786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Nerwica lękowa – objawy, przyczyny i leczenie | Psychoterapia.

Zaburzenia lękowe dotykają wiele osób, niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania, czy statusu finansowego – w przykry sposób odbierają możliwość czerpania radości z życia, dążenia do samorozwoju oraz budowania satysfakcjonujących relacji. Porozmawiajmy więc dziś o nerwicy lękowej – jakie są objawy, przyczyny i leczenie. Zapraszamy do lektury! 

nerwica lękowa

Spis treści:

1. Co to jest nerwica lękowa?

2. Jakie są objawy nerwicy lękowej?

3. Nerwica lękowa – przyczyny.

4. Jak radzić sobie z nerwicą lękową? Leczenie nerwicy lękowej – na czym polega psychoterapia w nerwicy lękowej?

5. Bibliografia. 


1. Co to jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa, zwana również jako zespół lęku uogólnionego, jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń lękowych na całym świecie. Osoba, która doświadcza takiej trudności, regularnie doświadcza uczucia niepokoju, z reguły nieadekwatnego do bodźca lub sytuacji, które go wywołują. Żeby zrozumieć, co to jest nerwica lękowa, należy wiedzieć, że to nie tylko ciągłe poczucie zagrożenia, lecz także szereg objawów ze strony ciała, stanowiących jego reakcję na występujące emocje, dlatego ci, którzy cierpią z powodu tej przypadłości, zastanawiają, się jak wyleczyć nerwicę lękową, aby móc wrócić do równowagi. 

2. Jakie są objawy nerwicy lękowej?

Osoby z zaburzeniami lękowymi, tak jak wskazuje sama nazwa, regularnie mierzą się z niepokojem, który jest nieproporcjonalny do okoliczności. Jednak to, jakie są objawy nerwicy lękowej, może zależeć od konkretnego przypadku, gdyż każdy z nas ma różną osobowość, czy chociażby doświadczenia życiowe.

Objawy nerwicy lękowej mogą obejmować cały wachlarz zjawisk na poziomie psychiki oraz ciała. Warto zwrócić uwagę na symptomy jak:

• uporczywy lęk, często pojawiający się bez konkretnej przyczyny;

• zamartwianie się i tworzenie tzw. czarnych scenariuszy;

• ciągłe poczucie zagrożenia;

• trudność z odpoczynkiem i relaksem;

• drażliwość;

• problem z koncentracją uwagi i podejmowaniem decyzji;

• natrętne myśli;

• poczucie odrealnienia;

• utrudnione zasypianie związane z natłokiem myśli lękowych oraz wybudzaniem się;

Jednak poza psychologicznymi objawami nerwicy lękowej, niestety pojawiają się także fizyczne:

• przyśpieszone bicie serca;

• wzmożona potliwość;

• drżenie kończyn;

• dolegliwości układu pokarmowego;

• duszności;

• ucisk w klatce piersiowej;

• suchość w jamie ustnej;

• bóle głowy.

blank

3. Nerwica lękowa – przyczyny.

Lęk może mieć wiele źródeł, tak więc w przypadku każdego pacjenta konieczne jest indywidualne podejście do jego problemu – co więcej, należy zwrócić uwagę na to, że nerwica lękowa ma przyczyny w czynnikach psychologicznych, genetycznych, biologicznych oraz społecznych. Dla wielu osób jest ona reakcją na przewlekły stres, związany z nieustannym poczuciem zagrożenia oraz trudną sytuacją życiową. Jednak także doświadczenie traumatycznych wydarzeń, zwłaszcza w okresie dzieciństwa, może dawać objawy nerwicy lękowej. Zdarza się, że występuje ona też jako skutek nadużywania substancji psychoaktywnych (jak np. alkohol, narkotyki), jak i warto wiedzieć, że lęk często współwystępuje z depresją, a więc osoby, które na nią cierpią, są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju nerwicy lękowej. Podczas diagnostyki warto zweryfikować, czy nie pojawiły się zaburzenia hormonalne, np. związane z wydzielaniem serotoniny, które mogą powodować przykre objawy. 

blank

4. Jak radzić sobie z nerwicą lękową? Leczenie nerwicy lękowej – na czym polega psychoterapia w nerwicy lękowej?

Wiele osób, dla których codziennością jest poczucie niepokoju i zamartwianie się chciałoby wiedzieć, jak radzić sobie z nerwicą lękową. Przede wszystkim, tym co powinny zrobić w pierwszej kolejności po rozpoznaniu u siebie objawów, jest wizyta u specjalisty – najlepiej skonsultować się jednocześnie z psychoterapeutą oraz lekarzem psychiatrą. To, na czym polega psychoterapia w nerwicy lękowej to niesienie pomocy w przepracowaniu swoich obaw, przekonań i szkodliwych zachowań, poprzez określenie ich źródła oraz zmianę formy reagowania na zdrowszą. Z kolei leczenie nerwicy lękowej u psychiatry polega na zastosowaniu odpowiedniej farmakoterapii, której celem jest zmniejszenie nieprzyjemnych objawów lęku, co znacząco podnosi komfort codziennego życia, ale także pomaga w skoncentrowaniu się na psychoterapii. Istniej również możliwość skorzystania z porady lekarza psychiatry online lub psychoterapii online

Nie można również zapominać o podstawach jak dbanie o zdrową, pełnowartościową dietę, czy odpowiednią ilość snu. Należy też pamiętać, by znajdować czas na odpoczynek i nie zaniedbywać chwili na zainteresowania czy hobby. Warto także wprowadzić aktywność sportową, gdyż ruch w wielu przypadkach pomaga zachować dobre samopoczucie. Dla osób z nerwicą lękową zaleca się stosowanie technik relaksacyjnych, jak np. świadomy oddech, medytacja, które obniżają poziom stresu oraz pozwalają się wyciszyć. W trudnych momentach dużą ulgę daje wsparcie ze strony bliskich osób, warto więc im opowiedzieć o swoich emocjach i problemach.

5. Bibliografia.

  • Nitka-Siemińska, A. (2014). Zaburzenia lękowe — charakterystyka i zasady leczenia. Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 1, 37–43.
  • Stasiuk, J., Burkiewicz, A., Kozłowski, D., Afeltowicz, Z. (2014). Zaburzenie lękowe uogólnione – rozpoznawanie, objawy oraz leczenie farmakologiczne. GERIATRIA 2014; 8: 264-267.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności