Trwa nabór na wakacyjne warsztaty rozwojowe dla dzieci w wieku 7-17 lat.
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Uzależnienie mieszane – uzależnienie od alkoholu i narkotyków

Niektóre osoby mają wyjątkowo dużą predyspozycję do uzależniania się, a ich historia życia zawiera mniejsze lub większe wątki związane z nadużywaniem różnych substancji, czy też uzależnieniami czynnościowymi (behawioralnymi). Co to uzależnienie mieszane? Odpowiadamy w treści wpisu – zapraszamy.

Leczenie uzależnień od alkoholu i narkotyków - uzależnienia mieszane

Spis treści:

 1. Uzależnienie mieszane definicja
 2. Uzależnienie od alkoholu i narkotyków
 3. Co warto wiedzieć o uzależnieniach mieszanych – uzależnienie mieszane a krzyżowe
 4. Uzależnienie od alkoholu a uzależnienie od narkotyków – jakie są konsekwencje?
 5. Jak pomóc osobie uzależnionej od wielu substancji chemicznych?

1. Uzależnienie mieszane definicja

Uzależnienie mieszane to sytuacja, gdy osoba równocześnie lub naprzemiennie zażywa różne środki psychoaktywne, aby nieustannie pozostawać w stanie odurzenia. Substancje te pochodzą z różnych grup i najczęściej wywołują odmienne stany (np. alkohol na uspokojenie, narkotyki na pobudzenie).

2. Uzależnienie od alkoholu i narkotyków

Niestety wiele osób dotyczy uzależnienie od alkoholu i narkotyków, które już jako oddzielne zjawiska są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Tak więc sytuacja uzależnienia mieszanego bardzo szybko wyniszcza człowieka i znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 sugeruje, że do rozpoznania uzależnienia od substancji psychoaktywnej powinny występować następujące objawy:

 • silne pragnie przyjmowania substancji lub poczucie przymusu jej przyjmowania;
 • trudności kontrolowania zachowania związanego z przyjmowaniem substancji – rozpoczęcia i zakończenia przyjmowania lub ilości;
 • zespół abstynencyjny, czyli fizjologiczne objawy odstawienia, występujące po przerwaniu lub zmniejszeniu ilości przyjmowanej substancji – możliwe używanie tej samej lub podobnie działającej substancji, aby zminimalizować nieprzyjemne symptomy;
 • stwierdzenie tolerancji (tj. potrzebna jest większa dawka substancji, aby wywołać pożądany efekt);
 • zaniedbywanie innych źródeł przyjemności i zainteresowań, zwiększona ilość czasu poświęconego na zdobywanie lub przyjmowanie substancji, albo na odwracanie następstw jej działania;
 • przyjmowanie substancji mimo wiedzy o jej szkodliwości dla zdrowia, psychiki i kontaktów społecznych.
Uzależnienie mieszane definicja

3. Co warto wiedzieć o uzależnieniach mieszanych – uzależnienia mieszane a krzyżowe

Bardzo często można usłyszeć, że terminy „uzależnienie mieszane” i „uzależnienie krzyżowe” są używane zamiennie. Wprawdzie odnoszą się do sytuacji, w której osoba zażywa różne środki psychoaktywne, to jednak definicje tych zjawisk są różne.

Co warto wiedzieć o uzależnieniach mieszanych, to występują one, gdy nałóg dotyczy substancji z innych grup (np. alkoholu i narkotyków) o różnym działaniu, co często sprawia trudność podczas stawiania diagnozy, gdyż nie można dokładnie określić, co przeważa lub spowodowało uzależnienie.

Z kolei o uzależnieniach krzyżowych mówimy, gdy zażywane są substancje, które w podobny sposób działają na układ nerwowy, czego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie objawów zespołu odstawiennego.

4. Uzależnienie od alkoholu a uzależnienie od narkotyków – jakie są konsekwencje?

Wprawdzie uzależnienie od alkoholu a uzależnienie od narkotyków to oddzielne kategorie, to jednak wywołują równie negatywne skutki. Sprawdź, jakie są konsekwencje nadużywania tych substancji:

• choroby, niewydolność organów wewnętrznych, bóle w ciele;

• pogorszenie zdrowia psychicznego;

• rozpad więzi z rodziną i znajomymi;

• utrata dotychczasowych pasji;

• ignorowanie obowiązków;

• problemy finansowe, długi;

• bezdomność;

• bezrobocie;

• konflikt z prawem;

• zespół abstynencyjny;

• problemy z procesami poznawczymi (nauka, myślenie, pamięć);

• gorsza kondycja fizyczna, szybkie męczenie się;

• wahania nastroju;

• zmiana wyglądu (brak dbałości, gorsza cera);

• śmierć.

Uzależnienie mieszane – czym jest uzależnienie od alkoholu i narkotyków

5. Jak pomóc osobie uzależnionej od wielu substancji chemicznych?

Podtrzymywanie nałogu skutkuje pogorszeniem zdrowia, postępującym wyniszczeniem organizmu, a skończyć się może nawet śmiercią wskutek przedawkowania. Niestety samodzielna rezygnacja z zażywania alkoholu i narkotyków jest bardzo trudnym zadaniem, ponieważ w chwili odstawienia, pojawia się zespół abstynencyjny, dający nieprzyjemne objawy, jak np. nudności, złe samopoczucie, niepokój, bezsenność. W takiej sytuacji należy pomóc osobie uzależnionej od wielu substancji chemicznych. Oczywiście mentalne wsparcie ze strony najbliższych ma bardzo dużą rolę, jednak najważniejsze jest, aby chory trafił pod opiekę profesjonalistów. Przede wszystkim powinien przejść detoks, czyli proces oczyszczenia organizmu z toksycznych substancji, aby następnie zacząć terapię. Poza indywidualną psychoterapią dobrze jest rozważyć również uczestnictwo w grupach wsparcia, terapii grupowej i psychoterapii grupowej. Dzięki temu utrzymuje się kontakt z uczestnikami o podobnych problemach, co jest dużą motywacją podczas walki o zachowanie trzeźwości.

Bibliografia

 • Bakuła, P. (2013). Uzależnieni od substancji psychoaktywnych. Pobrano z: https://www.yumpu.com/xx/document/view/15977486/uzaleznienie-od-substancji-psychoaktywnych [dostęp 11.04.23 r.]
 • Brosz, M. [red.] (2018). Narkotyki, alkohol, dopalacze. Diagnoza problemu. Studium socjologiczne na podstawie badań wśród mieszkańców Gdańska. Wydawnictwo Zakładu Realizacji Badań Społecznych Q&Q
 • Jabłoński, P., Bukowska, B., Czabała, J. C., (2012). Uzależnienie od narkotyków. Podręcznik dla terapeutów. Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności