786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

WWO – osoby wysoko wrażliwe

WWO to pojęcie, które jest skrótem od Wysoko Wrażliwych Osób i odnosi się do zestawienia charakterystycznych cech, emocji i zachowań osób przynależących do tej grupy. Czym jest WWO i po czym rozpoznać osobę WWO? Te kwestie poruszymy w dalszej części, zapraszamy!

Czym jest WWO?

Spis treści:

1. Czym jest WWO?

2. Jak rozpoznać wysoko wrażliwych? Czym charakteryzują się dorośli i dzieci wysoko wrażliwe?

3. Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe, by wspomóc ich rozwój?

4. Czy osoba wysoko wrażliwa powinna szukać pomocy u psychologa?

1. Czym jest WWO?

Osoba WWO, czyli Wysoko Wrażliwa Osoba (HSP – High Sensitivity Person) to pojęcie, które istnieje od stosunkowo niedawnego czasu i zostało rozpowszechnione dzięki autorce książek o tej tematyce — Elaine Aron.

Wyjaśniając, czym jest WWO, należy przede wszystkim podkreślić, że dotyczy osób, które z większą intensywnością doznają bodźców, które do nich docierają, a tym samym przejawiają silniejszą reakcję emocjonalną na nie. W niektórych sytuacjach może to być dużą zaletą, gdyż wrażliwość pozwala na większą empatię i wyrozumiałość w interakcjach międzyludzkich. Niestety czasem dla wysoko wrażliwych wiele sytuacji potrafi być trudnych i powodować przemęczenie oraz stres.

2. Jak rozpoznać wysoko wrażliwych? Czym charakteryzują się dorośli i dzieci wysoko wrażliwe?

Osoby z WWO wyróżniają się na tle reszty społeczeństwa, a więc nietrudno rozpoznać wysoko wrażliwych. Przede wszystkim w większym stopniu doświadczają wszystkiego, co się dzieje wokół nich, są bardziej wyczulone nawet na detale, a więc dociera do nich więcej informacji.

Czym charakteryzują się dorośli i dzieci wysoko wrażliwe?

Jak rozpoznać wysoko wrażliwych? Czym charakteryzują się dorośli i dzieci wysoko wrażliwe?
  • czułość na nawet drobne zmiany (w otoczeniu, zachowania innych);
  • zdolność do prawidłowego odczytywania stanu emocjonalnego oraz intencji innych osób;
  • wyczulenie na krytykę, poczucie, że ludzie nieustannie oceniają, branie do siebie wszelkich uwag i komentarzy;
  • unikanie sytuacji konfliktowych;
  • niechęć do spotkań towarzyskich w większej grupie;
  • tendencja do tłumienia swoich emocji i uczuć;
  • wrażliwość na bodźce o dużym nasileniu, jak np. światło, dźwięk, zapach;
  • stres w obliczu nadmiaru (zwłaszcza negatywnych) informacji;
  • potrzeba regeneracji i spokojnego odpoczynku po kontakcie z dużą ilością bodźców;
  • szczegółowe rozpatrywanie różnych aspektów sytuacji przed podjęciem decyzji;
  • wysokie wymagania wobec siebie, perfekcjonizm;
  • złe radzenie sobie w obliczu presji;
  • nadmierne myślenie i analizowanie;
  • wysoki poziom empatii.

3. Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe, by wspomóc ich rozwój?

Aby skutecznie wspierać dzieci wysoko wrażliwe, ważne jest zrozumienie, czym się charakteryzują. Doświadczanie świata przez dzieci WWO różni się bowiem od tego, w jaki przeżywają go ich rówieśnicy — są bardziej wyczulone nawet na subtelne zmiany, czy sygnały. Czasem może to być dla nich trudne do zaakceptowania i objawia się silną reakcją emocjonalną, która stanowi wyzwanie dla rodziców.

Co mogą zrobić opiekunowie dzieci wysoko wrażliwych, by wspomóc ich rozwój?

Stworzyć bezpieczną przestrzeń — niestety nie można ochronić dziecka przed frustracją związaną z dużą ilością bodźców, gdyż wychodząc z domu do przedszkola lub szkoły i tak będzie na to zjawisko narażone. Jednak dobrze zapewnić mu spokojne miejsce na odpoczynek, takie, w którym będzie miało szansę się wyciszyć i zrelaksować.

Okazać wyrozumiałość i cierpliwość — wiele nowych sytuacji może się wiązać dla dzieci z WWO z przebodźcowaniem, warto więc przygotować je na zmiany poprzez rozmowę o nich, a także pozwolić się do nich przyzwyczaić w swoim tempie.

Utrzymywać kontakt z wychowawcą — dobrze jest porozmawiać wychowawcą w przedszkolu lub szkole i opowiedzieć o wyjątkowej wrażliwości pociechy. Pozwoli to lepiej zrozumieć jego zachowanie, ale także dostosować oczekiwania do możliwości dziecka.

Pamiętaj, że wysoko wrażliwe dziecko nie robi Ci na złość — wprawdzie niektóre jego reakcje mogą stanowić wyzwanie, czy wręcz wzbudzać frustrację i brak zrozumienia, jednak nie wynikają one z chęci zrobienia na złość, a z trudności, z którymi pociecha się mierzy w związku z daną sytuacją, zwyczajnie nie potrafi inaczej sobie z nią poradzić.

Postaraj się zaznajomić dziecko z różnymi metodami regulacji emocji — takimi jak techniki relaksacyjne, świadomy oddech, aktywna zabawa. Dzięki temu może się nauczyć lepiej sobie radzić z silnym pobudzeniem emocjonalnym, a w efekcie lepiej funkcjonować.

Wspieraj pasje i zainteresowania — wysoka wrażliwość pozwala dostrzegać więcej detali, często takie dzieci dobrze się odnajdują w zajęciach twórczych, wymagających kreatywności.

Edukuj się — wiedza jest kluczem do zrozumienia potrzeb pociechy, należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, a więc nie traktować wszystkich zgromadzonych informacji jako jedyną, obowiązującą prawdę.

Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe, by wspomóc ich rozwój?

4. Czy osoba wysoko wrażliwa powinna szukać pomocy u psychologa?

WWO to nie choroba lub zaburzenie psychiczne, więc wiele osób się zastanawia, czy osoba wysoko wrażliwa powinna szukać pomocy u psychologa. Jednak posiadanie cech wynikających z WWO wiąże się z różnymi wyzwaniami. Trudność może sprawiać, chociażby silne odczuwanie nawet subtelnych sygnałów, które niekiedy skutkuje przemęczeniem, czy intensywne reakcje emocjonalne na niektóre, pozornie błahe sytuacje.

Pomoc psychologiczna jest korzystnym rozwiązaniem, które pomaga lepiej zrozumieć swoje stany, a także radzić sobie z nimi w bardziej konstruktywny sposób. To również szansa, by rozwijać zdolność do zarządzania stresem, emocjami, czego efektem jest większe poczucie spokoju, a także budowanie trwalszych i bardziej satysfakcjonujących relacji. Gabinet psychoterapeuty jest też miejscem, w którym osoba WWO może poczuć się akceptowana i zrozumiana, ma szansę na bycie sobą, bez nadmiernego lęku o krytykę lub odrzucenie.

Bibliografia

  • Aron, E. (2012). Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza. Feeria.
  • Mąkolska, B. (2023). Praktyczny poradnik dla WYSOKO WRAŻLIWYCH. Studio Astropsychologii.
  • Sołtys-Para, U. (2023). Dziecko wysoko wrażliwe. Jak mądrze je wychować i wspierać. Poradnik dla rodziców dzieci wysoko wrażliwych (i nie tylko). Helion S.A.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności