Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Rozwój osobisty –  cele i planowanie rozwoju osobistego

 

Nie można zaprzeczyć, że temat rozwoju osobistego jest w ostatnim czasie bardzo popularny – słyszymy o nim w mediach, rozmowach oraz czytamy na portalach społecznościowych. Jednak czy za tym modnym hasłem kryje się faktyczna wartość? A może to tylko chwilowy trend? W dzisiejszym artykule odpowiemy m.in. na pytania: co to jest rozwój osobisty? Jakie cele rozwoju osobistego można wyznaczyć? Jak planować i zadbać o rozwój osobisty. Zapraszamy!

Rozwój osobisty

Spis treści:

  1. Co to jest rozwój osobisty – obszary rozwoju osobistego.
  2. Cele rozwoju osobistego – przykłady.
  3. Przykładowy plan rozwoju osobistego.
  4. Jak zadbać o swój rozwój osobisty?
  5. Serdeczne Centrum Psychoterapii – pracownia psychoterapii i rozwoju osobistego.

1. Co to jest rozwój osobisty – obszary rozwoju osobistego

Rozwój osobisty to niejednorodne i subiektywne pojęcie, bowiem dla każdego plan rozwoju osobistego może zakładać pracę nad innymi strefami funkcjonowania. Jednak na pytanie ,,co to jest rozwój osobisty?’’ można odpowiedzieć, że to trwający całe życie proces, którego celem jest podnoszenie swoich umiejętności, wzmacnianie zasobów oraz pokonywanie przeszkód.

Najprościej mówiąc, rozwój osobisty jest to dążenie do stawania się coraz lepszą wersją siebie, lecz każdy z nas ma inne cele i obszary rozwoju osobistego np.:

  • zawodowy – w dążeniu do podnoszenia swoich kwalifikacji jako pracownik;
  • interpersonalny – aby lepiej komunikować się z ludźmi i nawiązywać trwalsze relacje;
  • duchowy – w celu zaspokojenia potrzeb metafizycznych oraz większej aktywności religijnej;
  • umysłowy – żeby usprawniać swoje procesy myślowe i powiększać wiedzę;
  • fizyczny – jako działania zorientowane na polepszenie kondycji i zdrowia.

2. Cele rozwoju osobistego – przykłady

Tomasz, 30-letni właściciel sieci komisów z używanymi samochodami nie spodziewał się, że jego biznes tak bardzo się rozwinie. Zaczął od jednego punktu, a rozszerzył sieć sprzedaży na kilkanaście miast w Polsce. Uważano go za człowieka sukcesu, jednak on tak się nie czuł, brakowało mu bowiem kogoś, z kim mógłby się dzielić osiągnięciami czy problemami. Tomasz od zawsze był nieśmiały w relacjach z kobietami i chociaż na brak kandydatek nie narzekał, to jednak nie potrafił się przełamać. Mając dość samotnego życia, postanowił rozpocząć pracę nad sobą pod okiem psychoterapeuty, aby wzmocnić poczucie własnej wartości i wypracować większą otwartość w kontaktach z kobietami.

Plan rozwoju osobistego to indywidualna sprawa, jednak żeby lepiej zrozumieć to zagadnienie, podamy kilka przykładów, jakie cele rozwoju osobistego można mieć:

  • nauka języka hiszpańskiego,
  • ukończenie studiów podyplomowych,
  • nauka gospodarowania budżetem domowym,
  • rozwój zdolności negocjacyjnych,
  • zapisanie się na kurs jogi,
  • poprawa relacji ze współpracownikami.
Cele rozwoju osobistego przykłady

3. Przykładowy plan rozwoju osobistego

Jak skutecznie zacząć rozwój osobisty? Najlepiej jest trzymać się założonego planu, który pozwoli na zachowanie systematyczności działań. Przykładowy plan rozwoju osobistego warto rozpocząć od wyznaczenia celu – zastanów się, czym jest rozwój osobisty dla Ciebie? Jakie zmiany będą dla Ciebie satysfakcjonujące?

Jedną ze skuteczniejszych metod, która ułatwia planowanie rozwoju osobistego jest technika SMART, według której dobrze sformułowany cel powinien być:

  • S (specific) – sprecyzowany, skonkretyzowany.
  • M (motivational) – mierzalny, motywujący.
  • A ( attainable) – osiągalny, ambitny, akceptowalny.
  • R (relevant) – istotny, realny, dający rezultaty.
  • T ( time-bound) – terminowy, określony w czasie.

Przykłady:

Do 31 grudnia bieżącego roku odłożę 5000 zł na wyjazd do Włoch. Każdego dnia będę przez pół godziny spacerować. Do 1 maja zdam egzamin na prawo jazdy.

Gdy już uda Ci się wyznaczyć, co chcesz osiągnąć, to zastanów się nad swoim obecnym położeniem. Jakie masz mocne, a jakie słabe strony? Jakie szanse i zagrożenia w związku z nimi mogą wystąpić?

Mając te informacje pomyśl, co musisz zrobić, aby znaleźć się w określonym miejscu. Warto utworzyć listę z konkretnie wypisanymi działaniami – krok po kroku.

Wiedząc już co, jak i kiedy musisz zrealizować, pora przystąpić do działania. Co istotne, raz na jakiś czas należy weryfikować postępy i sprawdzać, na ile udało się przybliżyć do celu.

Nie zapomnij także, aby zadbać o swoją motywację. Wizualizuj sobie sukces oraz uczucia, które mu będą towarzyszyć. Miej na uwadze, że plan zawsze można dostosować do okoliczności.

4. Jak zadbać o swój rozwój osobisty, gdy ma się mało czasu?

Może się zdarzyć tak, że nie jesteś w stanie wyznaczyć konkretnych celów lub nie masz czasu na ich realizację. Żyjemy pod presją czasu i niekiedy trudno jest ,,wcisnąć’’ w harmonogram czas na rozwój osobisty. Przychodzimy więc ze wskazówkami, jak zadbać o swój rozwój osobisty, gdy ma się mało czasu:

  • słuchaj wartościowych podcastów i oglądaj filmiki na platformach wideo,
  • śledź aktywność osób, które Cię inspirują,
  • ukończ jedną lekcję kursu online w ciągu dnia,
  • przeczytaj artykuł z dziedziny, która Cię interesuje,
  • w drodze do pracy słuchaj audiobooków,
  • każdego dnia przeczytaj jeden rozdział z książki o rozwoju osobistym,
  • dowiedz się chociaż jednej ciekawostki branżowej dziennie,
  • wykorzystaj każdą rozmowę do rozwoju zdolności interpersonalnych,
  • zastanów się, z których czynności w ciągu dnia możesz zrezygnować, aby zyskać więcej czasu na rozwój i zamień np. 40 minut oglądania serialu na 40 minut nauki nowej czynności.

5. Serdeczne Centrum Psychoterapii – pracownia psychoterapii i rozwoju osobistego

Źródłem inspiracji i motywacji do rozwoju osobistego może być praca grupowa i współpraca ze specjalistami, którzy staną się mentorami na drodze do osiągania celów. Serdeczne Centrum Psychoterapii jako pracownia psychoterapii i rozwoju osobistego oferuje Wam różne formy poszerzania horyzontów – od terapii indywidualnej, przez grupowe spotkania (np. Grupa rozwoju osobistego oraz wsparcia psychologicznego dla młodzieży, Szkoła dla Rodziców, Trening zastępowania agresji).

Serdeczne Centrum Psychoterapii zaprasza każdą osobę w potrzebie. Jeśli zmagasz się z trudnościami, z którymi sobie nie radzisz lub jeśli dostrzegasz problemy u bliskiej osoby, to również możesz na nas liczyć. Nasza Poradnia Psychologiczna w Nowym Sączu zaprasza na konsultacje stacjonarne i do gabinetu online.

Bibliografia:

  1. Becker-Pestka, D., Kołodziej, J., Pujer, K. (2017). Rozwój osobisty i zawodowy. Wybrane problemy teorii i praktyki. Exante
  2. Formułowanie celów rozwojowych według metodologii SMART. Pobrano z: https://docplayer.pl/20771457-Opracowaly-izabela-kazimierska-indira-lachowicz-laura-piotrowska.html (dostęp: 02.10.22r.)
  3. Żak, R. (2015). Rozwój osobisty. Instrukcja obsługi. Potrzeba, presja czy uzależnienie? MT Biznes sp. z o.o

Podobne artykuły

RODO

Polityka prywatności