Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Farmakoterapia – po co stosować w psychiatrii?

Psychiatria, jako dziedzina medycyny zajmująca się zaburzeniami psychicznymi, zyskuje coraz większe zaufanie w społeczeństwie, a dużo osób decyduje się skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jednym z kluczowych elementów leczenia w psychiatrii jest farmakoterapia — ale co to tak naprawdę oznacza?

Farmakoterapia – po co stosować w psychiatrii?

Spis treści:

  1. Farmakoterapia – co to jest?
  2. Kompetencje psychiatry –  dlaczego farmakoterapia jest ważna przy wielu zaburzeniach psychicznych?
  3. Przy jakich zaburzeniach należy stosować farmakoterapię?

1. Farmakoterapia – co to jest?

Farmakoterapia polega na diagnozie zaburzeń i chorób, aby następnie zalecić i przepisać receptę na środki lecznicze przez osobę o odpowiednich, medycznych kwalifikacjach. W psychiatrii odnosi się do leczenia osób skarżących się na pogorszone zdrowie psychiczne. Celem takiej terapii jest łagodzenie przykrych objawów, aby przywrócić dobre samopoczucie i równowagę psychiczną.

Zastosowanie farmakoterapii w psychiatrii obejmuje szeroki zakres schorzeń, takich jak depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia, adhd czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Leki mogą skutecznie redukować symptomy, umożliwiając pacjentom lepsze funkcjonowanie.

Co należy podkreślić — wprawdzie bezpieczeństwo farmakoterapii oraz jej skuteczność są na wysokim poziomie, to jednak nie powinna być traktowana jako jedyna metoda leczenia zaburzeń psychicznych. W wielu przypadkach zaleca się także jednoczesną psychoterapię lub psychoedukację. Także zdrowy styl życia, taki jak aktywność fizyczna czy pełnowartościowa dieta, mogą wspomagać proces powrotu do zdrowia.

Farmakoterapia – co to jest?

2. Kompetencje psychiatry –  dlaczego farmakoterapia jest ważna przy wielu zaburzeniach psychicznych?

Obecnie jesteśmy coraz bardziej świadomi, że o zdrowie psychiczne należy dbać na równi, jak o fizyczne, a więc i w razie jego pogorszenia, udać się po profesjonalną poradę i pomoc.

Jednym ze specjalistów, który działają w tym obszarze, jest psychiatra. Jego głównym zadaniem jest rozpoznanie, diagnoza zaburzenia, a także zaplanowanie najlepszej dla danego przypadku farmakoterapii.

Jednak same zalecenia to nie wszystko, gdyż każdy pacjent jest inny, a reakcje na leki mogą się różnić. Kompetencje psychiatry obejmują też właściwe dobranie substancji oraz ich dawkowania, gdyż jest to proces, który wymaga wiedzy i stałej obserwacji ze strony lekarza psychiatry.

Istotnym aspektem farmakoterapii jest również monitorowanie ewentualnych skutków ubocznych. Mogą one obejmować zmiany w nastroju, problemy z koncentracją, czy nawet działania niepożądane na poziomie fizycznym. W takiej sytuacji psychiatra powinien niezwłocznie zmodyfikować leki.

Farmakoterapia stanowi istotny filar leczenia wielu zaburzeń psychicznych, oferując skuteczne narzędzia w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia. Dlaczego więc farmakoterapia jest tak ważna przy wielu zaburzeniach psychicznych?

Po pierwsze, profesjonalnie dobrane leki wpływają na procesy zachodzące w mózgu. To ważne, ponieważ brak równowagi chemicznej często leży u podstaw wielu problemów zdrowotnych. Po drugie, farmakoterapia oferuje szybkie i skuteczne łagodzenie objawów. Jednak warto podkreślić, że powinna być traktowana jako element kompleksowego leczenia. To tu pojawia się jej trzecia istotna rola: umożliwienie skutecznego korzystania z innych form terapii, takich jak psychoterapia, terapia grupowa czy psychoedukacja. W połączeniu te różnorodne podejścia pozwalają na holistyczne traktowanie pacjenta.

3. Przy jakich zaburzeniach należy stosować farmakoterapię?

Leczenie farmakologiczne umożliwia znaczącą poprawę samopoczucia pacjentów, którzy zmagają się z różnymi trudnościami. Przy jakich zaburzeniach należy stosować farmakoterapię? Poniżej omawiamy przypadki, z którymi osoby często się zgłaszają do psychiatry po przepisanie leków.

3.1. farmakoterapia depresji

W przypadku depresji mogą regulować poziom neuroprzekaźników, takich jak serotonina, przywracając równowagę psychiczną. Farmakoterapia depresji zmniejsza lub całkowicie eliminuje przykre objawy jak np. smutek, brak sił i motywacji, co jednocześnie pozwala osobie wrócić do normalnego funkcjonowania i realizowania obowiązków.

Przy jakich zaburzeniach należy stosować farmakoterapię?

3.2. farmakoterapia otyłości

Farmakoterapia otyłości daje szansę osobom zmagającym się z tym stanem, aby poczuły się lepiej. Okazuje się, że często towarzyszy im depresja lub zaburzenia lękowe. Pomocne będą także leki hamujące apetyt lub wpływające na poprawę metabolizmu. Oczywiście kluczowa jest zdrowa dieta, w której sprawie po wskazówki warto udać się do dietetyka lub psychodietetyka.

3.3. farmakoterapia adhd

Dużym problemem osób z ADHD jest nadmierna aktywność i brak pełnej koncentracji uwagi. Odpowiednio dobrana pod kątem potrzeb pacjenta Farmakoterapia ADHD, wykazuje wysoką skuteczność w kontrolowaniu impulsywności i zwiększaniu możliwości skupienia się.

3.4 farmakoterapia zaburzeń lękowych

W sytuacjach kryzysowych, takich jak różnego rodzaju zaburzenia lękowe (np. ataki paniki, lęk wolnopłynący, PTSD) właściwie dobrane leki mogą zapewnić natychmiastową ulgę, umożliwiając pacjentowi powrót do równowagi psychicznej oraz odzyskanie spokoju.

Bibliografia

  • Murawiec,S.,Wierzbiński, P. (2019). Farmakoterapia w psychiatrii ambulatoryjnej. Termedia sp. z o.o.
  • Święcicki, Ł. (2008). Farmakoterapia w psychiatrii. Psychiatria Via Medica, tom 5, nr 1, 30–35.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności