786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Masochizm – definicja, przyczyny, objawy, leczenie masochisty

Wiele osób kojarzy pojęcie „masochizm” jedynie z preferencjami seksualnymi, związanymi z czerpaniem satysfakcji z odczuwania bólu. Okazuje się jednak, że o tym, kim jest masochista, można powiedzieć znacznie więcej. To nie tylko ktoś, kto dąży do tego typu doświadczeń w sferze cielesnej, gdyż termin ten określa również inne obszary funkcjonowania. Więc kim jest masochista? Co to jest masochizm? Sprawdźmy!

Kim jest masochista i jak objawia się osobowość masochistyczna

Spis treści:

1. Masochizm – definicja i przyczyny

2. Kim jest masochista i jak objawia się osobowość masochistyczna?

3. Masochizm psychiczny, masochizm emocjonalny i masochizm seksualny

4. Czy masochizm można leczyć?

1. Masochizm – definicja i przyczyny

Masochizm jest terminem wywodzącym się od nazwiska austriackiego pisarza i filozofa, Leopolda von Sacher-Masocha, który słynął z opisów postaci preferujących fizyczny i psychiczny ból w swoich intymnych relacjach. Masochizm jest jednym z dwóch głównych aspektów sadomasochizmu, z którym jest często mylony. Jednak masochizm można rozumieć nie tylko jako skłonność do akceptowania bólu w kontekście seksualnym, ale definicja masochizmu ujmuje to zagadnienie także jako szersze zjawisko obejmujące cierpienie psychiczne, wewnętrzne konflikty, czy autoagresję.

Przyczyny masochizmu mogą być różne, każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy. Często bywa również tak, że to wzajemne oddziaływanie kilku czynników powoduje masochizm. Wśród nich można znaleźć wcześniej doznane traumy, a tendencja do wystawiania się na cierpienie może stanowić próbę odreagowania przykrych doznań z przeszłości lub metodę na zrozumienie tego, co się stało.

Zdarza się, że skłonności do masochizmu wynikają z problemów w sferze emocjonalnej — czasem doznawanie cierpienia stanowi obronę i ucieczkę od innych, trudnych spraw, a akceptowanie cielesnego bólu staje się formą unikania konfrontacji z tym psychicznym.

Dla niektórych masochizm może być próbą zachowania kontroli nad swoim ciałem i umysłem — dopiero w ten sposób odczuwają jakąś autonomię, choć może to być jedynie iluzją kontroli.

Wzorce masochistycznego zachowania mogą być naśladowane z rodzinnych relacji lub pod wpływem kultury. W pewnych społeczeństwach dominacja i cierpienie są postrzegane jako pożądane, co może wpływać na kształtowanie masochistycznych skłonności.

Masochizm może występować jako element innych zaburzeń psychicznych, a osoby cierpiące na te schorzenia wykazują masochistyczne zachowania jako sposób na radzenie sobie z ich objawami.

2. Kim jest masochista i jak objawia się osobowość masochistyczna?

Masochistyczne zaburzenie osobowości jest znane również jako autodestrukcyjne zaburzenie osobowości. Aby zrozumieć, kim jest masochista, należy przede wszystkim dowiedzieć się, że to osoba, która odczuwa przymus do powielania zachowań prowadzących do cierpienia i bólu.

Jak objawia się osobowość masochistyczna? Warto zwrócić uwagę na poniższe objawy:

  • szukanie znajomości i relacji, które skutkują rozczarowaniem, przykrymi doświadczeniami, krzywdą i niepowodzeniem, nawet gdy dostępne są korzystniejsze możliwości;
  • odrzucanie pomocy ze strony innych;
  • reakcją na sukcesy, czy pozytywne wydarzenia jest przygnębienie, poczucie winy, poszukiwanie cierpienia;
  • prowokowanie złego traktowania u innych, aby następnie odczuwać zranienie, upokorzenie;
  • unikanie okazji do odczuwania przyjemności;
  • problem z realizacją zadań niezbędnych do osiągnięcia celów życiowych, autosabotaż sukcesów;
  • odrzucanie osób, które są troskliwe i dobrze traktują;
  • nadmierne poświęcanie siebie na rzecz innych.
Masochizm psychiczny, masochizm emocjonalny i masochizm seksualny

3. Masochizm psychiczny, masochizm emocjonalny i masochizm seksualny

Masochizm może ujawniać się w różnych sferach życia, dlatego warto przyjrzeć się bliżej jego rodzajom, aby omówić masochizm psychiczny, masochizm emocjonalny i masochizm seksualny.

Masochizm psychiczny

Masochizm psychiczny to dążenie do doświadczania psychicznego dyskomfortu przez osoby o bardzo niskim poczuciu własnej wartości. Występuje tendencja, by prowokować innych do zadawania upokorzenia, a więc i obracanie się w towarzystwie dominujących, krytykujących jednostek.

Masochizm emocjonalny

Osoby z masochizmem emocjonalnym mogą celowo pogrążać się w smutku, zazdrości lub innych przykrych emocjach. Dodatkowo unikają sytuacji, które mogą przynieść im radość, ponieważ nie czują, że zasługują na dobre samopoczucie.

Masochizm seksualny

Masochizm seksualny wiąże się z czerpaniem przyjemności z doświadczania fizycznego lub psychicznego bólu w kontekście intymności, tak więc na partnerów seksualnych często wybierane są sadystyczne jednostki, którym z kolei przyjemność daje zadawanie cierpienia.

Czy masochizm można leczyć?

4. Czy masochizm można leczyć?

Masochizm to złożone zjawisko, które często wywołuje kontrowersje, ponieważ dotyczy odczuwania przyjemności, czy satysfakcji na skutek doznawania bólu.

Czy masochizm można leczyć? Oczywiście — każda trudność, która uniemożliwia osiągnięcie spokojnego życia w równowadze, warto skonsultować z psychoterapeutą. Leczenie wymaga jednak indywidualnego podejścia, aby w pełni zrozumieć przyczyny masochizmu oraz idące za nim schematy myślowe i wzorce postępowania. Psychoterapia daje okazję do przepracowania trudnych doświadczeń oraz nauki zdrowszych sposobów radzenia sobie z emocjami i bólem.

Bibliografia

  • Kaźmierczyk, A (2020). O osobowości – osobowość masochistyczna. Pobrano z: https://psycholog-gliwice.com/o-osobowosci-osobowosc-masochistyczna/ [dostęp 30.10.23 r.]
  • Szpilka, J. (2019). Od masochizmu do klimatu. Cztery określenia pewnej formy ekspresji seksualnej. Pobrano z: https://www.researchgate.net/publication/354377385_Od_masochizmu_do_klimatu_Cztery_okreslenia_pewnej_formy_ekspresji_seksualnej [dostęp 30.10.23 r.]
  • Szyran, J. (2006). Potrzeba dominacji i uległości Moralno-pastoralne aspekty masochizmu. „Lignum vitae” 7(2006) nr 7, s. 171-182.

Podobne artykuły

RODO

Polityka prywatności