Alkoholizm zaburza codzienne funkcjonowanie, relacje z innymi oraz zdolność do realizowania obowiązków, jednak, co gorsza, pojawiają się również choroby spowodowane alkoholem, które każdego dnia wyniszczają osobę nadużywającą tej substancji.
Spis treści:
- Jakie choroby powoduje alkohol? Do czego doprowadza picie alkoholu?
- Choroba wieńcowa, dna moczanowa, choroby nóg, a nawet choroby weneryczne u alkoholików – skutki picia alkoholu
- Choroba wątroby spowodowana nadmiernym spożyciem alkoholu
- Jakie choroby wywołuje alkohol? Choroby psychiczne po odstawieniu alkoholu
1. Jakie choroby powoduje alkohol? Do czego doprowadza picie alkoholu?
Okazjonalne picie niewielkich ilości nie powinno znacząco zniszczyć zdrowia, jednak problem pojawia się w chwili, gdy osoba regularnie sięga po substancję, wówczas jej kondycja ulega pogorszeniu oraz pojawiają się różne schorzenia, do czego doprowadza picie alkoholu zbyt często i w zbyt dużych dawkach.
Na pytanie „jakie choroby powoduje alkohol?” należy przede wszystkim wspomnieć o takich schorzeniach jak:
• zaburzenia krążenia;
• nowotwory;
• zaburzenia układu trawiennego, nerwowego, oddechowego, nerwowego;
• zapalenie błony śluzowej i przełyku;
• zaburzona praca jelit i utrudnione wchłanianie pokarmów;
• upośledzenie wątroby, trzustki, nerek;
• zaburzenia rytmu serca;
• pogorszenie funkcji poznawczych (np. pamięć, myślenie);
• spadek jakości koordynacji ruchowej, zaburzenia równowagi, mniejsza wydolność;
• ograniczenie pola widzenia, nieprawidłowa ocena odległości, uszkodzenie wzroku;
• choroby autoimmunologiczne;
• zaburzenia hematologiczne;
• rozregulowanie gospodarki hormonalnej.
2. Choroba wieńcowa, dna moczanowa, choroby nóg, a nawet choroby weneryczne u alkoholików – skutki picia alkoholu
Choroby, o których szczególnie często się mówi jako skutki picia alkoholu to:
Choroba wieńcowa – niedokrwienna serca. Spożywanie 30-40 gramów czystego etanolu w ciągu doby zwiększa ryzyko wystąpienia tego schorzenia.
Dna moczowa – inaczej podagra. Schorzenie może pojawić się przez zwiększone stężenie kwasu moczowego w organizmie i odwodnienie spowodowane piciem alkoholu.
Choroby nóg – związane z neuropatią alkoholową, wynikającą z niedoborów witaminy B oraz wpływem aldehydu octowego, który występuje w alkoholu. Objawia się m.in. przez: osłabienie i zanik mięśni, zaburzenia czucia, bóle nóg.
Choroby weneryczne – używanie alkoholu nie wywołuje ich bezpośrednio, jednak picie zaburza naszą ocenę sytuacji i zwiększa tendencję do lekkomyślnych, ryzykownych zachowań jak np. przygodny seks bez zabezpieczenia, czego skutkiem mogą być choroby przenoszone drogą płciową.
3. Choroba wątroby spowodowana nadmiernym spożyciem alkoholu
Wątroba odpowiada za metabolizowanie alkoholu, czyli poddawanie go procesom biochemicznym w organizmie. Częste picie dużych dawek tej substancji nadwyręża możliwości tego organu do pracy, tak więc choroba wątroby spowodowana nadmiernym spożyciem alkoholu jest jedną z częściej występujących u alkoholików.
Szkodliwe zmiany wątroby zachodzące pod wpływem alkoholu z reguły przyjmują postać:
Alkoholowego stłuszczenia wątroby – objawiającego się pojawieniem się zbyt dużej ilości tłuszczu w tym organie. Jest to jednocześnie najwcześniejsza faza uszkodzenia wątroby. Stan ten można odwrócić po zaprzestaniu spożywania alkoholu.
Alkoholowego zapalenia wątroby – jeśli na etapie stłuszczenia wątroby, osoba kontynuuje nałóg, to wówczas może dojść do groźnego zapalenia wątroby. Typowymi objawami są: brak apetytu, mdłości i wymioty, ból brzucha, gorączka, żółtaczka.
Alkoholowej marskości wątroby – to najgroźniejsze stadium, stanowiące poważne zagrożenie dla życia, w którym budowa wątroby zostaje zmieniona i występuje jej zwłóknienie. Efektem jest martwica komórek tego organu oraz zaburzenia pracy i niewydolność.
4. Jakie choroby wywołuje alkohol? Choroby psychiczne po odstawieniu alkoholu
Dużo mówi się o pogorszonej kondycji fizycznej i chorobach cielesnych w kontekście alkoholizmu, jednak stosunkowo rzadko wspomina się, że nałóg ma również wpływ na zdrowie psychiczne.
Depresja – może być zarówno skutkiem, jak i przyczyną nadużywania alkoholu. Depresja alkoholowa to taki typ, który jest bezpośrednio związany z piciem, a objawy zwykle mijają po minięciu symptomów odstawienia.
Zaburzenia lękowe – szczególnie często występują ataki paniki. Lęk jest najintensywniejszy w trakcie trwania zespołu absencyjnego, czyli podczas odstawienia substancji.
Anoreksja alkoholowa – to zaburzenie stanowiące połączenie anoreksji i alkoholizmu. Osoba ogranicza ilość spożywanego pokarmu, aby móc zaspokoić głód alkoholowy i jednocześnie nie przytyć.
Zespół Otella – czyli alkoholowy obłęd zazdrości. Osoba nadużywająca tej substancji bezpodstawnie podejrzewa swoją drugą połówkę o niewierność.
Delirium tremens – majaczenie alkoholowe. To stan zaburzenia świadomości, który występuje po odstawieniu alkoholu. Pojawiają się omamy, urojenia oraz iluzje.
Zespół Korsakowa – wynikający głównie z niedoboru witamin spowodowanego piciem. Objawia się lukami w pamięci, które osoba „wypełnia” wymyślonymi przez siebie treściami. Występuje też apatia i problemy z mową.
Encefalopatia Wernickiego – stan powodujący spadek zdolności poznawczych (związanych z myśleniem, pamięcią, koncentracją uwagi), a dodatkowo charakterystycznym sposobem chodzenia niepewnymi, chwiejnymi krokami. Występują również objawy w obrębie narządu wzroku np. oczopląs, niesymetryczność źrenic.
Bibliografia
- Alkohol a wątroba. Pobrano z: https://psychologia.edu.pl/czytelnia/51-alkohol-i-nauka/958-alkohol-a-watroba.html [dostęp 28.03.2023 r.]
- Alkohol i choroby układu sercowo-naczyniowego. Pobrano z: https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/alkohol-i-choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego/ [dostęp 28.03.2023 r.]
- Alkoholizm i choroby współwystępujące. Pobrano z: https://psychologia.edu.pl/czytelnia/51-alkohol-i-nauka/282-alkoholizm-i-choroby-wspolwystepujace.html [dostęp 28.03.2023 r.]
- Ryszkowski, A., Wojciechowska,A., Kopański, Z., 1,2,E , I Brukwicka, I., Lishchynskyy, Y., Mazurek, M. (2015). Objawy i skutki nadużywania alkoholu. Journal of Clinical Healthcare, 1, 2-6.
- Włodarczyk, E. (2020). Zaburzenia związane z używaniem alkoholu – obraz i możliwości pomocy. Wydawnictwo Naukowe UAM.