Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Introwertyk i introwersja – definicje, znaczenie, opis

Introwersja, często niezrozumiana, ale równie wartościowa, jak ekstrawersja, czy ambiwersja, to sposób bycia, który kształtuje spojrzenie na otoczenie oraz innych ludzi. Introwertycy wyróżniają się bogatym światem wewnętrznym, który jest dla nich oazą spokoju i bezpieczeństwa. Z reguły preferują spokojne aktywności oraz częściej wybierają czas w samotności niż w towarzystwie. Co jeszcze kryje się za pojęciem osobowości introwertycznej? Kto to introwertyk? Wyjaśniamy!

Introwertyk i introwersja – definicje, znaczenie, opis

Spis treści:

1. Introwertyk – kto to jest? Jakie ma cechy?

2. Test – jak rozpoznać introwertyka i osobowość introwertyczną?

3. Jak funkcjonuje introwertyk w społeczeństwie?

4. Osobowość introwertyczna – wady i zalety. Czy należy walczyć ze swoją introwersją?

1. Introwertyk – kto to jest? Jakie ma cechy?

Introwertyk to jednostka skupiona na swoim wewnętrznym świcie, dla której często ważniejsza jest możliwość spokojnej refleksji w bezpiecznym otoczeniu niż spotkania towarzyskie w głośnych miejscach. Przebywanie w samotności, wśród własnych myśli i ulubionych aktywności jest dla osobowości introwertycznej sposobem na naładowanie akumulatorów i odzyskanie energii do działania — w odróżnieniu od ekstrawertyków, którzy czerpią siłę z interakcji społecznych. Często mówi się, że introwertyk nie lubi lub obawia się ludzi, jednak to mit! Takie osoby zwyczajnie potrzebują mniej kontaktów niż ekstrawertycy czy ambiwertycy, jednak nie oznacza to, że inni są im zupełnie niepotrzebni.

Aby lepiej zrozumieć, kto to jest introwertyk, należy przyjrzeć się bliżej jego zachowaniu — jakie ma cechy introwertyk?

  • niechęć wobec intensywnych bodźców zewnętrznych jak np. tłum ludzi, hałas;
  • preferencja spędzania czasu w samotności;
  • poczucie wyczerpania przez nadmiar interakcji towarzyskich;
  • tendencja wybierania pracy samotnej zamiast grupowej;
  • potrzeba ciszy, spokoju i przestrzeni dla siebie;
  • bogate życie wewnętrzne;
  • wysoka refleksyjność;
  • zdolność dogłębnej analizy i obserwacji;
  • kreatywne podejście;
  • niepewność wobec nowych osób, zachowywanie dystansu na początku znajomości;
  • otaczanie się małą grupą, ale za to bardzo zaufanych przyjaciół;
  • autorefleksja, zagłębianie się w swoich emocjach, przemyśleniach, fantazjach.
Introwertyk i introwersja – definicja, test

2. Test – jak rozpoznać introwertyka i osobowość introwertyczną?

Introwertyk na pierwszy rzut oka jest osobą, która często wycofuje się z kontaktów towarzyskich, czy podejmowania nowych wyzwań, a zamiast tego woli spędzić czas na ulubionych aktywnościach, które są dla niego źródłem satysfakcji i spokoju. W określeniu, czy się nim jest, warto uwzględnić objawy introwersji wymienione we wcześniejszym rozdziale. Jednak dopiero test jak rozpoznać introwertyka i osobowość przeprowadzony przez profesjonalistę (psychologa, psychoterapeutę) może dać jednoznaczną, pewną odpowiedź.

3. Jak funkcjonuje introwertyk w społeczeństwie?

Postronni obserwatorzy często oceniają introwertyków jako samotników, czasem nawet sądzą, że zupełnie nie jest potrzebne im towarzystwo, jednak to błędne przekonanie. Introwertycy bardzo doceniają głębokie, wartościowe relacje z zaufanymi osobami — w tej materii można stwierdzić, że jakość jest dla nich ważniejsza niż ilość. Dlatego spędzają czas z tymi, którzy rozumieją ich potrzebę do spędzania niekiedy chwili w samotności i nie wywierają presji, aby podejmowali się aktywności sprzecznych z ich potrzebami lub zainteresowaniami. Dodatkowo takie jednostki są bardzo wnikliwymi obserwatorami sytuacji, najczęściej przed wydaniem osądu lub wyrażeniem swojego zdania, dokładnie przeanalizują różne wątki, czego efektem są trafne spostrzeżenia i argumenty w dyskusji. Praca dla introwertyka może być prawdziwym źródłem przyjemności, jeśli jest dostosowana do jego możliwości, najczęściej osoby te wybierają takie ścieżki kariery, które dają im okazję do działania w pojedynkę. Częste zawody dla introwertyka to np.: programista, księgowy, copywriter.

Test – jak rozpoznać introwertyka i osobowość introwertyczną

4. Osobowość introwertyczna – wady i zalety. Czy należy walczyć ze swoją introwersją?

W naszym społeczeństwie bardzo często kładzie się nacisk na posiadanie cech ekstrawertyka, jednak również introwersja ma swoje zalety, o których zdecydowanie zbyt rzadko się wspomina. Aby uzyskać pełny obraz, warto się jednak zastanowić, jakie wady i zalety ma osobowość introwertyczna? Sprawdźmy!

Przede wszystkim, niezwykła kreatywność, zdolność do głębokiej analizy oraz wiele ciekawych pomysłów są bardzo cennymi zjawiskami, które potrafią inspirować i przynosić realne korzyści — także innym osobom z otoczenia introwertyka. W związku z tym, że introwertyk nie szuka wielu kontaktów społecznych, często jest wierny swoim znajomym przez długie lata, mają oni poczucie, że można na niego liczyć. Również zdolność do skupienia się na zadaniu i dostrzegania nawet najdrobniejszych aspektów danej sytuacji, często są źródłem trafnych spostrzeżeń.

Jednak, przed introwertykiem stoją także pewne wyzwania. Unikanie konfliktów i czasami trudność w nawiązywaniu nowych znajomości mogą sprawić, że introwertyk czuje się izolowany oraz niezrozumiany w społeczeństwie.

Czy jednak należy walczyć ze swoją introwersją? Nie! Zamiast negować naturalne predyspozycje, warto skupić się na znalezieniu złotego środka. Świadomość swoich mocnych i słabych stron pozwala lepiej zrozumieć siebie, aby dostosować się do wymagań otaczającego świata, jednocześnie nie rezygnując z własnych potrzeb.

Bibliografia

  1. Ackermann-Stoletzky, K. (2019), Introwertyzm. Cicha moc. Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze sp. z o.o.
  2. Livermore, R., Scott, S.J. (2022). Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka. Sensus.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności