Trwa nabór na Serdeczne warsztaty zimowe dla dzieci w wieku 7-17 lat.
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Jak radzić sobie z syndromem pustego gniazda?

Kiedy dzieci opuszczają rodzinny dom, rodzice doświadczają wielu, często skrajnych emocji — z jednej strony pojawia się duma z samodzielności pociech, a z drugiej wewnętrzna pustka, smutek oraz tęsknota. To naturalny etap życia, ale dla wielu może być trudnym wyzwaniem, a syndrom pustego gniazda, choć zdarza się, że jest bagatelizowany, to może negatywnie wpływać na samopoczucie psychiczne i jakość życia rodziców. W tym artykule omówimy właśnie to zagadnienie, przyjrzymy się, czym jest syndrom pustego gniazda, jakie emocje mu towarzyszą, jak budować zdrową relację z dorosłymi dziećmi, oraz w jaki sposób psychoterapia może pomóc w adaptacji do nowej rzeczywistości.

syndrom pustego gniazda

Spis treści:

1. Czym jest syndrom pustego gniazda?

2. Jakie emocje towarzyszą rodzicom w tym okresie?

3. Rodzice a dorosłe dzieci – jak zadbać o zdrową relację? 

4. Jak psychoterapia może pomóc w adaptacji?

5. Bibliografia.


1. Czym jest syndrom pustego gniazda?

Najprościej mówiąc to, czym jest syndrom pustego gniazda to stan emocjonalny, który może pojawić się u rodziców, gdy ich dzieci opuszczają dom rodzinny, np. w wyniku rozpoczęcia studiów, podjęcia pracy, czy założenia własnej rodziny. To moment, który z reguły związany jest z poczuciem utraty celu, smutkiem i samotnością. Chociaż nie jest to oficjalnie uznawane za jednostkę chorobową, jego wpływ na psychikę może być znaczący.

Syndrom pustego gniazda — objawy:

  • uczucie pustki i smutku;
  • samotność po wyprowadzce dzieci; 
  • trudności w znalezieniu nowych celów życiowych;
  • problemy z adaptacją do nowej codzienności;
  • czasem pojawić się może także się depresja, szczególnie u osób, które całkowicie poświęcały się roli rodzica.

Warto podkreślić, że nie wszyscy rodzice doświadczają syndromu pustego gniazda w taki sam sposób, wpływają na to czynniki takie jak: osobowość, poziom otrzymywanego wsparcia społecznego, czy obecność aktywności i pasji niezwiązanych z rodzicielstwem, na którym osoba się może skupić.

2. Jakie emocje towarzyszą rodzicom w tym okresie?

Wyprowadzka dziecka z domu to najczęściej trudny czas dla rodziny, głównie przez to, jakie emocje towarzyszą rodzicom w tym okresie. Co warto podkreślić, jest to naturalna reakcja na zmianę w życiu, która może budzić jednocześnie pozytywne, jak i negatywne odczucia. Smutek jest jedną z najczęściej odczuwanych emocji, ponieważ wyprowadzka pociechy wiąże się z poczuciem straty — a szczególnie trudno jest rodzicom, których codzienne życie koncentrowało się na opiece i wychowywaniu potomstwa. Pusty dom może także potęgować samotność, zwłaszcza gdy brakuje wsparcia od członków rodziny, przyjaciół, lub innych źródeł codziennej aktywności. Lęk jest kolejną emocją, która występuje w obliczu obaw o przyszłość dzieci, ich bezpieczeństwo i szczęście. Niektórzy rodzice odczuwają jednak ulgę, wynikającą z radości, że pociechy stają się niezależne. Równocześnie wiele osób zmaga się z poczuciem zagubienia, które ma związek z koniecznością ponownego zdefiniowania życiowych celów, a także odnalezienia sensu w codzienności.

Niestety, w skrajnych przypadkach syndrom pustego gniazda i samotność po wyprowadzce dzieci może prowadzić do depresji — jeśli smutek utrzymuje się przez dłuższy czas, a rodzice nie potrafią znaleźć radości w życiu, konieczna może być konsultacja z psychologiem. Ważne, aby zrozumieć, że emocje te są naturalne i że ich przepracowanie może otworzyć drzwi do nowego etapu życia.

Jakie emocje towarzyszą rodzicom w tym okresie

3. Rodzice a dorosłe dzieci – jak zadbać o zdrową relację?

Kiedy rodzice zostają sami, a dorosłe dzieci się wyprowadzają z domu, dynamika relacji ulega zmianie, więc ważne jest, aby dostosować się do tej nowej rzeczywistości i budować kontakt oparty na wzajemnym szacunku. Jak zadbać o zdrową relację? Otóż bardzo istotną sprawą jest uznanie niezależności dorosłych dzieci poprzez dawanie im przestrzeni do podejmowania własnych decyzji, bez nadmiernej kontroli. Rozmowy, czy spotkania, powinny wynikać z potrzeby obu stron, a nie być wymuszane. Jednocześnie, rodzice powinni wspierać swoje pociechy, oferując swoje zrozumienie i pomoc, unikając oceny lub krytyki. W tym wszystkim warto, aby rodzice znaleźli przestrzeń na rozwijanie własnych pasji i kontaktów towarzyskich — dzięki temu poczucie osamotnienia nie będzie dla nich aż tak dotkliwe, a dzieci nie będą się denerwować z powodu nieustannego osaczania ich swoją obecnością. Szczere rozmowy o emocjach mogą pomóc zarówno rodzicom, jak i dorastającym dzieciom w lepszym zrozumieniu nowej sytuacji oraz wzajemnych potrzeb. Pamiętajmy, że zdrowa relacja opiera się na równowadze między troską a szacunkiem dla autonomii każdej ze stron.

Rodzice a dorosłe dzieci

4. Jak psychoterapia może pomóc w adaptacji?

Dla wielu rodziców zmierzenie się z syndromem pustego gniazda to nie lada wyzwanie, które trudno przezwyciężyć samodzielnie. W takich sytuacjach warto sprawdzić, jak psychoterapia może pomóc w adaptacji — to ogromne wsparcie, ponieważ kontakt ze specjalistą pozwala zrozumieć i nazwać trudne emocje, towarzyszące temu okresowi. Dzięki pracy na terapii rodzice mają szansę nauki radzenia sobie z poczuciem pustki, a także odkrycia nowych obszarów zainteresowań, czy celów życiowych, które wypełnią ich codzienność. Kolejną, bardzo istotną korzyścią psychoterapii jest poprawa relacji z dorosłymi dziećmi — praca nad komunikacją i wzajemnym zrozumieniem pozytywnie wpływa na relacje rodzinne, szczególnie gdy napięcia wynikają z różnic w oczekiwaniach. Jeśli syndrom pustego gniazda prowadzi do depresji, psychoterapia jest też skutecznym narzędziem w leczeniu tego stanu, gdyż pomaga poradzić sobie z jej objawami, jak i spojrzeć na ten etap życia nie tylko jako na stratę, ale także jako na okazję do rozwoju, czy poszerzania horyzontów.

5. Bibliografia.

  • Wolter, E. (2011). Ochrona przed syndromem „pustego gniazda”. Aspekt pedagogiczny. Kwartalnik Naukowy 3(7)2011. 
  • Zalewska, S. (2012). Syndrom pustego gniazda: małżeństwo i rodzicielstwo po usamodzielnieniu się dzieci.Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.









Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności