Trwa nabór na wakacyjne warsztaty rozwojowe dla dzieci w wieku 7-12 lat.
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Psychodietetyka – czym się zajmuje, definicja, opis.

Psychodietetyka stanowiąca połączenie psychologii i dietetyki, staje się coraz bardziej popularna wśród osób zmagających się z problemami w obszarze odżywiania. Wzrost zainteresowania tą dziedziną wynika także z większej świadomości społecznej na temat związku zdrowia psychicznego ze zdrowiem fizycznym, gdyż stan umysłu może znacząco oddziaływać na efekty diety, czy nasze nawyki żywieniowe. Zapraszamy do dalszej części wpisu, gdzie szczegółowo omówimy, czym jest psychodietetyka w praktyce oraz z jakimi problemami może pomóc psychodietetyk.

psychodietetyczka

Spis treści:

  1. Psychodietetyka – co to jest?
  2. Komu można pomóc po studiach z psychodietetyki? Z jakimi problemami pomaga psychodietetyk?
  3. Psychodietetyka w praktyce – jak wygląda wizyta u psychodietetyka?
  4. Bibliografia

1. Psychodietetyka – co to jest?

Psychodietetyka to multidyscyplinarna dziedzina, co oznacza, że łączy w sobie wiedzę z zakresu psychologii i dietetyki, aby zrozumieć kompleksowe powiązania między naszym umysłem a tym, co jemy — stawia więc na holistyczne podejście do zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

W tradycyjnym podejściu dietetycznym często skupiamy się wyłącznie na fizycznych aspektach żywienia: jakie składniki odżywcze dostarczamy naszemu ciału, ile kalorii spożywamy, czy nasza dieta jest zbilansowana? Jednak psychodietetyka wychodzi poza tę perspektywę, badając, jak emocje, stany psychiczne i zachowania wpływają na nasze nawyki, a jednocześnie jak sposób, w jaki się odżywiamy, wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Jest to więc podejście dwukierunkowe, analizujące wzajemne interakcje między psychiką a ciałem. W efekcie pozwala to osiągnąć harmonię, a także spełnić długoterminowe cele związane z dietą.

analiza psychosietetyk

2. Komu można pomóc po studiach z psychodietetyki? Z jakimi problemami pomaga psychodietetyk?

Psychodietetyka to szeroka dziedzina, a ktoś, kto się w niej specjalizuje, może udzielać wsparcia dla osób, które borykają się z trudnościami w sferze odżywiania się, jednocześnie zwracając uwagę na ich psychologiczne podłoże. To, z jakimi problemami pomaga psychodietetyk, jest kwestią indywidualną, ponieważ jego wiedza obejmuje duży zakres zagadnień związanych z dietą i psychologią.

Przyjrzyjmy się jednak bliżej, komu można pomóc po studiach z psychodietetyki?

Zaburzenia odżywiania — psychodietetyk oferuje wsparcie osobom zmagającym się z anoreksją, bulimią, czy innymi zaburzeniami odżywiania. Pomaga w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych oraz w leczeniu związanych z nimi problemów psychicznych.

Jedzenie emocjonlane — czyli sytuacja, gdy nie sięga się po pożywienie pod wpływem głodu, a trudnych emocji i przeżyć, jak np.: poczucie samotności, lęk, deficyty miłości, stres.

Edukacja — psychodietetyk pomaga w zrozumieniu, jak niezdrowa dieta może wpływać na nasze samopoczucie psychiczne, jak i w opracowaniu planu żywieniowego, który wspiera zdrowie psychiczne.

Trudność z utrzymaniem diety — wizyta u psychodietetyka to okazja do przepracowania problematycznych wzorców żywieniowych oraz nauki zdrowych nawyków.

Choroby — dieta jest ważnym elementem w leczeniu wielu chorób, jednak nie można zapominać, że pacjenci zmagają się także z wyzwaniami psychologicznymi. Z jednym i drugim może pomóc psychodietetyka.

Otyłość, nadwaga — psychodietetyk pomaga odnaleźć źródło niezdrowych nawyków, a także wspiera ich zmianę tak, by pożądane zachowania stały się codziennością.

Wsparcie dla sportowców — intensywna aktywność fizyczna wymaga odpowiedniej diety, bogatej w składniki odżywcze. Psychodietetyk pomaga ją skomponować, tak, by była dostosowana do uprawianej dyscypliny sportowej a w razie potrzeby zmodyfikować.

Niechęć do jedzenia — zdarza się sytuacja, gdy ma się problem z jedzeniem, np. zapomina się o nim, nie czuje się głodu, czy też doświadcza się ogólnego jadłowstrętu. Ta sytuacja jest zwłaszcza dobrze widoczna u dzieci, które określa się mianem „niejadków”.

wnioski z badania

3. Psychodietetyka w praktyce – jak wygląda wizyta u psychodietetyka?

W dzisiejszych czasach wiele osób ma problem z utrzymaniem prawidłowej wagi lub stosowaniem zdrowych nawyków żywieniowych — jedni borykają się z nadwagą i niezdrową chęcią do podjadania, a inni cierpią z powodu zbyt niskiej masy ciała oraz trudności z zachęceniem siebie do jedzenia. Jednak każdy problem zaburza normalne funkcjonowanie i może powodować cierpienie psychiczne — w takiej sytuacji warto skonsultować się z kimś, kto oferuje profesjonalne podejście do problemu. To, jak wygląda wizyta u psychodietetyka, najpewniej będzie się nieco różnić, w zależności od sposobu pracy specjalisty, czy zgłaszanej trudności. Najczęściej jednak na początku przeprowadzany jest szczegółowy wywiad — psychodietetyk zadaje odpowiednie pytania, aby jak najlepiej poznać dotychczasowe doświadczenia z dietą pacjenta oraz móc dostrzec do źródła niepowodzeń. Czasem przed zaplanowaniem diety, zalecane są również bardziej szczegółowe badania np. krwi, aby móc dostosować plan odżywiania się do zapotrzebowania organizmu oraz występujących braków. Jednak efektem wizyty u psychodietetyka jest nie tylko spis posiłków, ale również wsparcie, gdyż specjalista pomaga zrozumieć, jak emocje wpływają na ciało i nawyki żywieniowe, a także naprowadza, jak sobie radzić z trudnymi stanami emocjonalnymi, by nie powielać niepożądanych zachowań. Docelowo dochodzi do przekształcenia nieprawidłowych nawyków na zdrowe, które stają się codzienną rutyną. Psychodietetyka w praktyce daje także motywacje do działania, ponieważ regularne wizyty budują silną wolę oraz dodają chęci do zmiany.

4. Bibliografia

  • Brytek-Matera, A. (2020). Psychodietetyka. PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
  • Gruszecka, K. (2023). Psychodietetyka, czyli jak wyjść z błędnego koła odchudzania. Helion S.A.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności