego żona, Desdemona go zdradza. Pochłonięty maniakalnym szałem zazdrości zabił swoją partnerkę, a następnie popełnił samobójstwo. W terminologii psychologicznej i psychiatrycznej zespół Otella został zaproponowany około 1955 roku, a osobą, która je opisała po raz pierwszy, był angielski psychiatra John Todd.

Jakie są przyczyny syndromu Otella? Kto jest narażony na zespół Otella?
Jakie są przyczyny syndromu Otella? Kto jest narażony na zespół Otella?

2. Zespół Otella – objawy

Zespół Otella można rozpoznać przez charakterystyczne objawy, które pojawiają się u osób chorych. Warto wspomnieć, że syndrom ten częściej dotyczy mężczyzn niż kobiety.

Objawy Zespołu Otella, które pozwalają na diagnozę to m.in.:

  • uzależnienie od substancji psychoaktywnych (najczęściej alkoholu, ale także narkotyków lub innych środków)
  • chorobliwa zazdrość mimo braku podstaw do oskarżenia drugiej połówki o zdradę;
  • podejrzliwość;
  • nadmierna kontrola (przeglądanie rzeczy osobistych, śledzenie, sprawdzanie wiadomości prywatnych);
  • nieustanne oskarżenia i przypisywanie licznych romansów;
  • ignorowanie racjonalnych argumentów i dowodów na brak zdrady;
  • atakowanie osób, z którymi myśli się, że partner/partnerka zdradza;
  • chęć odizolowania drugiej połówki od innych ludzi;
  • oskarżanie bliskich partnera/partnerki, że ukrywają jego/jej zdrady;
  • doszukiwanie się potwierdzenia niewierności w nawet błahych zachowaniach (np. miła wymiana zdań ze sprzedawcą w sklepie).

3. Jakie są przyczyny syndromu Otella? Kto jest narażony na zespół Otella?

Syndrom Otella, którego najbardziej widocznym objawem jest chorobliwa zazdrość i podejrzliwość wobec wierności partnera lub partnerki może zaburzać funkcjonowanie zarówno osoby chorującej, jak i jej najbliższych. Poznajmy zatem, jakie są przyczyny syndromu Otella.

Rozwijając zagadnienie, kto jest narażony na zespół Otella, należy podkreślić, że z reguły dotyka on tych, którzy długotrwale nadużywają substancji psychoaktywnych — najczęściej jest to alkohol, ale także inne środki odurzające mogą skutkować pojawieniem się symptomów (jak np. narkotyki, dopalacze).

Zdarza się jednak, że syndrom Otella pojawia się u osób, które doznały traumatycznych wydarzeń, przykładowo były zdradzane w poprzednich relacjach i obecnie odczuwają nadmierny lęk przed ponownym zranieniem. Nie bez znaczenia jest również niskie poczucie własnej wartości oraz samoocena, które mogą motywować do obsesyjnych zachowań kierowanych w stronę drugiej połówki z obawy przed rozpadem związku. Także skłonność do paranoi, pojawiająca się np. przy schizofrenii lub osobowości paranoidalnej bywa przyczyną obsesyjnej zazdrości.

Pomoc w przypadku zespołu Otella – jak leczyć syndrom Otella?
Pomoc w przypadku zespołu Otella – jak leczyć syndrom Otella?

4. Pomoc w przypadku zespołu Otella – jak leczyć syndrom Otella?

Osoby, które cierpią z powodu obsesyjnej zazdrości, powinny otrzymać natychmiastową pomoc w przypadku zespołu Otella. Konieczne jest oddziaływanie kompleksowe, które wiąże się ze współpracą różnych specjalistów i jest rozwiązaniem, jak leczyć syndrom Otella. Przede wszystkim najważniejsza jest diagnoza, dzięki której można ustalić dalsze postępowanie. Równie istotne jest odstawienie substancji uzależniającej, aby organizm oraz psychika miały szanse powrócić do równowagi.

W przepracowaniu problematycznych zachowań, schematów myślowych pomocny będzie kontakt z psychoterapeutą, który pomoże zidentyfikować przyczyny zespołu Otella, a także wesprze na drodze do zmiany wzorców postępowania. Również kontakt z lekarzem psychiatrą jest niezwykle cenny, ponieważ farmakoterapia umożliwia wyciszenie namolnych objawy chorobowych, dzięki czemu łatwiej jest normalnie funkcjonować, a także skupić się na przepracowaniu problemu.

Nie można zapomnieć o samopoczuciu partnera lub partnerki osoby, która była narażona na oskarżenia o zdradę. Długotrwały stres mógł doprowadzić do obniżenia samopoczucia, czy nawet rozwoju zaburzeń depresyjnych lub lękowych — dlatego warto, aby także poszukała dla siebie wsparcia.

Bibliografia

  • Taflińska, K., A. (2019). Zaburzenia poznawcze w zespole Otella. Pobrano z: https://www.researchgate.net/publication/332950240_Zaburzenia_poznawcze_w_zespole_Otella [dostęp 05.03.24r.]
  • Wojnara, M. (2017). Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu. PARPA.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności