Bardzo często możemy usłyszeń o dwóch, różnych podejściach do świata i ludzi — ekstrawersji lub introwersji. Jednak istnieje trzeci, mniej znany, ale równie istotny, jakim jest ambiwersja. Osobowość ambiwertyczna stanowi połączenie dwóch skrajności, tworząc unikalną dynamikę zachowania. Dziś przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu — kim jest ambiwertyk i jak funkcjonuje w społeczeństwie? Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Kim jest ambiwertyk? Co wyróżnia ten typ osobowości?
2. Test – jak rozpoznać ambiwertyka i osobowość ambiwertyczną?
3. Jak funkcjonuje ambiwertyk w społeczeństwie? Jak pracować z kimś kto cechuje się ambiwersją?
1. Kim jest ambiwertyk? Co wyróżnia ten typ osobowości?
Ambiwertycy to jednostki, których nie można umiejscowić w ramach ekstrawersji lub introwersji, ponieważ ich podejście znajduje się pomiędzy — czerpią z obu tych światów, tworząc indywidualne podejście do otoczenia i ludzi.
Osobowość ambiwertyczna ma zdolność dostosowywania się do różnych sytuacji społecznych. Z jednej strony czerpie radość z interakcji społecznych i uczestnictwa w wydarzeniach, z drugiej potrzebuje też chwili samotności, aby zregenerować siły.
Tym, co wyróżnia ten typ od ekstrawertyka, jest fakt, że kontakty z innymi oraz intensywna aktywność nie są jedynymi źródłami energii i radości dla niej, a czasem lubi zatracić się w samotności, aby skoncentrować się na własnych myślach, czy pasjach, co pozwala na regenerację psychiczną.
Z drugiej strony, różni się też od introwertyka, gdyż ambiwertyk nie ładuje akumulatorów wyłącznie w samotności, czasem jego siłą napędową stają się spotkania towarzyskie, a zbyt długie osamotnienie może wręcz zaburzać dobre samopoczucie.
2. Test – jak rozpoznać ambiwertyka i osobowość ambiwertyczną?
Rozpoznanie osobowości ambiwertycznej może stanowić wyzwanie, ale istnieją pewne cechy, których obecność sugeruje, że mamy do czynienia właśnie z ambiwersją.
Poniżej test – jak rozpoznać ambiwertyka i osobowość ambiwertyczną? Jeśli opis pasuje do Ciebie, to możliwe, że Twoje nastawienie jest pomiędzy introwersją a ekstrawersją.
- Cechujesz się elastycznością, która pozwala dostosować Ci się do różnego środowiska, osób, a także zachodzących zmian.
- Dobrze czujesz się, przebywając w samotności, nie potrzebujesz ciągłego kontaktu z innymi, jednak nie masz trudności, aby nawiązać relacje, a także czerpiesz z nich satysfakcję.
- Potrafisz pracować zarówno samodzielnie, jak i w grupie.
- Jesteś w stanie porozumieć się z różnymi typami osobowości — Twoje grono znajomych jest różnorodne.
- Masz wiele zainteresowań, jednak potrafisz także skoncentrować się na jednym zadaniu.
- Przyjemność sprawia ci zarówno spokój i bezpieczeństwo domowego zacisza, jak i mnogość bodźców podczas różnych wyjść oraz wydarzeń.
- Lubisz przebywać w swoim towarzystwie, ale także wśród innych — zachowujesz równowagę między tym.
- Czasem potrzebujesz chwili dla siebie, aby się zregenerować w samotności.
Warto jednak pamiętać, że rozpoznanie ambiwersji wymaga bardziej szczegółowej analizy, a rzetelny test najlepiej przeprowadzić pod opieką profesjonalisty. Psychoterapeuta czy psycholog posiadający doświadczenie w diagnozowaniu osobowości mogą zastosować odpowiednie narzędzia, które pomogą lepiej zrozumieć indywidualne cechy danej osoby i potwierdzić, czy podejrzenia dotyczące ambiwersji są trafne.
3. Jak funkcjonuje ambiwertyk w społeczeństwie? Jak pracować z kimś kto cechuje się ambiwersją?
Połączenie cech introwersji, jak i ekstrawersji daje ciekawy obraz tego, jak funkcjonuje ambiwertyk w społeczeństwie. Jego postawa często zależy od okoliczności — czasem potrzebuje chwili tylko dla siebie i na jakiś czas wyłącza się z aktywności towarzyskiej, lecz czasem dąży do spotkań i wyjść. Można powiedzieć, że czerpie z dwóch światów, zachowując przy tym równowagę między samotnością a potrzebą uczestnictwa w życiu społecznym. Dzieje się tak dzięki wysokiej elastyczności, która zapewnia zdolność adaptacji do różnorodnych warunków i sytuacji. Niestety, czasem znajomi takiej osoby mogą czuć się pogubieni — z jednej strony czasem inicjuje, wręcz nalega na kontakt, z drugiej zaś, potrafi się izolować w swoim świecie, odmawiając interakcji.
Podobnie jest w życiu zawodowym — praca dla ambiwertyka w zależności od okoliczności ma różne znaczenie. Niekiedy będzie on bardzo zaangażowany i skory do rozwoju, lecz chwilami pojawi się u niego potrzeba, aby w ciszy skupić się tylko na jednym, konkretnym zadaniu. Tak samo w przypadku pracy zespołowej — w zależności od nastawienia albo się w niej będzie odnajdować, albo będzie źródłem dyskomfortu i irytacji. Jak pracować z kimś, kto cechuje się ambiwersją? Warto docenić jego zdolność dopasowania się do różnych sytuacji oraz nawiązywania relacji ze współpracownikami, jednak współpraca z ambiwertykiem wymaga zrozumienia jego zmiennych potrzeb. Dobrze jest respektować ich czas potrzebny na regenerację po intensywnych interakcjach społecznych, jednocześnie dostrzegając umiejętność zaangażowania się w życie grupy i budowania pozytywnej atmosfery w zespole. W relacjach zawodowych z nimi kluczowe jest tworzenie przestrzeni, w której mogą swobodnie wyrażać swoje pomysły, ale jednocześnie mają możliwość chwilowego odizolowania się, gdy tego potrzebują. Zrozumienie ich dynamiki osobowości pozwala na budowanie efektywnych relacji i wykorzystywanie pełnego potencjału ambiwertyków w miejscu pracy.
4. Ambiwersja – wady i zalety
Tak jak introwersja i ekstrawersja, ma różne oblicza, tak również ambiwersja ma wady i zalety.
Wśród zalet z pewnością możemy znaleźć zdolność do elastycznego dopasowania się do okoliczności, która często wiążę się z kreatywnym podejściem i możliwością osiągnięcia sukcesu. Takie osoby są pracowite, jednocześnie część zadań wykonując samodzielnie, a część podczas pracy zespołowej. Z pewnością mocną stroną jest też umiejętność odnalezienia się w towarzystwie różnych osób, co sprzyja budowaniu pozytywnych relacji oraz zyskiwaniu sympatii.
Niestety ambiwersja ma też słabsze strony. Czasem pojawiają się konflikty i brak zrozumienia, ponieważ osoby z otoczenia czują, że wysyłane są do nich niejednoznaczne komunikaty — czasem ambiwertyk jest chętny do działania oraz wspólnych przedsięwzięć, a czasem wycofany. Pojawić się może u osobowości ambiwertycznej też problem z podejmowaniem decyzji, a nawet uleganie naciskom ze strony innych, jako próba dopasowania się.
Bibliografia
- Morelowska-Siluk, K. (2023). Ambiwertyk – pomiędzy ekstra a intro. Pobrano z: https://zwierciadlo.pl/psychologia/529652,1,ambiwertyk–pomiedzy-ekstrawersja-a-introwersja-.read [dostęp: 26.03.24]
- Nosal, K. (2020). Czym jest ambiwersja? Czym wyróżnia się ten typ osobowości? Pobrano z: https://zdroweporady.pl/czym-jest-ambiwersja-czym-wyroznia-sie-ten-typ-osobowosci/ [dostęp: 26.03.24]