786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Terapia rodzinna – na czym polega i jak wygląda jej przebieg?

W sytuacji, gdy Twoja rodzina zmaga się z trudnościami, które wydają się nie do przezwyciężenia, a narastające napięcie i częste konflikty negatywnie wpływają na Wasze codzienne życie, warto rozważyć terapię rodzinną. To rozwiązanie, które pomoże Wam odzyskać harmonię, polepszając wzajemne zrozumienie. W tym wpisie wyjaśniamy, na czym polega terapia rodzinna, jak wygląda jej przebieg oraz jakie korzyści może przynieść. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możecie poradzić sobie z problemami oraz wzmocnić więzi rodzinne.

Terapia rodzinna – na czym polega

Spis treści:

1. Czym jest terapia rodzinna?

2. Kiedy warto rozważyć terapię rodzinną?

3. Korzyści z uczestnictwa w terapii rodzinnej.

4. Jak przygotować się do terapii rodzinnej?

5. Bibliografia.


1. Czym jest terapia rodzinna?

To, czym jest terapia rodzinna to taka forma psychoterapii, która skupia się na relacjach i komunikacji między jej członkami. Głównym celem jest pomoc w rozwiązywaniu konfliktów, poprawa wzajemnego zrozumienia, a także wzmocnienie więzi. Dodatkowo pozwala uczestnikom poznać perspektywę innych oraz przyjrzeć się z bliska problemom. Terapeuta często pełni rolę mediatora, towarzyszy na drodze do znalezienia skutecznych sposobów przezwyciężenia trudności oraz rozwoju umiejętności współpracy. Co ważne, terapia rodzinna jest szczególnie pomocna w sytuacjach kryzysowych, takich jak rozwód, choroba, czy problemy wychowawcze. Regularne sesje dają szansę na pracę nad bieżącymi sprawami oraz budowanie trwałych, zdrowych relacji.

Terapia rodzinna jak wygląda jej przebieg?

2. Kiedy warto rozważyć terapię rodzinną?

Nawet w szczęśliwej rodzinie mogą czasem pojawić się problemy, a jeśli trudności przekraczają zdolność do samodzielnego poradzenia sobie z nimi, to właśnie moment, kiedy warto rozważyć terapię rodzinną.

Terapia rodzin pomocna jest, gdy w rodzinie przykładowo pojawią się sytuacje jak:

  • Konflikty i napięcia — częste kłótnie, brak porozumienia i napięcie w relacjach.
  • Istotne zmiany życiowe — np. rozwód, przeprowadzka, narodziny dziecka, czy śmierć bliskiej osoby. 
  • Problemy wychowawcze — trudności w relacjach z dziećmi, problemy z dyscypliną i komunikacją.
  • Uzależnienie — terapia dla rodzin osób uzależnionych pomaga poradzić sobie z nałogiem oraz współuzależnieniem.
  • Trudności w relacjach — problemy w relacjach między rodzicami a dziećmi, rodzeństwem lub innymi członkami rodziny.

Pamiętaj, że tak naprawdę każdy powód jest dobry, aby skonsultować się ze specjalistą i otrzymać wsparcie, jakim jest terapia rodzin.

3. Korzyści z uczestnictwa w terapii rodzinnej.

Wbrew powszechnej opinii, spotkania członków rodziny z psychoterapeutą nie muszą odbywać się wyłącznie ze względu na obecność konfliktów czy innych problemów. Warto wiedzieć, że korzyści z uczestnictwa w terapii rodzinnej to coś więcej niż tylko zażegnanie bieżących trudności, gdyż osoby uczą się także skutecznych strategii radzenia sobie na przyszłość, rozwijają empatię, bliskość, akceptację. Przyjrzyjmy się więc temu bliżej, jak terapia rodzinna pomaga?

Jednym z ważniejszych celów tego procesu jest poprawa komunikacji — terapia uczy, jak skutecznie, lecz w uprzejmy sposób wyrażać to, co ma się na myśli, a to zmniejsza ryzyko wystąpienia konfliktów i nieporozumień. To także odbudowa lub wzmocnienie więzi, pomaga w tym m.in. praca nad rozwijaniem empatii, współczucia oraz rozumieniem perspektywy innych osób. Terapeuta towarzyszy rodzinie podczas okrywania przyczyn nieporozumień, jak i wspiera lepsze zrozumienie źródła konfliktów, aby wspólnie móc znaleźć skuteczne sposoby na ich rozwiązywanie. Terapia rodzinna często przynosi uczestnikom ulgę w kryzysie, czyli trudnych sytuacjach życiowych, przekraczających możliwości do poradzenia sobie, takich jak rozwód, choroba czy problemy wychowawcze. Jednak to także ogólna poprawa samopoczucia i zdrowia psychicznego, gdyż regularne spotkania dają każdemu możliwość opowiedzenia o swoich emocjach oraz potrzebach. 

Tak więc korzyści z uczestnictwa w terapii rodzinnej mogą przynieść długotrwałe, pozytywne zmiany, poprawiając jakość życia wszystkich członków. 

Terapia rodzinna

4. Jak przygotować się do terapii rodzinnej?

Terapia rodzinna to pomoc dla wszystkich jej uczestników w rozwoju cennych umiejętności, które pozwalają polepszyć relacje oraz poradzić sobie z istniejącymi problemami. Niestety wiele osób się jej obawia, czują lęk przed nieznanym. Jednak nie ma się czego bać — psychoterapeuta jest po to, aby bez oceny i krytyki udzielić wsparcia. Poniżej podpowiadamy, jak przygotować się do terapii rodzinnej i o czym należy pomyśleć przed pierwszą sesją.

Przede wszystkim, sam wybór konkretnego psychoterapeuty to bardzo ważna kwestia, ponieważ nie każda osoba będzie się specjalizowała w terapii rodzinnej, należy więc poszukać kogoś, kto ma w tym obszarze doświadczenie. Dobrze również dowiedzieć się więcej o nurcie terapeutycznym, w którym dany psycholog pracuje, aby sprawdzić, czy będzie nam on odpowiadał. Przed spotkaniem pomocne jest, aby zastanowić się, jakie konkretnie trudności chce się poruszyć — najlepiej, gdy wspólnie omówi się z rodziną, czego oczekuje się od terapii, jakie ma się cele. W miarę możliwości postarajcie się zaplanować terapię na spokojny dzień, w którym będziecie w stanie skupić się na jej przebiegu bez pośpiechu. Dobrą praktyką jest zapisanie sobie tematów i pytań, które warto omówić, ponieważ pod wpływem intensywnych emocji, można o nich zapomnieć.

Pamiętaj, że terapia rodzinna to proces, który wymaga zaangażowania i cierpliwości, jednak w efekcie zmienia życie członków na lepsze.

5. Bibliografia.

  • Dudek, M. (2009). Teoretyczne podstawy terapii rodzin: wybrane problemy. Studia nad Rodziną 13/1-2 (24-25), 157-182.
  • Rojewska, E. (2019). Terapia systemowa jako forma pomocy rodzinie. ROCZNIKI PEDAGOGICZNE Tom 11(47), numer 4 – 2019. 

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności