Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków i jak wspierać?

Narkomania wyniszcza nie tylko tego, kto zażywa środki odurzające, ale także jego najbliższych. Niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne, zaburza normalne funkcjonowanie i odbiera chęci do życia. Ważnym elementem wyjścia z nałogu jest pomoc od innych, więc jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków i jak wspierać, to zapraszamy do dalszej części wpisu!

Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków

Spis treści:

  1. Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków? Jak postępować z osoba uzależniona od narkotyków? Jak wspierać osobę uzależnioną od narkotyków?
  2. Nazwy narkotyków – warto wiedzieć o czym rozmawiamy.
  3. Dilerzy narkotyków – kim są i jak ich unikać?
  4. Posiadanie narkotyków – czy należy z osobą uzależnioną rozmawiać o konsekwencjach prawnych?
  5. Leczenie uzależnień od narkotyków – powiedz czym jest odwyk.
  6. Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków – pokaż choremu listę najlepszych specjalistów.
  7. Jak zregenerować mózg po narkotykach? – opowiedz o odkryciach naukowych dotyczących regeneracji komórek nerwowych.
  8. 1. Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków? Jak postępować z osoba uzależniona od narkotyków? Jak wspierać osobę uzależnioną od narkotyków?

    Jeśli wśród bliskich Ci osób znajduje się uzależniony od narkotyków, to z pewnością zadajesz sobie te pytania każdego dnia. Niestety walka z nałogiem do łatwych nie należy, a ludzie po narkotykach potrzebują wsparcia, żeby wrócić do zdrowia. Przede wszystkim musisz rozmawiać z taką osobą, a także odpowiednio się przygotować, uzbroić w cierpliwość i mieć świadomość, że chory może zaprzeczać problemowi lub nie chcieć odstawić substancji. Jednak nie poddawaj się, okazuj, że ci zależy i chcesz realnie pomóc. Unikaj natomiast łagodzenia konsekwencji nałogu w postaci np. usprawiedliwiania, wyręczania, ukrywania narkomanii przed światem.

    2. Nazwy narkotyków – warto wiedzieć o czym rozmawiamy.

    Rozmowa z narkomanem z pewnością jest wyzwaniem i wiele osób, które nie brały nigdy takich substancji, zwyczajnie nie wiedzą, jak to wszystko działa. Dlatego tak ważne jest merytoryczne przygotowanie i poszerzenie swojej wiedzy na ten temat. Z pewnością warto znać nazwy narkotyków, rodzaje (narkotyki twarde i miękkie) objawy ich zażywania, fazy uzależnienia od narkotyków oraz skutki. Informacje można uzyskać na specjalnych infoliniach, zebrać online lub czytając książki o narkotykach. Dzięki temu wiemy, z czym mamy do czynienia i jesteśmy z większym prawdopodobieństwem w stanie rozpoznać, jakie środki przyjmuje nasz bliski, a dodatkowo lepiej będziemy mogli zrozumieć, z czym się zmaga i o czym do nas mówi.

    Jak postępować z osoba uzależniona od narkotyków

    3. Dilerzy narkotyków – kim są i jak ich unikać?

    Kolejnym, ważnym punktem jest zwiększenie swojej wiedzy na temat pochodzenia substancji, które chory zażywa. Najpewniej dostarczają mu je dilerzy narkotyków, którzy ,,zawodowo’’ zajmują się rozprowadzaniem nielegalnych substancji, aby czerpać z tego korzyści materialne. Narkoman często obraca się w towarzystwie innych osób uzależnionych i ma swoje źródła dostępu do środków odurzających, zatem niestety często, nawet gdy jeden diler nie będzie oferował produktów, to szybko znajdzie kolejnego. Nie można zmusić osoby uzależnionej, aby chciała unikać sprzedawców – należy zrozumieć, że narkotyki są jej potrzebne do życia, nie jest w stanie ich odstawić. Dopiero rozpoczęcie leczenia i autentyczne postanowienie chorego, że chce być trzeźwy, może sprawić, że nie będzie poszukiwać narkotyków.

    4. Posiadanie narkotyków – czy należy z osobą uzależnioną rozmawiać o konsekwencjach prawnych?

    Narkotyki to nielegalne substancje odurzające, których posiadanie grozi konsekwencjami prawnymi. Długość oraz rodzaj kary czy wyroku w dużej mierze zależy od ilości, która zostanie znaleziona przy osobie, od tego, czy narkotyki przeznaczone są na własny użytek, czy sprzedaż, oraz od recydywy (powtarzalności). Często osoby uzależnione nie myślą o możliwych problemach z prawem, nie przewidują, co może im grozić – a przyłapane mogą nawet skończyć w więzieniu. Dla kogoś, kto stale potrzebuje określonych substancji, aby funkcjonować, taka przymusowa, gwałtowna abstynencja będzie bardzo trudna. Z tego względu podczas rozmowy należy uświadomić chorego, czym może skutkować posiadanie narkotyków oraz jaka przyszłość może go czekać.

    5. Leczenie uzależnień od narkotyków – powiedz czym jest odwyk

    Odstawienie narkotyków dla osoby uzależnionej jest bardzo trudne, głównie ze względu na zespół abstynencyjny, objawiający się bardzo nieprzyjemnymi doznaniami jak np. nudności, bóle w ciele, niepokój, bezsenność. Samodzielne próby rezygnacji z zażywania zwykle kończą się niepowodzeniem, gdyż chory nie może wytrzymać złego samopoczucia i sięga po narkotyk, by znowu móc funkcjonować. Jednak istnieje skuteczne leczenie od narkotyków, które odbywa się pod okiem doświadczonych specjalistów. Uświadom bliską Ci osobę, że odpowiednio przeprowadzony odwyk może dać jej szansę na powrót do trzeźwości i zdrowia.

    Jak wspierać osobę uzależnioną od narkotyków

    6. Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków – pokaż choremu listę najlepszych specjalistów

    Terapia musi zostać poprzedzona detoksem, czyli oczyszczeniem organizmu z toksycznych substancji. Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków oferują pomoc w tym procesie, polegającą na minimalizowaniu niedogodności i złego samopoczucia, a także wspieraniu psychicznym. Kadra takich ośrodków to osoby, które specjalizują się w kontakcie z narkomanami i dokładnie wiedzą, jak postępować, aby polepszyć rokowania. Zamknięte ośrodki dają kompleksową opiekę zarówno psychoterapeutyczną, jak i medyczną. Przekonaj osobę uzależnioną od narkotyków, jak wiele zalet ma takie rozwiązanie oraz pokaż choremu listę najlepszych specjalistów z okolicy.

    7. Jak zregenerować mózg po narkotykach? – opowiedz o odkryciach naukowych dotyczących regeneracji komórek nerwowych

    Osoba uzależniona od narkotyków potrzebuje nadziei i powodu, dla którego warto podjąć walkę. Niezaprzeczalnie branie narkotyków niszczy organizm, jednak po ich odstawieniu zyskuje on możliwość regeneracji. Odbudowanie zaburzonej równowagi w zakończeniach nerwowych jest czasochłonnym procesem, jednak możliwym. Możesz więc zrobić research online i poszukać wyników badań, aby opowiedzieć o odkryciach naukowych.

    Bibliografia

    • Goforth, H., Murtaugh, R., Fernande, F. (2011) Konsekwencje neurologiczne nadużywania substancji psychoaktywnych. Neurologia po Dyplomie; 6 (5): 57-67
    • Jabłoński, P., Bukowska, B., Czabała, J. (2012) Uzależnienie od narkotyków. Podręcznik dla terapeutów. Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii
    • Szukalski, B. Neurobiologiczne podstawy uzależnienia od narkotyków. Pobrano z: https://www.ptfarm.pl/wydawnictwa/czasopisma/farmacja-polska/103/-/11989 [dostęp 22.02.23 r.]

Podobne artykuły

RODO

Polityka prywatności