786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Depresja – psycholog czy psychiatra? Do jakiego lekarza się udać?

Depresja jest trudnością, z którą każdego dnia zmaga się wiele osób na całym świecie — ten przykry stan może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć, status społeczno-ekonomiczny czy miejsce zamieszkania. Często jest mylona ze smutkiem, jednak to znacznie poważniejszy stan, który w konsekwencji uniemożliwia realizowanie codziennych obowiązków, utratę zainteresowań, czy odczuwanie radości z czegokolwiek. Jednak depresja nie jest oznaką słabości lub świadomym wyborem, tylko poważną chorobą, która wymaga odpowiedniego leczenia. Kto leczy depresję i do jakiego lekarza się udać? Czy psycholog może zdiagnozować depresję? 


Spis treści:

1. Czym jest depresja?

2. Jakie są objawy depresji? 

3. Kto leczy depresję?

4. Czy psycholog może stwierdzić depresję?

5. Kiedy udać się do psychiatry?

6. Bibliografia.


1. Czym jest depresja?

Depresja należy do zaburzeń emocjonalnych (zaburzeń afektywnych) i wiąże się z poważnym pogorszeniem zdrowia psychicznego. Tym, czym jest depresja, to zbiór charakterystycznych objawów związanych z m.in. długotrwałym uczuciem smutku, poczuciem beznadziei i brakiem energii, co sprawia, że osoba traci radość z czegokolwiek w życiu, nawet ze spraw, które dotychczas ją cieszyły. Niestety, jakiekolwiek próby poprawy samopoczucia kończą się niepowodzeniem i z reguły objawy depresji tylko się pogłębiają. W skrajnych przypadkach, pod wpływem negatywnych myśli oraz przekonania o braku sensu życia, mogą pojawić się nawet myśli, lub co gorsza — próby samobójcze.

Na depresję może zachorować niemal każdy, jednak jej przyczyny są z reguły złożone, stanowiąc połączenie czynników genetycznych, biologicznych i środowiskowych. Często to nasze wrodzone predyspozycje do określonego reagowania w zestawieniu z trudną sytuacją życiową i brakiem wsparcia prowadzą do rozwoju zaburzenia emocjonalnego. Bez wątpienia więc depresja jest chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia.

2. Jakie są objawy depresji?

Osoby, które od dłuższego czasu czują smutek, mogą się zastanawiać, czy to zaburzenia emocjonalne są przyczyną ich pogorszonego samopoczucia. Sprawdźmy więc, jakie są objawy depresji? Należy zwrócić uwagę na:

  • Przewlekłe uczucie smutku, pustki lub beznadziejności;
  • utratę zainteresowania i radości z aktywności, które wcześniej sprawiały przyjemność;
  • zmianę apetytu i wagi – zarówno utrata, jak i nadmierne przybieranie na wadze;
  • problemy ze snem – bezsenność lub nadmierna senność;
  • pesymizm, widzenie przyszłości w czarnych barwach;
  • chroniczne zmęczenie i brak energii;
  • trudności w koncentracji i podejmowaniu decyzji;
  • niskie poczucie własnej wartości;
  • nadmierne poczucie winy;
  • myśli o śmierci, próby samobójcze.

W chwili, gdy pojawiają się powyższe objawy, to moment, kiedy należy udać się do psychiatry lub psychologa.

depresja - psycholog czy psychiatra

3. Kto leczy depresję?

Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które negatywnie wpływa na wiele aspektów życia osoby nią dotkniętej. Przede wszystkim rozpoznanie objawów choroby jest bardzo ważne dla wczesnego wykrycia i otrzymania niezbędnej pomocy. Pacjenci jednak zastanawiają się, kto leczy depresję? Kto pomoże, gdy pojawia się depresja – psycholog czy psychiatra?

Należy wiedzieć, że leczenie depresji to proces i aby był jak najskuteczniejszy, warto podjąć kompleksowe działania, które angażują specjalistów z różnych dziedzin. Należy więc jednocześnie być pod opieką psychologa, a konkretniej psychoterapeuty, który nie tylko może rozpoznać zaburzenie, ale także dotrzeć do jego przyczyn, by w następnym kroku wyznaczyć skuteczną terapię. Wspólnie ustala się m.in. schematy i negatywne przekonania, które nie pozwalają normalnie funkcjonować. Pracuje się nad zmianą myślenia oraz nauką radzenia sobie z emocjami. Psychoterapia może się nieco różnic w zależności od nurtu, w którym pracuje dany specjalista, jednak jest to skuteczna metoda na powrót do równowagi. Z kolei wizyta u psychiatry, to także szansa na otrzymanie diagnozy, ale poza tym, lekarz na podstawie oceny stanu psychicznego pacjenta oraz wywiadu z nim, zaleca farmakoterapię, czyli środki medyczne, których celem jest poprawa ogólnego samopoczucia i wykluczenie negatywnych objawów depresji. Dzięki temu pojawia się możliwość normalnego życia, co więcej — leczenie farmakologiczne wspiera proces psychoterapeutyczny, ponieważ osoba może lepiej się skoncentrować na sesjach i wewnętrznych procesach w niej zachodzących.

4. Czy psycholog może stwierdzić depresję?

Wiedząc, że psycholog nie jest lekarzem i nie ma możliwości przepisywania leczenia farmakologicznego, może pojawić się wątpliwość, czy psycholog może stwierdzić depresję. Warto wiedzieć, że jest to osoba, która poświęciła wiele lat na studia i dalszy rozwój zawodowy, aby zdobywać wiedzę oraz doświadczenie m.in. z zakresu zaburzeń afektywnych. Jest więc odpowiednim specjalistą, który z wysoką skutecznością może stwierdzić depresję, stosując w tym celu dogłębny wywiad z pacjentem albo profesjonalne narzędzia diagnostyczne jak testy psychologiczne (np. Skala depresji Becka).

kto leczy depresję

5. Kiedy udać się do psychiatry?

Psychiatra, czyli lekarz wykształcony i specjalizujący się w obrębie zdrowia i chorób psychicznych to osoba, do której warto się udać, jeśli doświadczamy pogorszonego samopoczucia. Tak naprawdę nie ma jednej, uniwersalnej sytuacji, kiedy udać się do psychiatry, ponieważ każdy niepokojący objaw jest wystarczający, aby uzyskać profesjonalną diagnozę i wsparcie. Po ocenie stanu pacjenta psychiatra postawi diagnozę i w razie takiej potrzeby, zaleci odpowiednią farmakoterapię wspierającą powrót do zdrowia.

6. Bibliografia.

  • Murawiec, S. (2017). Rozpoznawanie i leczenie depresji w praktyce lekarza POZ –aspekty praktyczne. Lekarz POZ 5/2017.
  • Osińska, M., Kazberuk, A., Celińska-Janowicz, K., Zadykowicz, R., Rysiak, E. (2017). Depresja – choroba cywilizacyjna XXI wieku. GERIATRIA 2017; 11: 123-129.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności