Trwa nabór do grupy dla nastolatków w wieku licealnym
786 804 400 Pn-Pt : 8:00 - 20:00, Sb: 9:00-13:00

Anoreksja -przyczyny, objawy, skutki i leczenie choroby

 

Anoreksja inaczej nazywana jadłowstrętem psychicznym to choroba dotykająca coraz większą liczbę osób w naszym społeczeństwie. Wiąże się z celowym ograniczaniem ilości spożywanego pokarmu i prowadzi do niebezpiecznych dla zdrowia skutków. 

Co to jest anoreksja

Spis treści:

  1. Co to jest anoreksja?
  2. Anoreksja –  jak rozpoznać chorobę, czyli pierwsze objawy anoreksji.
  3. Przyczyny anoreksji i skutki u dzieci, nastolatków oraz dorosłych.
  4. Jak wyjść z anoreksji? Jak leczyć anoreksję? Ośrodek leczenia anoreksji.
  5. Ośrodek leczenia anoreksji, czyli jak pomóc osobie z anoreksją?

1. Co to jest anoreksja?

Jadłowstręt psychiczny to zaburzenie odżywiania się, związane z nieustannym dążeniem do obniżenia masy ciała lub utrzymania jej na bardzo niskim poziomie. Jak rozpoznać chorobę? Objawia się m.in.: ograniczaniem jedzenia, intensywną aktywnością fizyczną oraz przyjmowaniem środków przeczyszczających. Charakterystyczna jest także obsesyjna koncentracja na wyglądzie oraz paniczny lęk przed przytyciem. Przyjął się pogląd, że rozwija się jedynie anoreksja u nastolatków, lecz może pojawić się również anoreksja u mężczyzn i kobiet.

Co to jest anoreksja restrykcyjna i bulimiczno-wydalająca? Możemy wyróżnić dwa typy anoreksji:

Restrykcyjny typ anoreksji polega na ograniczaniu ilości pokarmu, a bulimiczno-wydalający (anoreksja bulimiczna) wiąże się z napadami głodu, po których pojawiają się czynności mające zapobiec przytyciu (np. wymioty).

Anoreksja objawy

2. Anoreksja –  jak rozpoznać chorobę, czyli pierwsze objawy anoreksji.

Anoreksja Beaty miała niewinne początki, chciała zgubić kilka kilogramów, aby zmieścić się w wymarzoną sukienkę na studniówkę. Chociaż udało jej się osiągnąć upragnioną wagę, to skuteczna dieta, zgubione kilogramy i komplementy od znajomych motywowały, aby chudnąć dalej. Z czasem jej restrykcje były coraz mocniejsze, zniknęło poczucie mocy, a kilogramy nie spadały już tak szybko. Nikt już nie chwalił jej wyglądu, a rodzina i znajomi martwili się o jej zdrowie. Beata jednak nie czuła się wystarczająco szczupła, kłamała więc i ukrywała swoje niezdrowe nawyki. Takie zachowanie tylko pogłębiało chorobę oraz izolację od najbliższych.

Jakie są objawy anoreksji? Zgodnie z kryteriami diagnostycznymi ICD-10 anoreksja polega na:

  • zmniejszeniu masy ciała (lub brak jej przyrostu, gdy rozwija się anoreksja u dzieci) do poziomu 15% poniżej prawidłowej/ oczekiwanej dla wieku albo, gdy BMI jest równe lub mniejsze od 17,5;
  • działaniach, których celem jest zmniejszenie masy ciała (np. unikanie niektórych typów jedzenia, prowokowanie wymiotów i przeczyszczanie się, intensywne ćwiczenia fizyczne, stosowanie leków zmniejszających apetyt lub moczopędnych);
  • obawie przed przytyciem i zaburzonym obrazem wyglądu swojego ciała;
  • wystąpieniu konsekwencji zdrowotnych: zaburzeń hormonalnych, zanik miesiączki, utrata potencji i zainteresowań seksualnych (anoreksja u mężczyzn);
  • rozróżnieniu jej z bulimią psychiczną – nie może spełniać właściwych dla niej kryteriów.
Przyczyny anoreksji

3. Przyczyny anoreksji i skutki u dzieci, nastolatków oraz dorosłych.

Przyczyny anoreksji są złożone i są kwestią indywidualną. Wśród nich wymienia się czynniki:

  • osobnicze – genetyczne, zaburzenia endokrynologiczne i metabolizmu neuroprzekaźników;
  • osobowościowe – zaburzenia osobowości, wysoki poziom lęku, niskie poczucie wartości;
  • rodzinne – nadopiekuńczość, angażowanie dziecka w problemy dorosłych, nierealistyczne oczekiwania;
  • socjoekonomiczne – dobry status ekonomiczny, presja społeczna, wykonywanie niektórych zawodów (np. modelka, baletnica).

Dlaczego Beata zachorowała i nie potrafiła przestać chudnąć? Przed rozpoczęciem diety nie była zbyt popularna w szkole, koleżanki śmiały się z jej wystających boczków’’, a chłopcy nie zwracali na nią uwagi. Chciała chociaż raz, w ten wyjątkowy dzień studniówki poczuć się piękna. Zrealizowała swój cel, schudła i zyskała uznanie. Jednak dla niej to było za mało, chciała więcej. Miała poczucie, że może kontrolować nie tylko siebie, ale również innych. Do tej pory skłóceni rodzice, nagle przestali się awanturować, a zamiast tego zjednoczyli siły, aby zatroszczyć się o nią.

Rygorystyczne ograniczenia żywieniowe sprawiają, że organizm nie otrzymuje odpowiednich składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować, w związku z czym nieuniknionym następstwem jadłowstrętu psychicznego jest pogorszenie stanu zdrowia.

Jakie są skutki anoreksji u dzieci, nastolatków oraz dorosłych?

  • Zaburzenia metaboliczne i endokrynologiczne (brak miesiączki, choroby tarczycy, nadmierne owłosienie ciała, opóźnione dojrzewanie);
  • Problemy z układem sercowo-naczyniowym (arytmia, zastoinowa niewydolność serca);
  • Choroby nerek (kamica nerkowa, obrzęki, kwasica);
  • Pogorszone funkcjonowanie układu pokarmowego (zaparcia, spowolnienie pracy jelit, biegunki);
  • Zmiany w układzie nerwowym (neuropatia obwodowa, poszerzenie komór mózgu);
  • Zaburzenia hematologiczne (anemia, leukopenia, trombocytopenia);
  • Problemy z układem rozrodczym (bezpłodność, niska masa urodzeniowa noworodków matek z anoreksją).
  • Samotność i utrata więzi.
  • Rezygnacja z zainteresowań, obowiązków.
  • Koncentracja całego życia wokół choroby.
  • Zaburzenia afektywne i zaburzenia lękowe.
  • Brak energii do działania.

4. Jak wyjść z anoreksji? Jak pomóc osobie z anoreksją? Ośrodek leczenia anoreksji.

Osoby chorujące na anoreksję próbują ukryć swoje problemy, mają świadomość, że leczenie będzie wiązało się ze spełnieniem ich największego lęku – przytyciem. Anorektyczki i anorektycy są także świetni w wymówkach: „Nie, dziękuję. Jadłam/em obiad na mieście’’; „Nie, ja się nie odchudzam, to przez stres”; „Nie zjem ciasta, mam alergię na gluten”. Dlatego nawet rodzina może przeoczyć pierwsze sygnały, a sami chorzy decydują się na leczenie z reguły dopiero na zaawansowanym stadium choroby. Gdy choroba wyjdzie na jaw, najbliżsi z reguły zastanawiają się, jak pomóc osobie z anoreksją – czują się zagubieni, bezsilni. Także osoby z anoreksją często wzbraniają się przed zmianą nawyków, ponieważ nie wiedzą, jak wyjść z anoreksji.

5. Ośrodek leczenia anoreksji, czyli jak pomóc osobie z anoreksją?

Najskuteczniejszą formą leczenia jest połączenie psychoterapii i farmakoterapii, aby nie tylko dotrzeć do źródeł trudności i nad nimi pracować, ale także złagodzić przykre objawy współtowarzyszące (np. napady lęku). Takie rozwiązanie wymaga autentycznej chęci do zmiany, co w obliczu choroby bywa niezwykle trudne. Warto więc wybrać ośrodek leczenia anoreksji z doświadczoną kadrą, która zadba o każdy aspekt terapii.

Serdeczne Centrum Psychoterapii zaprasza każdą osobę w potrzebie. Jeśli zmagasz się z trudnościami, z którymi sobie nie radzisz lub jeśli dostrzegasz problemy u bliskiej osoby, to możesz na nas liczyć. Nasza Poradnia Psychologiczna w Nowym Sączu zaprasza na konsultacje stacjonarne i do gabinetu online.

Bibliografia:

  1. Bator E., Bronkowska M., Ślepicki D., Biernat J. (2011). Anoreksja – przyczyny, przebieg, leczenie. Nowiny Lekarskie, 80, 3, 184-191.
  2. Kręgielska-Narożna M., Walczak-Gałęzewska M., Lis, I., Bogdański P. (2014). Jadłowstręt psychiczny – co widzą ,,motyle’’?. Farmacja Współczesna, 7, 1-6.
  3. Pużyński S., Wciórka J. (2000). Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne. Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”.

Podobne artykuły

Na naszym blogu dzielimy się z Tobą nie tylko ważnymi informacjami z zakresu rozwiązywania problemów za pomocą psychoterapii, ale także dajemy Ci wskazówki i gotowe rozwiązania, tak, aby było Ci na co dzień lżej na sercu.

RODO

Polityka prywatności